Reklama

Lifestyle

Norman Davies w Rzeszowie

Sylwia Katarzyna Mazur
Dodano: 17.05.2013
4262_Spotkanie-z-prof-Daviesem-1
Share
Udostępnij
W sobotę, 17 maja o godz. 12.00 w dużej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się spotkanie z jednym z najsłynniejszych żyjących historyków, profesorem Normanem Daviesem. 
 
Norman Davies jest brytyjskim naukowcem, autorem prac dotyczących historii Polski („Boże igrzysko”, „Powstanie 44”, „Zaginione królestwa”) oraz Wielkiej Brytanii. Do Polski po raz pierwszy przyjechał na studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim, po tym jak Związek Radziecki odmówił mu pozwolenia wjazdu na swoje terytorium. Jego badania miały dotyczyć wojny polsko-sowieckiej, o której istnieniu zabraniała wspominać ówczesna propaganda. Naukowiec został zmuszony do zmiany nazwy swojej pracy. Po otrzymaniu tytułu doktora wrócił na Wyspy, gdzie w 1972 r. opublikował efekt swoich badań w książce pt. „White Eagle, Red Star. The Polish-Soviet War 1919–20” („Biały Orzeł. Czerwona Gwiazda. Wojna polsko-sowiecka w l. 1919-1920”)
 
Prof. Davies pisze także eseje dla mediów brytyjskich i amerykańskich („The Times”, „The New York Review of Books” i „The Independent”). W Polsce jego artykuły ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym”.
 
Brytyjczyk został uhonorowany Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Orderem Orła Białego. Jest honorowym obywatelem Warszawy, Krakowa (gdzie kibicuje lokalnej Cracovii), Wrocławia oraz Lublina.
 
Organizatorami spotkania są Uniwersytet Rzeszowski wraz z Europejską Akademią Dyplomacji, która w trakcie zbliżającego się weekendu organizuje w Rzeszowie Zjazd Alumnów. Wykład jest częścią I Podkarpackiego Festiwalu „KultURalia 2013”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy