Reklama

Poznaj region

I Jarmak Puszczańskiej Godki w Kolbuszowej

Aneta Gieroń
Dodano: 20.07.2023
Od lewej: dr Jolanta Dragan i Elżbieta Czachor na otwarciu III Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Kolbuszowej. Fot. Tadeusz Poźniak
Od lewej: dr Jolanta Dragan i Elżbieta Czachor na otwarciu III Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Kolbuszowej. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Pięknej, lasowiackiej gwary będzie można posłuchać już w niedzielę, 23 lipca na III Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Kolbuszowej, na Bulwarach nad Nilem organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. „Lesiocka  Parzygęba I  Jarmak Puszczańskiej Godki” rozpocznie się o godz. 14.00, a do wieczora zaplanowano ogrom atrakcji i niespodzianek. Konkurs gwary będzie w trzech kategoriach: przaśne, okraszone godką danie lasowiackie; godki lasowiackie oraz pienia po puszczy, czyli najpiękniejsze gwarowe śpiewanie. Uczestników konkursów oceniać będzie profesjonalne jury w składzie: prof. Katarzyna Smyk, dr Jolanta Dragan, dr Janusz Radwański oraz sekretarz jury mgr Mateusz Starzec. A to dopiero początek niedzielnych niespodzianek w Kolbuszowej, bo będzie też wspólne gotowanie z Kevinem Aistonem, a wieczorem wspaniałe ludowe jam session z kapelą Pawła Steczkowskiego i lasowiackimi muzykami. Wstęp wolny!

Jak tłumaczy prof. Kazimierz Ożóg, językoznawca, obszary Puszczy Sandomierskiej – podmokłe, piaszczyste, porosłe lasami były nieprzyjazne osadnikom, a przez to późno zasiedlone. Jednocześnie te tereny sąsiadowały z przeludnionym Mazowszem, więc były naturalnym terenem ekspansji. Pierwsze osady zakładano w pobliżu Wisły i Sanu ze względu na łatwiejszy dostęp drogą wodną, dopiero potem posuwano się w głąb puszczy, stąd tak późne lokacje chociażby Kolbuszowej czy Sokołowa Małopolskiego. Gwara lasowiacka to gwara mieszana mająca elementy małopolskie i mazowieckie. Już sama nazwa wsi Mazury potwierdza, że zasiedlili ją przybysze z Mazowsza. Na tych terenach osadzano też jeńców wojennych: Tatarów, Rusinów, Szwedów i przedstawicieli innych nacji. Wskazują na to nazwy wsi: Majdan, Majdan Królewski czy Medynia Głogowska – zapożyczenia turecko-tatarskie.

Jednocześnie w ostatnich latach Lasowiakom udało się zdobyć drugie życie, ale w ich odświętnym wymiarze. Nie koncentrujemy się obecnie na ich puszczańskim, twardym, surowym  życiu, wypełnionym pracą na roli, w gospodarstwie i w lesie od świtu do nocy. Udaje się natomiast promować  wielkie, oryginalne dziedzictwo kulturowe Lasowiaków, ich tradycje i gwarę,  co przez mieszkańców Podkarpacia jest bardzo dobrze przyjmowane. 

Warto to sprawdzić już w niedzielę na I Jarmaku Puszczańskiej Godki w Kolbuszowej.

Gwarą o lasowiackiej kuchni

Wspaniale zapowiada się konkurs kulinarny, w którym prezentowanych będzie 8 potraw lasowiackich, wszystkie omawiane gwarą. Na talerzach na pewno znajdą się m.in.: ciupanka, pamuła, czy kacapoły. Do tego organizatorzy zamówili 1000 porcji: pierogów, gołąbków z kaszą, pamuły, zupy grzybowej i zalewajki.  A kto jeszcze nie miałby dość lasowiackich pyszności, może liczyć na wspólne gotowanie z Kevinem Aistonem i Lasowiaczkami.

Aż 36 uczestników będzie się popisywać swoimi zdolnościami wokalnymi i oratorskimi w trakcie I Godania i Pienia po Puszczy, a na szukających wytchnienia od gwary, czekać będą zajęcia na warsztatach z haftu, wikliniarstwa, albo garncarstwa.

Wspaniale zapowiada się też muzyczny wieczór w Kolbuszowej. Od godz. 19.00 wystąpi Paweł Steczkowski z kapelą w ramach ludowego jam session, do którego zaprosił: Cmolaskie Chłopoki, Kapelę z Majdanu i Kapelę Kazimierza Marcinka. I… Rafał Zawistowski, malarz, rysownik, grafik w ten magiczny wieczór stworzy obraz inspirowany muzyką Lasowiaków!

„Lesiocka Parzygęba I Jarmak Puszczańskiej Godki”

Niedziela, 23 lipca, Kolbuszowa, Bulwary nad Nilem im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

14:00

Powitanie

od 14:15

Początek konkursów I Jarmaku Puszczańskiej Godki

14:15

Konkurs kulinarny gwarą „Przaśne okraszone godką”

14:30

Konkurs gwary „Godanie po puszczy’’

15:30

Wystąpienia specjalnych gości

16:30

Konkurs śpiewaczy ,,Pienia po puszczy”

19:00

Klepisko – maraton muzyczno-taneczno-przyśpiewkowy

23:00

Zakończenie

Podczas trwania wydarzenia od 14.00 Targi rzemiosła ludowego, od 15.00 konkursy, warsztaty, animacje dla publiczności. Dla wszystkich uczestników degustacja potraw kuchni lasowiackiej.

Operator: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy