Reklama

Kraj

1 czerwca druga tura Wyborów Prezydenckich 2025. Co mówią wyniki badania CBOS.

Opracowanie AC / Autorzy: Ireneusz Sadowski, Dominik Batorski, Michał Feliksiak, Zbigniew Marczewski, Beata Roguska, Michał Wenzel, Agnieszka Cybulska/ Źródło: CBOS
Dodano: 30.05.2025
uid_6df5d89416404f44998194cf6f74468d_width_1280_play_0_pos_0_gs_0_height_720-1024x576-1_edited
Share
Udostępnij

W najbliższą niedzielę 1 czerwca – w Dniu Dziecka – odbędzie się DRUGA TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH 2025. Piątek 30 maja jest ostatnim dniem agitacji wyborczej, a obaj kandydaci wizytują miejscowości w całym kraju, aby przekonywać niezdecydowanych wyborców do swojej osoby. W sobotę aktywność jest zabronioną z uwagi na ciszę wyborczą. Poniżej publikujemy wyniki badania, jakie opublikował na swojej stronie Centrum Badania Opinii Społecznych w dniu 29 maja 2025 roku. Co nowego z nich wynika?

Z szacunków opartych na rezultatach badania CATI wynika, że poparcie dla obu kandydatów jest bardzo wyrównane, a wielkość błędu statystycznego1 nie pozwala jednoznacznie przewidzieć, kto zostanie zwycięzcą wyborów.

W oszacowaniu wyniku zastosowano model oparty o wagi analityczne oraz wielokrotną imputację braków danych z wykorzystaniem wielomianowej regresji logistycznej (umożliwia ona predykcję dystrybucji głosów na podstawie cech społeczno-demograficznych badanych, wcześniejszych decyzji wyborczych oraz opinii o każdym z kandydatów).

Szacowana frekwencja wynosi 71,3%. Przy tym jej poziomie wyniki wskazują, że nieco większe szanse wygranej ma Rafał Trzaskowski, na którego – wedle szacunku CBOS – zagłosuje 50,3% (w przedziale ufności od 46,0% do 54,7%) wyborców. Karol Nawrocki uzyska poparcie 49,7% (w przedziale ufności od 45,3% do 54,0%). Oznacza to, że pewność wskazania zwycięzcy drugiej tury wyborów prezydenckich jest stosunkowo niska.

Rysunek 1. Poparcie kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich. Przewidywana frekwencja 71,3%. Karol Nawrocki, deklarowane poparcie = 49,7%; przedział ufności (45,3%; 54,0%). Rafał Trzaskowski, deklarowane poparcie = 50,3%; przedział ufności (46,0%; 54,7%).

Badanie „Wybory prezydenckie” (4) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 89,6%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 10,4%) w okresie 26–28 maja 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Druga tura wyborów prezydenckich – możliwe przepływy elektoratów z pierwszej tury głosowania

W najbliższą niedzielę głosujący w pierwszej turze wyborów na trzynastu startujących w niej pretendentów, a także ci, którzy chcą decydować o wyborze prezydenta, choć nie wzięli udziału w pierwszej rundzie, będą musieli rozstrzygnąć, z którym z dwóch kandydatów jest im po drodze, który choć w trochę większym stopniu ich przekonuje lub jest tzw. wyborem mniejszego zła. Deklaracje Polaków z naszego ostatniego, przedwyborczego sondażu pozwalają zorientować się, jak ów polityczny dylemat mogą rozstrzygać zwolennicy poszczególnych kandydatów z pierwszej tury. Badanie było realizowane przed oświadczeniem Sławomira Mentzena w sprawie poparcia dla kandydatów w drugiej turze.

Co oczywiste obaj rywale z drugiej tury – Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki – mogą być najbardziej pewni głosów swych wyborców z pierwszej tury. O tym, że 1 czerwca udadzą się do urn wyborczych i ponownie na nich zagłosują, jest przekonanych po 99% wyborców każdego z nich. Jeden na stu zwolenników Rafała Trzaskowskiego zamierza zrezygnować z głosowania w drugiej turze wyborów, a tylu samo wyborców Karola Nawrockiego nie wie, na kogo odda swój głos.

Rafał Trzaskowski poza własnym elektoratem może liczyć przede wszystkim na wyborców kandydatów reprezentujących pozostałe ugrupowania rządzącej koalicji. W największym stopniu w drugiej rundzie wyborów gotowy jest go poprzeć elektorat Szymona Hołowni – 94% wyborców kandydata Trzeciej Drogi deklaruje, że pójdzie na prezydencką dogrywkę i odda głos na Rafała Trzaskowskiego. Tylko trochę mniej zdeterminowani są wyborcy Magdaleny Biejat – 90% jej elektoratu planuje poprzeć w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego. Trzech na stu wyborców kandydatki Lewicy (3%) zamierza głosować na jego kontrkandydata z PiS, zaś 6% nie wie, na kogo odda głos, lub twierdzi, że nie weźmie udziału w drugiej rundzie wyborów. Za Rafałem Trzaskowskim w zdecydowanej większości opowiadają się również wyborcy drugiego z kandydatów lewicowych – Adriana Zandberga – 82% jego elektoratu deklaruje, że 1 czerwca poprze go w wyborach. Wśród zwolenników Adriana Zandberga dwa razy liczniejsi niż w przypadku elektoratu Magdaleny Biejat są wyborcy gotowi głosować na Karola Nawrockiego (6%), zaś 12% sympatyków lidera partii Razem to osoby albo ciągle niezdecydowane, komu udzielić poparcia (9%), albo zapowiadające w drugiej turze absencję (3%). Ponad dwie piąte (42%) wyborców pozostałych pięciu kandydatów (Krzysztofa Stanowskiego, Joanny Senyszyn, Marka Jakubiaka, Artura Bartoszewicza, Macieja Maciaka i Marka Wocha), z racji małej liczebności ich zwolenników w próbie traktowanych łącznie, chce oddać głos na Rafała Trzaskowskiego. Na głosy zwolenników pozostałych liczących się w pierwszej turze konkurentów kandydat KO ma już raczej niezbyt duże szanse. Głosować na niego chce 12% wyborców Sławomira Mentzena i tylko 2% elektoratu Grzegorza Brauna.

Z kolei Karol Nawrocki poza własnym elektoratem z pierwszego głosowania mógłby przede wszystkim liczyć na relatywnie licznych zwolenników kandydata Konfederacji WiN Sławomira Mentzena, który w pierwszej turze zajął trzecie miejsce. Na kandydata PiS w drugiej turze wyborów prezydenckich gotowa jest głosować ponad połowa zwolenników Sławomira Mentzena (58%). Rafał Trzaskowski jest wybierany w tym elektoracie prawie pięć razy rzadziej (12%). Co dziesiąty sympatyk lidera Konfederacji WiN (10%) ciągle zastanawia się nad wyborem kandydata w drugiej turze głosowania, zaś co piąty (20%) już zdecydował, że nie będzie w niej uczestniczył. W poparciu dla kandydata PiS zdecydowanie bardziej zdeterminowani (choć ogólnie przeszło dwa razy mniej liczni) są wyborcy Grzegorza Brauna, aż 86% spośród nich chce w drugiej odsłonie wyborów głosować na Karola Nawrockiego. W tym elektoracie zupełnie śladowe poparcie ma jego konkurent Rafał Trzaskowski (2%), zaś w sumie 12% albo jeszcze się nie zdecydowało, na kogo głosować (5%), albo już zrezygnowało z udziału w drugiej turze wyborów (7%). Co trzeci (33%) spośród wyborców pozostałych kandydatów jest gotów oddać swój głos w drugiej turze na Karola Nawrockiego, ma on więc w tej zbiorczo traktowanej grupie wyborców trochę mniejsze poparcie niż jego konkurent. Natomiast wśród osób, które nie brały udziału w pierwszej turze głosowania, a wybierają się na wyborczą dogrywkę, obaj kandydaci mają prawie tylu samo zwolenników – Rafał Trzaskowski – 32%, a Karol Nawrocki – 29%.

Tabela 1. Na którego z kandydatów zamierza Pan(i) głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? Na Karola Nawrockiego; Na Rafała Trzaskowskiego; Nie wiem; Nie wezmę udziału w II turze wyborów. Odpowiedzi elektoraty kandydatów z pierwszej tury wyborów prezydenckich i niegłosujących w pierwszej turze wyborów prezydenckich. * Wyniki Szymona Hołowni, Adriana Zandberga, Magdaleny Biejat i pozostałych kandydatów łącznie (czyli Krzysztofa Stanowskiego, Joanny Senyszyn, Marka Jakubiaka, Artura Bartoszewicza, Macieja Maciaka i Marka Wocha) należy traktować ostrożnie ze względu na małą liczbę badanych deklarujących głosowanie na nich w I turze wyborów

Badanie „Wybory prezydenckie” (4) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 89,6%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 10,4%) w okresie 26–28 maja 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Ponowne głosowanie odbędzie się 1 czerwca 2025 r. między godziną 7:00 a 21:00.

Przypomnijmy wyniki głosowania w pierwszej turze.

Nazwisko i imionaLiczba głosówProcent głosówWyniki
TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz6 147 79731,36%Kandydat uczestniczy w drugiej turze
NAWROCKI Karol Tadeusz5 790 80429,54%Kandydat uczestniczy w drugiej turze

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy