Reklama

Kraj

Zakłócone wysłuchanie publiczne w sprawie aborcji

Paulina Kurek, Anita Karwowska / PAP
Dodano: 16.05.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 16.05.2024. Przewodnicząca komisji, posłanka KO Dorota Łoboda (3L) i jej zastępczynie: posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska (4L), posłanka Konfederacji Karina Bosak (L), posłanka Polska2050-TD Ewa Szymanowska (2L), posłanka Trzeciej Drogi Urszula Nowogórska (3P), wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (2P) na posiedzeniu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży, w Sejmie w Warszawie, 16 bm. Przedmiotem obrad będzie wysłuchanie publiczne w sprawie projektów dotyczących aborcji. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 16.05.2024. Przewodnicząca komisji, posłanka KO Dorota Łoboda (3L) i jej zastępczynie: posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska (4L), posłanka Konfederacji Karina Bosak (L), posłanka Polska2050-TD Ewa Szymanowska (2L), posłanka Trzeciej Drogi Urszula Nowogórska (3P), wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (2P) na posiedzeniu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży, w Sejmie w Warszawie, 16 bm. Przedmiotem obrad będzie wysłuchanie publiczne w sprawie projektów dotyczących aborcji. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Wysłuchanie publiczne w Sejmie w sprawie projektów dotyczących aborcji zostało na kilka minut przerwane. “Hej, hej, hej, aborcja jest okej” – skandowały zwolenniczki aborcji, następnie wyszły z sali. “Mordercy” – odpowiadali przeciwnicy.

W Sali Kolumnowej w Sejmie po godzinie 10.00 rozpoczęło się wysłuchanie publiczne przed komisją nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów aborcyjnych. Przez pierwszą godzinę posiedzenie przebiegało spokojnie.

Po wystąpieniu Mariusza Dzierżawskiego z Fundacji Pro-Prawo do Życia, który mówił o tym, jak niemieccy okupanci w czasie II wojny światowej zezwalali na aborcję w Polsce, z krzeseł podnieśli się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy prawa kobiet do przerywania ciąży. Przeciwnicy liberalizacji podnieśli w górę kartki napisem “Piekło dzieci”, wizerunkiem płodu i z czerwoną błyskawicą.

Zwolenniczki prawa do aborcji skandowały “Hej, hej, hej, aborcja jest okej”. “Mordercy” i “Aborcja to zbrodnia” – odpowiadali przeciwnicy.

Przewodnicząca komisji Dorota Łoboda zarządziła kilka minut przerwy. Po niej wysłuchanie zostało wznowione.

Grupa zwolenniczek liberalizacji prawa aborcyjnego wyszła z sali.

“Nie będziemy rozmawiać i negocjować warunków naszego zdrowia, życia, tego, czy możemy o sobie decydować z osobami, która nas nienawidzą” – powiedziała PAP Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu. “Wychodzimy pomagać w aborcjach, a nie rozmawiać z osobami, które chcą nas zabijać. (…) Moje ciało, moje życie to nie jest przedmiot debaty” – dodała. “Obiecali nam legalizację aborcji, a nie 12-godzinną debatę, czy moja koleżanka może o sobie decydować” – podkreśliła.

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Lewica) przyznała w rozmowie z PAP, że spodziewała się emocji.

“Takiej debaty nie mieliśmy od 26 lat. Oczywiste, że ona budzi emocje, ale trzeba te emocje odłożyć na bok. Trzeba nam merytorycznej debaty o tym, co jest w tych projektach aborcyjnych, w jakim kierunku powinniśmy pójść” – podkreśliła.

Gdy przed salą Kotula wypowiadała się dla dziennikarzy, za nią stanęła grupa przeciwników aborcji z transparentami “Piekło dzieci”. Zwolenniczki liberalizacji próbowały im te transparenty wyrywać. Same miały białe kartki, które – jak mówiły – symbolizowały to, że najlepsze prawo aborcyjne to brak regulacji.

Do kolejnego zamieszania doszło po kilkunastu minutach podczas wystąpienia Marty Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która zaznaczyła, że 70 proc. ludzi w Polsce chce legalizacji aborcji, a 90 proc. chce dekryminalizacji. Wypowiedź zakłóciło środowisko Kai Godek. Aktywiści wstali i wyciągnęli transparenty. Podniosły się też zwolenniczki liberalizacji prawa aborcyjnego.

Lempart poprosiła prezydium o interwencję i przerwała swe wystąpienie.

“Chętnie będę tu stała nawet 10 godzin, nie ma problemu” – powiedziała.

Interweniowała wicemarszałkini Monika Wielichowska (KO).

“Bardzo proszę o zachowanie spokoju, inaczej będę musiała prosić o interwencję Straż Marszałkowską” – powiedziała.

Po chwili zawołała straż. Po pojawieniu się trzech funkcjonariuszy atmosfera się uspokoiła. Uczestnicy wysłuchania wrócili na miejsca. Lempart dokończyła swoją wypowiedź.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy