Reklama

Kultura

Jakub Małecki w Letnich Ogrodach Literackich

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 18.06.2023
Jakub Małecki. Fot. Wojtek Biały
Jakub Małecki. Fot. Wojtek Biały
Share
Udostępnij

W tym roku wracają Letnie Ogrody Literackie w Ogrodach Bernardyńskich organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Pierwsze spotkanie już w niedzielę, 2 lipca o godz. 16.00. Gościem będzie Jakub Małecki, pisarz, autor m.in. „Dygotu”, „Rdzy” i „Święta ognia”. Wstęp wolny

Urodzony w 1982 roku w miejscowości Koło, z wykształcenia ekonomista, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Małecki jest laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polsko-niemieckiego stypendium im. Albrechta Lemppa. Był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i nagrody im. Stanisława Barańczaka. Magazyn Literacki KSIĄŻKI uznał „Horyzont” Książką Roku 2019.

Jakub Małecki w Rzeszowie

Literacka droga Jakuba Małeckiego pod wieloma względami przypomina karierę Szczepana Twardocha. Małecki, podobnie jak jego nieco starszy kolega po piórze, początkowo był autorem prozy fantastycznej. Debiutował w 2007 r. opowiadaniem Dłonie na łamach Science Fiction, Fantasy i Horror. Ponadto publikował w takich branżowych czasopismach jak Nowa Fantastyka i Magazyn Fantastyczny.

Jednak, podobnie jak Szczepan Twardoch, potrafił on wyjść poza niszę literatury gatunkowej i zająć należne mu miejsce wśród najbardziej cenionych twórców literatury pięknej. A była to zdecydowanie spokojna ewolucja nie zaś rewolucyjny przełom.

Rękopis swojej pierwszej książki Jakub Małecki rozsyłał do wszystkich większych wydawnictw. Bez rezultatu, ponieważ wydawcy obawiali się, że forma powieści może być zbyt wymagająca, a przez to potencjalny wynik sprzedażowy był mocno wątpliwy. W końcu, w 2008 r., w księgarniach pojawiają się Błędy, Małeckiego debiut powieściowy, który skutecznie wprowadził go do wydawniczego mainstreamu. Od tej chwili drzwi dużych domów wydawniczych stoją dla młodego autora otworem.

Jego powieści ukazały się w przekładzie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński i macedoński. Fragment „Historii podniebnych” znalazł się w nowym podręczniku do języka polskiego dla szkół średnich. Jesienią 2023 roku ukaże się ekranizacja „Święta ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej, którą wyprodukowała wytwórnia Opus Film („Ida”, „Zimna wojna”).

W przypadku deszczu spotkanie odbędzie się w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy