Reklama

Kultura

Trzy nominacje z Podkarpacia do nagrody Fryderyki 2019

Alina Bosak
Dodano: 01.02.2019
44062_roksana
Share
Udostępnij
W tym roku wśród nominowanych do najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyków – jest trzech reprezentantów z Podkarpacia. W muzyce rozrywkowej nominacje otrzymali Roksana Węgiel z Jasła, bieszczadzki zespół Tołhaje oraz Dawid Ziemba z Rzeszowa.
 
Roksana Węgiel, która 11 stycznia skończyła 14 lat, z dnia na dzień stałą się gwiazdą, zwyciężając w dziecięcej edycji Eurowizji – międzynarodowego konkursu piosenki. Popularność zdobyła już w 2017 roku, dzięki uczestnictwu w pierwszej edycji programu TVP2 The Voice Kids, w którym dotarła do finału i otrzymała najwięcej głosów publiczności. Prawdziwa sława przyszła jednak z Eurowizją. Dziś utwór, którym wygrała ten konkurs, „Anyone I Want to Be” nie schodzi z radiowej anteny. Skalę sukcesu potwierdza zaś nominacja do Fryderyków 2019 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Nastolatka z Jasła ma już gotowy materiał na pierwszy album i zapowiada, że jego premiera odbędzie się w maju. 
 
Nie wydaje się również zaskoczeniem wyróżnienie zespołu Tołhaje, który ma szansę na Fryderyka w kategorii Album Roku Folk / Muzyka Świata. To nie pierwszy raz, kiedy zespół jest nominowany do Fryderyków. Związana z Bieszczadami grupa powstała w 2000 roku i czerpie muzyczne inspiracje głównie z tradycji Bojków i Łemków. Tołhaje stworzyli muzycy Damian Kurasz i Janusz Demkowicz, do których dołączyli inni muzycy pochodzący z terenów Podkarpacia: Marysia Jurczyszyn, Tomasz Duda, Jakub Mietła, Robert Krok, Łukasz Moskal i Piotr Rychlec. Większość członków zespołu współpracowała z artystami światowej sceny muzycznej, Gordonem Haskelem, Johnem Lordem (Deep Purple), Nigelem Kennedy, Michaelem Boltonem, a także z czołówką artystów polskiej sceny. Zespół zdobył wiele nagród na festiwalach folkowych. Zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „Wataha” produkcji HBO. W 2018 roku Tołhaje wydały płytę „Mama Warhola”. Inspiracją stały się pieśni ludowe z Karpat zaśpiewane i nagrane na płytę winylową przez mamę Andy’ego Warhola – Julię. Utwory z albumu „Mama Warhola” trafiły także do drugiego sezonu „Watahy”.
 
 
Trzecia nominacja w muzyce popularnej związana z Podkarpaciem to teledysk Zuzy Jabłońskiej „Powiedz mi to w twarz” wyreżyserowany przez Dawida Ziembę z Rzeszowa, który jest absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Na co dzień tworzy wideoklipy w założonej przez siebie agencji produkcyjnej Mind Productions. Współpracuje z wieloma artystami, poza Zuzą Jabłońską, również z Magdą Steczkowską, Lanberry, Marta Gałuszewską, Honoratą Skarbek. Przy nominowanym do Fryderyków 2019 teledysku z Dawidem Ziembą pracowali również: Jolanta Mochalska z Rzeszowa i Artur Strączek z Jarosławia. 
  
 
Opuszczając na chwilę Podkarpacie, warto dodać,że w tym roku najwięcej nominacji otrzymał Dawid Podsiadło. Z albumem „Małomiasteczkowy”, który był hitem ostatniego roku, ma ich aż osiem. W kategorii Kompozytor Roku znalazł się w dwóch nominowanych zespołach kompozytorskich: z Bartoszem Dziedzicem oraz Krzysztofem Zalewskim, Aleksandrem Świerkotem i Marcinem Macukiem. Ma też dwie szanse na Fryderyka jako Autor Roku: raz solo, a raz w duecie z Krzysztofem Zalewskim. 
 
Jego „Małomiasteczkowy” ma szansę na Fryderyka jako Teledysk Roku, a także jako Utwór Roku. Cały album „Małomiasteczkowy” ma nominację w kategorii Album Roku Pop, a także Najlepsza Oprawa Graficzna.   
 
Fryderyki to najbardziej prestiżowe statuetki branży muzycznej w Polsce, dlatego już sama nominacja do nagrody jest dużym wyróżnieniem. Fryderyki wręczane są w trzech kategoriach: muzyce rozrywkowej, muzyce poważnej i muzyce jazzowej. Wspomniane nominacje dotyczą muzyki popularnej. Gala ich wręczenia odbędzie się 9 marca w Katowicach.

Warto dodać, że w muzyce poważnej parę nominacji otrzymał album „Anne-Sophie Mutter – Hommage à Penderecki”. Niemiecka skrzypaczka gra utwory, które Krzysztof Penderecki napisał na jej zamówienie. Album "Anne-Sophie Mutter – Hommage à Penderecki, wydany został z okazji 85. urodzin kompozytora, który przyszedł na świat w Dębicy! Skrzypaczce towarzyszy Londyńska Orkiestra Symfoniczna, pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Album wydany przez Deutsche Grammophon i Universal Music Polska jest nominowany w dwóch kategoriach: Najlepszy Album Polski Za Granicą oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.  

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy