Reklama

Kraków

Lee Reynolds dyryguje Sinfoniettą Cracovią

Źródło: krakow.pl
Dodano: 14.03.2024
Zdjęcie: krakow.pl
Zdjęcie: krakow.pl
Share
Udostępnij

Brytyjski dyrygent Lee Reynolds poprowadzi Sinfoniettę Cracovię w marcowym koncercie z cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą”, prezentując żywiołowy i klasycznie elegancki zarazem program, który przywołuje brzmienia wiosny. 21 marca o godzinie 19.30 zapraszamy na koncert do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.

Utwory czterech kompozytorów: Grażyny Bacewicz, R. Vaughana Williamsa, Jeana Sibeliusa oraz Josepa Suka stworzą mozaikę romantycznych i neoklasycznych form, będącą znakomitą przestrzenią do pokazu wirtuozerii artystów: zarówno orkiestry smyczkowej, jak i solisty. W tej ostatniej roli wystąpi utalentowany walijski skrzypek, Charlie Lovell-Jones, którego usłyszymy m. in. w słynnym, przepełnionym błogim zachwytem nad naturą utworze Lark Ascending (Wzlatujący skowronek), inspirowanym poezją George’a Mereditha. W programie wieczoru ponadto rozkoszna Serenada Josepa Suka oraz jedno z najważniejszych dzieł Grażyny Bacewicz – koncert na orkiestrę smyczkową. Żywiołowy, neoklasyczny koncert uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej kompozytorki.

Lee Reynolds jest brytyjskim dyrygentem, zdobywcą nagród RPS, Sky Arts Award i Critics Circle Award, cieszącym się reputacją artysty, który wnosi do swoich występów intensywność i precyzję w panowaniu nad interpretacją, a do programów przemyślane wybory repertuarowe: wśród nich pojawiają się motywy przyrodnicze oraz ekologiczne. Dyrygent dotychczas dwukrotnie pracował z krakowską orkiestrą, a publiczności jest także znany jako prowadzący „Last Night of the Proms in Cracow”, wydarzeniu inspirowanym słynnymi brytyjskimi koncertami promenadowymi.

Odkryciem koncertu z pewnością może być Charlie Lovell Jones, walijski skrzypek uznany za jednego z najbardziej obiecujących solistów swojego pokolenia. Z utworem The Lark Ascending występował m.in. dla BBC Radio 3. Występ z Sinfoniettą Cracovią jest jego pierwszym koncertem w Polsce. Publiczność będzie miała zatem okazję wysłuchania wschodzącej gwiazdy muzyki klasycznej, wyposażonej ponadto w mistrzowskie skrzypce: Charlie Lovell-Jones dzięki wsparciu prywatnego mecenasa gra na instrumencie G.B. Guadagniniego z 1777 roku.

Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej Sinfonietta Cracovia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy