Reklama

Kultura

Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu już 24 marca

Aneta Gieroń
Dodano: 20.03.2024
Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu. Fot. Tadeusz Poźniak
Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W niedzielę, 24 marca w Niechobrzu k. Rzeszowa wystawione zostanie Misterium Męki Pańskiej. W poprzednich latach w misterium wzięło udział kilka tysięcy osób, którzy w ten sposób rozpoczynali Wieki Tydzień. W plenerowym widowisku bierze udział ponad 100 aktorów, a tegoroczne misterium odbędzie się w Niedzielę Palmową, o godz. 18.00.

– Misterium Męki Pańskiej organizowane przez Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu mobilizuje naszą wspólnotę i przyciąga tysiące wiernych z całej Diecezji Rzeszowskiej – mówi ks. Andrzej Sroka, proboszcz parafii w Niechobrzu.

Niedziela Palmowa w parku Matki Bożej w Niechobrzu

24 marca, w Niedzielę Palmową, park Matki Bożej zlokalizowany na terenie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy zamieni się w scenę, na której aktorzy-amatorzy wcielą się w ewangeliczne postacie. Misterium, przedstawiające Mękę Pańską, potrwa dwie godziny. Rozpocznie się o godz. 18, ale publiczność, w tym wiele rodzin z dziećmi, zazwyczaj przychodzi znacznie wcześniej, by zająć najlepsze miejsca.

– Chcemy, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w tych swoistych rekolekcjach, przygotowując się duchowo do przeżywania Triduum Paschalnego – dodaje ks. Andrzej Sroka. 

Pierwsze misterium w Niechobrzu w 2015 roku

Pierwsze misterium w Niechobrzu odbyło się w 2015 roku i było efektem pomysłu, na jaki wpadł Tomasz Grzebyk, student historii z Niechobrza. Podzielił się nim z ks. Patrykiem Smoleniem z Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ten sposób, dzięki współpracy wielu osób, w ciągu miesiąca przygotowano widowisko, które obejrzało kilkaset osób. Już wtedy organizatorzy zapowiedzieli, że wydarzenie będzie kontynuowane.

Słowa dotrzymali, a przedstawienie rozrosło się o kolejnych aktorów-amatorów i liczną publiczność.

Średniowieczne widowisko religijne

Misteria to jeden z podstawowych rodzajów średniowiecznego widowiska religijnego. Wystawiano w nich sceny z różnych fragmentów Pisma Świętego, apokryfów i żywotów świętych. Ich początki w kulturze chrześcijańskiej sięgają X wieku. W Polsce pojawiły się jednak później niż w Europie Zachodniej.

Fot. Tadeusz Poźniak

Najstarszym polskim misterium, zachowanym w całości, jest misterium rezurekcyjne pt. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, które zostało spisane ok. 1580 roku przez Mikołaja z Wilkowiecka. Podczas reformacji tradycja wystawiania misteriów zanikła, reaktywowano ją dopiero w XX wieku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy