Reklama

Kultura

Krystyna Kurczab-Redlich w czwartek w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 10.11.2023
Krystyna Kurczab-Redlich będzie 16 listopada gościć w WiMBP w Rzeszowie. Fot. Materiały prasowe
Krystyna Kurczab-Redlich będzie 16 listopada gościć w WiMBP w Rzeszowie. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

Autorka bestsellerowej książki o Putinie – Krystyna Kurczab-Redlich będzie w czwartek 16 listopada gościć w Rzeszowie. Dziennikarka i wieloletnia korespondentka w Rosji o godz. 17.00 spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, w budynku przy ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, która w latach 1990—2004 była korespondentką polskich mediów w Rosji jako wolny strzelec, to dziś najpoczytniejsza autorka z kręgu literatury faktu. Od lat ceniona za książki o Rosji: „Pandrioszka”, „Głową o mur Kremla” i „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Drugie wydanie tej ostatniej zbiegło się z agresją Rosji na Ukrainę, jeszcze poszerzając krąg czytelników wybitnej dziennikarki. Często pojawia się jako komentator w telewizyjnych programach, a na spotkania z nią przychodzą tłumy. Tak też było, kiedy gościła w ubiegłym roku na targach książki w Rzeszowie. Dzięki Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie i cyklowi „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”, na które zapraszani są znani pisarze, czytelnicy jeszcze raz będą mogli spotkać się na rozmowie z tą autorką.

Zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla

Warto dodać, że jej reportaże cenione są od lat. Podczas drugiej wojny czeczeńskiej Krystyna Kurczab-Redlich nakręciła filmy dokumentalne o Czeczenii. Współpracowała m.in. z Polsatem, „Dziennikiem Polskim”, „Życiem Warszawy”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Newsweekiem”, „Polityką”, „Przekrojem” czy „Wprost”.

Jest laureatką wielu dziennikarskich laurów, w tym: Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego dla korespondenta zagranicznego, nagrody Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, Nagrody im. Melchiora Wańkowicza za reportaże z Czeczenii.

W 2005 roku na wniosek czeczeńskiej organizacji „Echo wojny”, Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Kolejne “pogaduchy” w piątek

Kolejny gość spotkań z cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” pojawi się w WiMBP w Rzeszowie już 17 listopada, o godz. 17.00, a będzie nim Katarzyna Berenika Miszczuk.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy