Reklama

Kultura

Cezary Łazarewicz w Ogrodach Bernardyńskich

Alina Bosak
Dodano: 15.09.2023
Cezary Łazarewicz. Fot. Materiały prasowe
Cezary Łazarewicz. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

W Rzeszowie w niedzielę 17 września można wybrać się na spotkanie z Cezarem Łazarewiczem, autorem wstrząsającej książki o śmierci Grzegorza Przemyka, na podstawie której powstał film, a także wielu innych zajmujących reportaży, w tym wydanego w tym roku i budzącego kontrowersje „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”. Na spotkanie zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie w ramach „Letnich Ogrodów Literackich”.

To kolejne ciekawe spotkanie w ramach „Letnich Ogrodów Literackich”, które rzeszowska biblioteka organizuje w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie. Cezary Łazarewicz, pisarz, dziennikarz i publicysta będzie w nich gościł w niedzielę o godz. 16.00. W przypadku deszczu spotkanie odbędzie się w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Laureat Nagrody Nike

Urodzony w 1966 r. Cezary Łazarewicz publikował reportaże w  takich gazetach jak „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Polityka”, „Newsweek” i „Wprost”.

Jest autorem wielu książek reporterskich: „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013), „Elegancki morderca” (2015), „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (2016), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” (2017), „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (2018), „1968. Czasy nadchodzą nowe” (2018, wraz z Ewą Winnicką) i „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” (2019).

Za reportaż „Żeby nie było śladów” opowiadający o śmierci Grzegorza Przemyka – maturzysty zakatowanego przez milicję, którego oprawcy nigdy nie ponieśli kary –  otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną dla najlepszych książek popularnonaukowych poświęconych historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Doczekała się także ekranizacji. W 2021 r. do kin wszedł film pod takim samym tytułem w reżyserii Jana Pawła Matuszyńskiego.

Najnowsza książka o Pyjasie

W tym roku ukazała się nowa książka Łazarewicza „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, która spotyka się z różnymi ocenami. Od bardzo pozytywnych po bardzo krytyczne. Według chwalców poszerza dotychczasową wiedzę na temat okoliczności śmierci krakowskiego studenta. Według krytyków usprawiedliwia działania byłego tajnego współpracownika bezpieki Lesława Maleszki (zwolnionego z „Gazety Wyborczej” w 2008 r. po reportażu telewizyjnym „Trzech kumpli”). O tym i o innych tematach poruszanych przez Cezarego Łazarewicza w reportażach będzie okazja porozmawiać już w niedzielę w Rzeszowie. Wstęp wolny!

Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem będzie już ostatnim w tegorocznym cyklu „Letnich Ogrodów Literackich”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy