Reklama

Lifestyle

W XVII-wiecznym kościele wśród łąk i lasów rozpoczęło się w niedzielę lasowiackie święto

Aneta Gieroń
Dodano: 03.07.2023
  • Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Gościnni, pracowici, pobożni, żyjący w lesie i z lasu – tacy byli i są potomkowie Lasowiaków, którzy od wieków zamieszkiwali Puszczę Sandomierską, która była dla nich domem i żywicielką. W niedzielę w XVII-wiecznym kościele pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich z udziałem ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, marszałka województwa Władysława Ortyla, wicemarszałek województwa Ewy Draus oraz samorządowców, parlamentarzystów i setek gości z Poręb Dymarskich i okolicznych wsi, rozpoczął się Festiwal Kultury Lasowiackiej. Ten przez kolejne 4 tygodnie lipca będzie wędrował przez północne tereny Podkarpacia i dotrze do: Kolbuszowej, Gorzyc, Leżajska, Tarnobrzega, Ulanowa, Grodziska Dolnego, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego, Rudnika nad Sanem, Stalowej Woli oraz Medyni Głogowskiej.

Fot. Tadeusz Poźniak

W tym roku Festiwal Kultury Lasowiackiej organizowany przez Województwo Podkarpackie odbywa się już po raz trzeci. Poręby Dymarskie były pierwszym przystankiem na mapie wakacyjnej podróży z Lasowiakami. Niezwykle urodziwym, bo w samym sercu Puszczy Sandomierskiej, wśród lasów, pól i łąk, gdzie posadowiony jest XVII-wieczny kościół pw. śś. Stanisława i Wojciecha. Niedzielna msza lasowiacka właśnie w tym kościółku zbiegła się ze świętowaniem 350 lat od konsekracji świątyni, która pierwotnie znajdowała się w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, a dopiero w latach 70. XX wieku została przeniesiona do Poręb Dymarskich.

Odpust lasowiacki w Porębach Dymarskich

Niecodzienna była też oprawa odpustu lasowiackiego zorganizowanego w Porębach. Goście podjeżdżali w ukwieconych bryczkach, jak to przed laty czynili bogaci lasowiaccy gospodarze przyjeżdżając na mszę odpustową – najważniejszą w roku, by paradnie wkroczyć do świątyni.

Sama msza lasowiacka ze śpiewem i muzyką kapeli Widelanie z Widełki oraz fragmentami Ewangelii czytanymi w lasowiackiej gwarze była nie tylko ważnym ale i wzruszającym wydarzeniem w rozpoczynającym się w niedzielę Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

Fot. Tadeusz Poźniak

– To ważne, że udało się nam zachować tradycje nasze przodków, ich przywiązanie do Kościoła i ważnych wartości – mówił ks. bp. Jan Wątroba, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Podkreślił też, jak ogromnie istotna jest rola małych, lokalnych społeczności w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego tych ziem.

– W takim pięknym, niewielkim, drewnianym kościele, ale w innej miejscowości także i ja byłem ochrzczony – dodał ksiądz biskup.

Marszałek województwa Władysław Ortyl dziękował Porębom Dymarskim za gościnę i zaznaczył, że Festiwal Kultury Lasowiackiej dla samorządu województwa jest ważnym wydarzeniem kultywującym tradycje przodków, które wpisują się w naszą teraźniejszość i przyszłość.

A co ciekawe, Lasowiaków nie brakuje także wśród władz samorządowych – Lasowiaczką jest Ewa Draus, wicemarszałek województwa.

Festiwal Kultury Lasowiackiej w Porębach Dymarskich

W Porębach Dymarskich, jednej z największych obszarowo miejscowości powiatu kolbuszowskiego, na przestrzeni wieków rozwijał się przemysł hutniczy, gdzie najwięcej osiedlało się kowali, hutników i rzemieślników pracujących przy wytopie żelaza. Może dlatego w niedzielę w Porębach nie brakowało osób, które podkreślały swoje lasowiackie korzenie, co przez długie lata było skrzętnie pomijane.

Fot. Tadeusz Poźniak

Msza odpustowa rozpoczynająca Festiwal Kultury Lasowiackiej nie mogła się też nie zakończyć wspólnym świętowaniem przy suto zastawionych stołach przygotowanych przez Koło Gospodyń „Porębianki”. Wokół świątyni stanęły kramy z dewocjonaliami, ziołami, miodami i przysmakami kuchni lasowiackiej.

A już za tydzień Festiwal Kultur Lasowiackiej zawita do Gorzyc, Leżajska i Tarnobrzega.

Fotografie Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy