Reklama

Kultura

Komuda i Wegner w Zorzy. Festiwal Międzysłów Karpat

Alina Bosak
Dodano: 14.06.2023
Jacek Komuda i Robert M. Wegner. Fot. Materiały prasowe
Jacek Komuda i Robert M. Wegner. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

Uwielbiani przez miliony czytelników polscy pisarze – autor historycznych powieści Jacek Komuda oraz Robert M. Wegner, twórca cyklu fantasy „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” – będą gościć w Rzeszowie we wtorek 20 czerwca. Spotkanie jest częścią Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej „Międzysłów Karpat”, a odbędzie się w Kinie Zorza. Start o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Jacek Komuda do Rzeszowa przyjedzie zapewne wprost ze swego szlacheckiego dworu w Bachowie na Pogórzu Przemyskim, do którego kilka lat temu przeprowadził się z Warszawy. Jest autorem ponad 20 powieści historycznych oraz dziesiątek opowiadań, w których barwnie opisuje Polskę sarmacką. Bohaterem, który przewija się w wielu jego opowieściach jest szlachcic awanturnik – Jacek Dydyński – występujący w cyklu „Orły na Kremlu”, którego akcja dzieje się podczas wyprawy Dymitra Samozwańca na Moskwę w latach 1604–1606. Na bogatej liście tytułów tego autora znajdują się też: „Opowieści z Dzikich Pól” (debiut), „Wizna”, „Galeony Wojny”, „Diabeł Łańcucki”, „Zawisza. Czarne krzyże”, „Warchoły i pijanice” (najnowsza książka).

Jest stałym gościem kanału „Ostoya Tradycji” na YouTube prowadzonym przez Fundację Ułani Króla Jana, wspólnie z którą pracuje nad serialem o Diable Łańcuckim. Toczą się tu pasjonujące rozmowy o historii Polski i jej geopolitycznych zmaganiach przez wieki.

Opowiadania Jacka Komudy ukazują się na łamach „Nowej Fantastyki” i to m.in. (poza milionami fanów) łączy go z drugim bohaterem literackiego spotkania w Rzeszowie – Robertem M. Wegnerem.

Wegner z Komudą, czyli historia i fantastyka tematem festiwalu literackiego

Wegner, autor cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, za powieści fantasy otrzymał wiele nagród. Jest sześciokrotnym laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla i dwukrotnym laureatem Sfinksa. Na Euroconie 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Jego książki przetłumaczono m.in. na język czeski, ukraiński, rosyjski. W Rosji czytelnicy wybierali jego „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Książką Roku, Fantasy Roku. W 2020 r. otrzymał Arkę Bizantyjską (Lel), międzynarodową nagrodę literacką dla autorów zajmujących się gatunkami literatury popularnej i piszącymi w językach słowiańskich za powieść „Każde martwe marzenie”.

Rzeszowskie spotkanie z Jackiem Komudą i Robertem M. Wegnerem nosi tytuł „Historia i fantastyka na żywo” i odbędzie się w Kinie Zorza, w sali pokazów studyjnych, więc pierwszeństwo mają osoby, które odbiorą darmowy bilet wstępu w biurze obsługi widzów w Teatrze im. W. Siemaszkowej.

To drugie wydarzenie, jakie zaplanowano w ramach festiwalu literackiego „Międzysłów Karpat”. To cykl sześciu spotkań autorskich z interesującymi twórcami organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej od 7 czerwca do 16 listopada.

Ideą festiwalu jest promowanie twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury – wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich do zbiorowej pamięci czytelników (w tym związanych z regionem nazwisk jak: J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg, J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

Pierwsze spotkanie odbyło się 7 czerwca, a gościli na nim ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz, oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski.

– Chcemy stworzyć przestrzeń dla przyjaznych dyskusji o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. „Międzysłów Karpat” ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy wydarzenia interdyscyplinarne – mówią organizatorzy.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jagoda Skowron, a dyrektorem programowym – Jakub Pacześniak.

A w programie festiwalu literackiego Międzysłów Karpat jeszcze:

31 sierpnia (czwartek), 18:00

miejsce: Scena w fosie przy zamku Lubomirskich

Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione

Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler

20:00 KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny Ogród Leśmiana

22 września (piątek), 19:00

miejsce: Kino Zorza

„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”

Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

10 października (wtorek), 19:00

miejsce: Rzeszowskie Piwnice

„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”

goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

6 listopada (czwartek), 19:07

miejsce: Szajna Galeria

„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”

Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak/ wystąpią poeci związani z Podkarpaciem

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy