Reklama

Kraków

Delfina Jałowik dyrektorką Bunkra Sztuki od 1 marca

krakow.pl / SŁ
Dodano: 16.02.2024
Fot. Piotr Wojnarowski / KP
Fot. Piotr Wojnarowski / KP
Share
Udostępnij

16 lutego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Delfinie Jałowik nominację na stanowisko dyrektorki Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie. Nowa dyrektorka rozpocznie pracę 1 marca.

Podpisanie umowy i odebranie nominacji to formalne potwierdzenie rozpoczęcia współpracy, która obejmuje okres 5 lat. Przypomnijmy: obradująca 29 listopada 2023 r. komisja konkursowa, po przesłuchaniu pięciorga kandydatów, wyłoniła Delfinę Jałowik na kandydatkę na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie – miejskiej instytucji kultury. Wybór ten został zaakceptowany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Powstała w 1965 roku Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” jest zaliczana do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną. Zadaniem nowej dyrektorki Bunkra Sztuki będzie realizacja działań artystyczno-wystawienniczych w przestrzeni publicznej nastawionych na wzmocnienie widoczności instytucji, a zarazem budowanie jej marki w połączeniu z kluczowymi ośrodkami akademickimi i ośrodkami kultury nieinstytucjonalnej.

Ważnym elementem w koncepcji programowej Delfiny Jałowik jest edukacja kulturowa i rozwój publiczności, rozumiane jako koncentracja na potrzebach różnorodnych grup odbiorców, a także kreowanie kompetencji kulturowych i budowanie trwałych relacji. Stąd pomysł na opracowanie stałej, atrakcyjnej oferty skierowanej do różnorodnych odbiorców kultury i sztuki: przedszkolaków, uczniów, studentów rodzin z dziećmi, seniorów oraz osób ze specjalnymi potrzebami. Taka strategia ma pozwolić, by Bunkier Sztuki wraz z księgarnią i kawiarnią, stał się miejscem spotkań – tzw. trzecim miejscem obok domu, pracy, szkoły, przedszkola. Nowa dyrektorka zamierza też współpracować z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi.

Aktualnie w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” finalizowane są prace remontowe rozpoczęte w 2021 roku. Objęły one modernizację budynku, wprowadzenie nowoczesnych, zintegrowanych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowę systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki, budowę systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawę jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku. Galeria została podłączona do sieci grzewczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie. Wykonano również pochylnie dla osób z ograniczoną mobilnością. W czasie remontu galeria funkcjonowała w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Do wyremontowanej siedziby przy placu Szczepańskim galeria zaprosi w lutym – zwiedzający zobaczą wystawę „Daj mi wszystko” prezentującą prace podarowane muzeom MOCAK i MuFo przez kolekcjonerów Andrzeja i Teresę Starmachów. Wernisaż wystawy planowany jest na 29 lutego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy