Reklama

Kraków

Spotkanie z Marią Anną Potocką wokół książki „Sztuka i życie”

krakow.pl / SŁ
Dodano: 26.01.2024
Fot. materiały prasowe
/ krakow.pl
Fot. materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

Czym jest sztuka i skąd się bierze? Co robi z nami wizualność i dlaczego nasze pojedyncze historie zależą od tego, co widzimy i do jakich obrazów mamy dostęp? W najnowszej książce „Sztuka i życie” Maria Anna Potocka stawia najbardziej podstawowe pytania dotyczące relacji sztuki i życia. Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na spotkanie poświęcone książce, które odbędzie się w środę, 31 stycznia o godz. 18.00.

Joseph Beuys, Jiří Kolář, Krystian Lupa, Boris Lurie, Herta Muller, Agnieszka Osiecka, Mieczysław Porębski, Daniel Spoerri czy Wisława Szymborska to jedynie skromny wyciąg z bogatego katalogu nazwisk oraz osobowości, osobistości i osobliwości artworldu, który pokazuje nie tylko skalę zaangażowania autorki w pole artystyczne, ale jest również przestrzenią poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne kwestie dotyczące sztuki.

W tym celu w książce „Sztuka i życie” Potocka tropi indywidualne języki artystyczne. O tym, jaka konkluzja wyłania się z tego śledztwa opartego na czytaniu sztuki podczas spotkania, które odbędzie się 31 stycznia w Instytucie Kultury Willa Decjusza, z autorką książki będzie rozmawiał Grzegorz Jankowicz.

Wstęp na spotkanie jest darmowy. Obowiązują zapisy.

Maria Anna Potocka, doktor nauk humanistycznych, filozof, krytyk sztuki, kurator. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących sztukę najnowszą, m. in. Galerii PI (1976). W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Członek Internationale Künstler Gremium IKG, The International Association of Art Critics AICA, International Council of Museums. Autor książek i tekstów teoretyczno-filozoficznych (m.in. „Nowa estetyka” [2016], „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet” [2022]).

Grzegorz Jankowicz, aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz; doktor nauk humanistycznych. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Juror Nagrody Conrada. Redaktor działu kultury “Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (2013), „Blizny. Eseje” (2019), „Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany” (2020).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy