W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia w kilku miejscowościach na Podkarpaciu odbędą się misteria Męki Pańskiej, plenerowe widowiska przyciągające tysiące osób. W niedzielę będzie je można zobaczyć w Kalwarii Pacławskiej, Niechobrzu i Miejscu Piastowym; we środę, 12 kwietnia na rynku w Łańcucie; w Wielki Piątek ponownie w Kalwarii Pacławskiej.
Misteria to jeden z podstawowych rodzajów średniowiecznego widowiska religijnego. Wystawiano w nich sceny z różnych fragmentów Pisma Świętego, apokryfów i żywotów świętych. Początki misteriów w kulturze chrześcijańskiej sięgają X wieku. W Polsce pojawiły się później niż w Europie Zachodniej. Najstarszym polskim misterium zachowanym w całości jest misterium rezurekcyjne pt. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, spisana około roku 1580 roku przez Mikołaja z Wilkowiecka. Podczas reformacji tradycja wystawiania misteriów zanikła; reaktywowano ją dopiero w XX wieku.
Obecnie w całej Polsce, także na Podkarpaciu, żywa jest tradycja organizowania w Wielkim Poście, a także w Wielki Piątek, misteriów Męki Pańskiej, przedstawiających wydarzenia męki i śmierci Jezusa. Występują w nich z reguły aktorzy-amatorzy, którzy najczęściej sami przygotowują oprawę – od scenografii po stroje.
Na Podkarpaciu najbardziej znane jest plenerowe misterium w Kalwarii Pacławskiej, które w tym roku odbędzie się po raz 21. Biorą w nim udział amatorzy, mieszkańcy pobliskich miejscowości począwszy od Kalwarii, aż po Przemyśl, a przygotowania do widowiska zaczynają się kilka miesięcy wcześniej. Misterium rozpocznie się o godz. 12.30 przy kaplicy Domku Matki Bożej, w niedzielę, 9 kwietnia. Drugi raz zostanie wystawione w Wielki Piątek, 14 kwietnia o godz. 12.
Misterium Męki Pańskiej organizowane jest także w Niechobrzu w parku Matki Bożej w pobliżu kościoła. Rozpocznie się ono o godz. 18 w niedzielę, 9 kwietnia. Będzie to już trzecia edycja tego widowiska, którego pomysłodawcą jest Tomasz Grzebyk, student historii z Niechobrza.
We środę, 12 kwietnia, o godz. 19 rozpocznie się misterium na rynku w Łańcucie.
Z kolei w Miejscu Piastowym, w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w sali teatralnej znajdującej się pod kościołem misteria pasyjne wystawiają uczniowie liceum przy Niższym Seminarium Duchownym.