Reklama

Kraj

Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski 50,3%, Karol Nawrocki 49,7%. Wyniki sondażu exit poll. Jak głosowało Podkarpacie?

Opracowanie AC / Źródło: ONET / Ipsos
Dodano: 01.06.2025
WEBP_LANDSCAPE_480
Share
Udostępnij

Według sondażu exit poll przygotowanego przez Ipsos Rafał Trzaskowski prowadzi w II turze wyborów prezydenckich 2025 r. z wynikiem 50,3 proc. Prowadzenie jest jednak niepewne. Błąd statystyczny badania wynosi +/- 2 pkt proc. Konieczne jest oczekiwanie na badanie late poll, a następnie na oficjalne dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Przed nami pełna napięcia i oczekiwania wyborcza noc podczas której spływać będą wyniki z komisji wyborczych.

Rafał Trzaskowski z niewielką przewagą w exit poll. Podajemy sondażowe wyniki II tury wyborów Prezydenckich 2025.

Jak wynika z badania exit poll Rafał Trzaskowski zdobył 50,3 proc. głosów, podczas gdy Karol Nawrocki uzyskał 49,7 proc. To oznacza niezwykle wyrównaną walkę o fotel prezydenta RP, która może rozstrzygnąć się dopiero po zliczeniu wszystkich głosów.

W tym momencie margines błędu dla każdego z kandydatów wynosi +/- 2 pkt proc. Nieścisłości wynikają m.in. z błędów przy wypełnianiu kart do głosowania, udzielenia niezgodnej z prawdą odpowiedzi czy odmowy wzięcia udziału w badaniu.

Radość w sztabie Rafała Trzaskowskiego, smutek w sztabie Karola Nawrockiego

Rafał Trzaskowski – “Na żyletki. Mówiłem od samego początku”. “Dla Rafała Polska cała!”, “Rafał, Rafał!” — skandował tłum w sztabie Rafała Trzaskowskiego. To pierwsza reakcja po ogłoszeniu wyników exit poll. — Zwyciężyliśmy! — zaczął kandydat KO. Następnie poprosił o skandowanie imienia swojej żony. — Na cześć pierwszej damy — zaznaczył.

— Na żyletki. Mówiłem od samego początku, że będzie bardzo blisko. Chciałbym podziękować wszystkim Polkom i Polakom za każdy głos — powiedział Rafał Trzaskowski.

— Jestem chyba bliska zawału serca. Część z was chyba podobnie. Chciałam bardzo podziękować, przede wszystkim kobieta — dodała Małgorzata Trzaskowska.

72,8% frekwencja to nowy rekord w wyborach prezydenckich w Polsce.

Prognozowana frekwencja w II turze wyniosła ponad 72,8 proc., co świadczy o dużym zaangażowaniu obywateli w wybór głowy państwa. To jeden z najwyższych wyników w historii wyborów w Polsce.

Przypomnijmy, że do tej pory największa frekwencja w wyborach prezydenckich wynosiła 68,23 proc. w II turze wyborów 1995 r., gdy Aleksander Kwaśniewski pokonał Lecha Wałęsę. Rekord wszech czasów padł z kolei w wyborach parlamentarnych 2023 r. Było to 74,31 proc.

Kiedy będą znane oficjalne wyniki wyborów 2025

Ipsos w kolejnych godzinach przedstawi late poll, czyli prognozowane wyniki wyborów z udziałem danych z lokali wyborczych. Wówczas błąd pomiaru spada, najpierw do 1 proc., a następnie 0,5 proc.

Wyniki late poll z 50 proc. komisji mogą być znane w tym roku już ok. godz. 23, a pomiar z 90 proc. może się ukazać ok. godz. 1 w nocy.

Na oficjalne dane będziemy musieli poczekać niewiele dłużej. Pięć lat temu dane z ponad 99 proc. komisji wyborczych były już znane w poniedziałek rano. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ogłosiła ostateczny wynik głosowania podczas wieczornej konferencji.

Aby wybory były uznane za ważne, musi je zatwierdzić Sąd Najwyższy.

Ważność wyboru prezydenta RP musi stwierdzić Sąd Najwyższy. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzygnie o tym na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów wyborczych oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW. Decyzja musi zapaść w ciągu 30 dni od dnia podania oficjalnego wyniku wyborów do publicznej wiadomości, czyli najprawdopodobniej do 2 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy upływa w środę 6 sierpnia. Tego dnia powinno dojść do zaprzysiężenia jego następcy.

Jak głosowali mieszkańcy Podkarpacia?

W województwie podkarpackim Karol Nawrocki zdobył 72,0 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 28,0 proc. Różnica na korzyść Nawrockiego wyniosła 44,0 punkty procentowe, co jest największą przewagą w kraju.

Wyniki wyborów. Poparcie w grupach wiekowych

Badanie exit poll przeprowadzone przez IPSOS dostarcza szczegółowych informacji o preferencjach wyborczych Polaków w różnych grupach wiekowych podczas wyborów z 1 czerwca 2025 roku.

Wyniki te umożliwiają analizę, jak głosy na kandydatów Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego rozkładały się m.in. w zależności od wieku wyborców. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie wyników dla każdej grupy wiekowej.

W grupie najmłodszych wyborców, w wieku od 18 do 29 lat, Karol Nawrocki zdobył większe poparcie: 51,9 proc. głosów. Rafał Trzaskowski otrzymał w tej grupie 48,1 proc. poparcia.

W grupie wiekowej od 30 do 39 lat sytuacja się odwróciła. Rafał Trzaskowski zdobył przewagę: 51,8 proc. głosów, podczas gdy Karol Nawrocki uzyskał 48,2 proc.

W grupie wiekowej od 40 do 49 lat wyniki były mniej wyrównane. Rafał Trzaskowski zdobył więcej głosów, uzyskując 52,8 proc. poparcia, natomiast Karol Nawrocki otrzymał 47,2 proc.

Wśród wyborców w wieku od 50 do 59 lat również przewagę utrzymał Rafał Trzaskowski, zdobywając 51,8 proc. głosów, podczas gdy Karol Nawrocki otrzymał 48,2 proc. Różnica wyniosła 3,6 punktu procentowego, co pokazuje, że preferencje w tej grupie wiekowej były podobne do tych w grupie 30-39 lat.

W najstarszej grupie wiekowej, obejmującej osoby w wieku 60 lat i więcej, wyniki kandydatów ponownie były bardzo zbliżone. Karol Nawrocki zdobył 50,1 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,9 proc.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy