Reklama

Kultura

Kass, Koehler i koncert z poezją Leśmiana w Fosie

Alina Bosak
Dodano: 25.08.2023
Freeborn Brothers. Fot. Materiały prasowe
Freeborn Brothers. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

W czwartek 31 sierpnia w Alei pod Kasztanami będzie poetycka i muzycznie. W ramach  Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat w Fosie organizowane jest spotkanie z Wojciechem Kassem i Krzysztofem Koehlerem uwieńczone koncertem zespołu Freeborn Brothers pt. „Muzyczny ogród Leśmiana”. Start o godz. 19.

„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione” to tytuł spotkania, które będzie próbą znalezienia odpowiedzi na nurtujące twórców pytania: W jaki sposób poezja może spełniać kluczowe role w ludzkim życiu? Jak zmienia widzenie świata i otwiera na porozumienie z drugim człowiekiem? Czy dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, mamy jeszcze w sobie głód metafizyki? Czy wiersz dla poety jest czymś „nieuniknionym”, co musi się zjawić i po prostu przyjść? I czy w obserwacji zwykłego kamyka, o którym z takim przejęciem pisał kiedyś Zbigniew Herbert w swoim wierszu, może mieścić się wybitnie ludzkie pragnienie sensu?

Kass, Koehler i wiersze

Dwóch znakomitych, współczesnych poetów: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler, mówiących innymi, oryginalnymi głosami, a jednocześnie myślący w sposób sobie bliski w wielu wymiarach, spotka się na ziemi rzeszowskiej, żeby opowiedzieć o tych, ale też innych, tajemniczych sprawach życia i poezji. Rozmowę z autorami poprowadzi Kamila Dzika-Jurek – krytyczka i badaczka literatury, a wiersze zaproszonych autorów przeczyta aktorka „Siemaszki” – Justyna Król.

Koncert z Leśmianem

Poza spotkaniem z poezją, na ostatni wieczór sierpnia organizatorzy festiwalu przygotowali dla widzów coś jeszcze – o godz. 20:00, w tym samym miejscu, wystąpi doskonale znany rzeszowskiej publiczności zespół Freeborn Brothers z koncertem „Muzyczny ogród Leśmiana”, który zrealizowany został w 2020 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w ramach projektu Kultura w Sieci. Ze względu na panujące obostrzenia związane z pandemią covid-19, dostępny był on wówczas w formie koncertu online. Podczas festiwalu Międzysłów Karpat widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, by doświadczyć go na żywo.

Freeborn Borthers to grupa z powodzeniem łącząca brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą. Ich występy to prawdziwy cyrk osobliwości, pełen teatralnej i kabaretowej atmosfery oraz niewyczerpanych pokładów energii i improwizacji. Koncert „Muzyczny ogród Leśmiana” to wydarzenie, które zrodziło się dzięki inspiracji zmysłową twórczością poety, będące wyjątkową podróżą do jego ogrodu – „wymykającego się ramom, baśniowego i elektrycznego”, jak zapowiadają muzycy.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy