Reklama

Lifestyle

Loteryjka u Pani Wisławy w Rzeszowskich Piwnicach

Alina Bosak
Dodano: 19.09.2023
Wyklejanki z szuflady Pani Szymborskiej. Fot. Materiały prasowe
Wyklejanki z szuflady Pani Szymborskiej. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

Trafne i dowcipne, z pełną mądrości puentą i okruchem ciepła dla ludzi – wiersze Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki, świetnie sprawdzają się jako piosenki. Udowodniła to Sannah i udowadniają kolejni artyści. Już w niedzielę 24 września będzie można ich posłuchać w Rzeszowskich Piwnicach podczas koncertu „Loteryjka u Pani Wisławy”.

Ponad 56 mln razy odsłuchana została na You Tube piosenka Sannah „Nic dwa razy” ze słowami wiersza Wisławy Szymborskiej. Znakomity tekst, współgrająca z nim melodia, ciekawa aranżacja i świetne wykonanie pokazują, że poezja potrafi śmiało iść w parze z rozrywką. Intrygująco zapowiada się zatem koncert „Loteryjka u Pani Wisławy”, który odbędzie się w niedzielę w Rzeszowskich Piwnicach, a który powstał pod skrzydłami Teatru im. Wandy Siemaszkowej i projektu Przestrzenie Sztuki. Okazja ku temu wyjątkowa – w tym roku obchodzimy bowiem 100-lecie urodzin tej polskiej poetki – autorki trzynastu tomów poetyckich, laureatki literackiej Nagrody Nobla, której wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

Kompozycje Gaby Janusz do wierszy Szymborskiej

Koncert z autorskimi piosenkami do wierszy Wisławy Szymborskiej wykonają pieśniarki i piosenkarki oraz muzycy z Rzeszowa. Autorka kompozycji jest Gaba Janusz, która wystąpi w koncercie również jako wokalistka. Wraz z nią zaśpiewają obdarzone wspaniałymi głosami: Monika Adamiec, Justyna Król i Natalia Szott.

Akompaniować im będą muzycy: Piotr Madura (piano), Piotr Dżuła (bas), Paweł Maziarz (klarnet), Julian Maziarz (gitara) oraz Mateusz Gębski (instrumenty perkusyjne).

Ze sceny popłyną niezapomniane teksty Szymborskiej: „Naiwna, ale najlepiej doradzi./ Słaba, ale udźwignie./ Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała./ Czyta Jaspera i pisma kobiece./ Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most”. To fragment wiersza „Portret kobiecy”. Będą też: „Cebula”, „Kałuża”, „Rachunek elegijny” i wiele innych.

Koncert z wystawą wyklejanek

Podczas koncertu odbędzie się wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej, które powstały na warsztatach literacko-plastycznych pn. „Wyklejanki z szuflady Pani Szymborskiej”, które poprowadziła Agata Kwiatkowska z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

Wisława Szymborska była wielką miłośniczką tworzenia kolaży, chociaż sama nazywała je po prostu „wyklejankami”. Plastyczne prace Szymborskiej, będące początkowo odpowiedzią na deficyt kartek pocztowych w latach 70., szybko stały się dla niej alternatywną formą wyrazu, łączącą słowo pisane z obrazem.

Bilety w cenie 10 zł na: teatr-rzeszow.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy