W ognistych sukienkach, grając na instrumentach, z jakimi trudno znaleźć w Europie drugi taki zespół, Orkiestra Szałamaistek od 40 lat reprezentuje Rzeszów i Podkarpacie na ulicach dziesiątek miast na świecie. Teraz obchodzi rubinowy jubileusz. Z tej okazji w środę zagra w Wojewódzkim Domu Kultury koncert „Pod batutą serca”.
Półtora godzinny koncert zapewne szczelnie wypełni salę widowiskową WDK. W ciągu 40 lat przez szeregi zespołu przewinęły się setki dziewcząt i wiele z nich, wraz z rodzinami pojawi się na jubileuszowym wieczorze. – Co więcej byłe szałamaistki zagrają nawet jeden utwór na scenie. Spotykały się wcześniej na próbach, by przygotować się do tego występu – zdradza Edyta Gazda-Łuksa, instruktor orkiestry. – Po koncercie zaplanowane jest spotkanie w Bohemie –okazja do wspomnień z koncertów, zagranicznych wojaży i przygód, jakie zdarzały się podczas występów.
Orkiestra Szałamaistek powstała w 1976 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie i do dziś funkcjonuje w tej placówce. Na pomysł, by stworzyć zespół złożony wyłącznie z dziewcząt, które grać będą na prostych instrumentach dętych, zwanych szałamajami (instrumenty znane już w średniowieczu, proste w budowie, złożone z wiązki trąbek i jednego ustnika), wpadł Jerzy Gołąb wspólnie z Franciszkiem Suwałą i Bronisławem Borciuchem. Przez wiele lat orkiestrę zasilały głównie uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Zawsze, kiedy pojawiały się ze swoimi marszami na ulicach podczas festiwali i dużych imprez budziły sympatię i uśmiech publiczności. Wykonywały musztrę, grały marsze i latynoamerykańskie rytmy. Zapraszane były na występy w Polsce i zagranicą. Wystąpiły nawet w filmie Piotra Szulkina „Ga-Ga – Chwała bohaterom”. Orkiestrze z czasem zaczęły towarzyszyć Mażoretki wykonujące układy marszowo-taneczne i efektowne popisy taneczne z buławami.
– Dziś do orkiestry należy 35 dziewcząt, a do Zespół Mażoretek „Incanto”- 20 – mówi Edyta Gazda-Łuksa. – To już nie tylko uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, ale także innych szkół. Od kilku lat ściśle współpracujemy z Zespołem Szkół w Górnie. Dziewczyny przywiązują się do orkiestry na wiele lat. Zaczynają czasem już w gimnazjum i pozostają w zespole nawet na czas studiów.
Kapelmistrzem zespołu jest obecnie Kamil Niemiec, a instruktorami Zdzisław Wydornik, Edyta Gazda-Łuksa, Dariusz Kosak, choreografem mażoretek – Katarzyna Czartoryska. Orkiestra koncertuje na terenie całego województwa, w kraju oraz zagranicą. W ostatnich latach koncertowała m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Macedonii i w Czechach. Do tych ostatnich wkrótce znów się wybiera, by na Festiwalu Orkiestr Dętych w Karlowych Warach reprezentować Rzeszów i województwo podkarpackie.