Reklama

Kultura

Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński w Zorzy

Alina Bosak
Dodano: 21.09.2023
Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński gośćmi w Rzeszowie. Fot. Materiały prasowe
Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński gośćmi w Rzeszowie. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

„Historia odkrywana na nowo – literatura i film” – tak tytuł nosi spotkanie z Ałbeną Grabowską, autorką bestsellerowej powieści „Stulecie winnych” oraz Wacławem Holewińskim, pisarzem i wydawcą, które odbędzie się w piątek 22 września w Kinie Zorza w Rzeszowie. Wydarzenie jest częścią Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej „Międzysłów Karpat”.

Międzysłów Karpat to festiwal rozłożony w czasie – spotkania z twórcami odbywają się co kilka tygodni. To najbliższe jest już czwartym i nosi tytuł „Historia odkrywana na nowo – literatura i film”. Wezmą w nim udział Ałbena Grabowska – autorka bestsellerowej powieści „Stulecie winnych” oraz Wacław Holewiński – pisarz, prawnik, wydawca. Rozmowę poprowadzi dyrektor programowy festiwalu Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz. Fragmenty prozy przeczyta aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Małgorzata Machowska.

Książki non-fiction

Ałbena Grabowska debiutowała w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisała historię swoich bułgarskich przodków oraz kulturę regionu Rodopów, gdzie ma rodzinę. Od tego czasu napisała ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską. W swoim dorobku ma książki dla dzieci, dystopijną powieść fantasy dla młodzieży, współczesne powieści obyczajowe, trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w jej dorobku literackim jest powieść „Matki i córki”, opisująca trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym traumom, historycznym i osobistym. Jest także autorką libretta musicalu „Pora jeziora” (Filharmonia Warmińsko-Mazurska), obecnie zaś skupia się na scenariuszach filmowych.

Wacław Holewiński ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1977 był współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Wraz z Jarosławem Markiewiczem w grudniu 1982 założył Wydawnictwo Przedświt, drugie co do wielkości wydawnictwo podziemne. W latach 1989-2001 kierował legalnym wydawnictwem o tej samej nazwie. W latach 2014-2016 razem z Markiem Ławrynowiczem prowadził audycję literacką „Jak pisarz z pisarzem” w Radiu Wnet. Od czerwca do listopada 2016 prowadził wraz z Katarzyną Wójcik cykliczny program literacki „Mistrz i Katarzyna” w radiowej Trójce. Opublikował 14 powieści, tom opowiadań i tom dramatów. Za powieść „Opowiem ci o wolności” otrzymał literacką Nagrodę imienia Józefa Mackiewicza. W marcu 2023 roku miała miejsce premiera serialu telewizyjnego „Polowanie na ćmy” zrealizowanego na podstawie jego powieści „Pogrom 1905”. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) oraz brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2022).

Pisarze odsłonią tajniki warsztatu

– Jeśli z zainteresowaniem śledziliście Państwo losy bohaterów seriali TVP „Stulecie Winnych” i „Polowanie na ćmy”, to koniecznie przyjdźcie na spotkanie z pisarzami: Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim, autorami powieści, według których powstały scenariusze tych telewizyjnych produkcji. Rozmawiać będziemy o tym, w jaki sposób historia może stawać się dzisiaj atrakcyjna dla czytelnika i widza, czy literatura i film to pokrewne dziedziny sztuki. Wgłębimy się w życiorysy wybranych postaci historycznych, zastanowimy się, dlaczego dzisiaj o niektórych pamiętamy, a o innych, którzy na pamięć by zasługiwali, niczego nie wiemy. Wreszcie pochylimy się nad dziejami zwykłych ludzi, rodzin, których kolejne pokolenia wikłały się, raz świadomie, innym razem mimowolnie, w ważne historyczne wydarzenia. Pisarze odsłonią też (przynajmniej niektóre) tajniki warsztatu literackiego – zapowiada Jakub Pacześniak.

Spotkanie z Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim już 22 września (piątek) o godz. 19.00 w Kinie Zorza.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy