Reklama

Kultura

Piątkowy wieczór przy dźwiękach kontrabasu

Monika Szczepan
Dodano: 28.01.2014
10554_klocek-mirucki
Share
Udostępnij
Już w najbliższy piątek, 31 stycznia o godzinie 19, odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego jako dyrygent wystąpi Adam Klocek, zaś na kontrabasie zagra Jacek Mirucki. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać m.in. Uwertury do opery „Wilhelm Tell” G. Rossiniego, II Koncertu na kontrabas h-moll G. Bottesiniego, Serenadę D-dur nr 9 KV 320 „Róg pocztowy” W. A. Mozarta. 
 
Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie przygotowała prawdziwą ucztę muzyczną dla wszystkich melomanów, szczególnie tych zafascynowanych dźwiękami kontrabasu. Jacek Mirucki udowodni, że kontrabas może sprawdzić się idealnie jako instrument solowy, wykonując Koncert „Paganiniego kontrabasu” Giovanni Bottesiniego. Orkiestra Symfoniczna również będzie miała niemałe pole do popisu, zagra bowiem m.in. Uwerturę Rossiniego do opery „Wilhelm Tell”, która oparta jest na legendzie o szwajcarskim bohaterze narodowym. Czteroczęściowy poemat symfoniczny wykonany zostanie pod batutą Adama Klocka
 
Program piątkowego koncertu został przygotowany niezwykle skrupulatnie. Publiczność zostanie wprowadzona w nastrój przepięknym Adante, następnie Allegro przyniesie sentymentalną ilustrację burzy, a drugie, pastoralne Andante będzie wprowadzeniem do dynamicznego Finału. Aby kompleksowo spełnić oczekiwania słuchaczy, na zakończenie wykonana zostanie „Serenada” Mozarta, która swój urok zawdzięcza przede wszystkim instrumentacja z wiodącą rolą instrumentów dętych. 
 
Adam Klocek
 
Adam Klocek to szef Filharmonii Kaliskiej. Wspólnie z zespołem Włodka Pawlika, amerykańskiego trębacza Randy’ego Breckera oraz Orkiestry Filharmonii Kaliskiej nagrał płytę „Night in Calisia”, która w ubiegłą niedzielę zdobyła nagrodę GRAMMY. Premiera płyty odbyła się w listopadzie 2012 roku, a pomysłodawcą całego projektu był właśnie Adam Klocek. 
 
Adam Klocek nazywany był przez Krzysztofa Pendereckiego „jednym z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji.” I bez wątpienia jako dyrygent, a także wiolonczelista, znacząco wyróżnia się na tle artystów swojej generacji. W całej muzycznej karierze osiągną wiele sukcesów, a ich potwierdzeniem są nie tylko nagrody, czy uznanie w branży, lecz również wielu utalentowanych muzyków, z którymi miał okazję współpracować. Adam Klocek współpracował m.in. w duecie z Leszkiem Możdżerem.  
 
Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce, w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej czy Wrocławskiej. W latach 2007-2009 był także  dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej w Arizonie (USA).  Obecnie jako adiunkt wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej
 
Jacek Mirucki
 
Jacek Mirucki jest absolwentem klasy kontrabasu prof. Wenancjusza Kurzawy Akademii Muzycznej im. F . Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Edukację muzyczną kontynuował w Hochschule fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem wybitnego pedagoga i instrumentalisty – prof. Ludwiga Streichera. Koncertuje zarówno w kraju, jak i zagranicą. Wielokrotnie brał udział jako solista,  a także kameralista, w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i Niemczech. Był laureatem Festiwalu Muzyki Rosyjskiem w Gdańsku oraz Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. F. Gregory w czeskim Kroměřížu. 
 
Współpracował z takimi artystami jak m.in. Bartłomiej Nizioł, Gary Karr, Jarosław Żołnierczyk, Klaus Lang. Od marca 2003 roku związany jest z Orkiestrą Narodową Singapuru. Oprócz tego pracuje jako wykładowca w Nanyang Academy of Fine Arts, The Royal College of Music (London), Raffless Music College and National Institution of Education w Singapurze. Prowadzi klasy mistrzowskie w Azji i Europie. Ciekawostką jest, że muzyk posiada imponującą, unikatową kolekcję kontrabasów. Posiada m.in. instrumenty takie jak Giacomo Zanoli zbudowany w 1751r., Valentino de Zorzi z 1880r.  oraz XVIII-wieczny włoski bass  o wyjatkowym brzmieniu wykonany przez nieznanego lutnika. 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
Adam Klocek – dyrygent
Jacek Mirucki – kontrabas
 
31 stycznia 2014, godz. 19
 
W programie:
G. Rossini – Uwertura do opery „Wilhelm Tell”
G. Bottesini – II Koncert na kontrabas h-moll
W.A. Mozart – Serenada D-dur nr 9 KV 320 ”Róg pocztowy”
 
Cena biletu:
normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy