Rząd przyjął we wtorek m.in. uchwałę o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego oraz stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy, który przewiduje wprowadzenie tzw. renty wdowiej.
W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów poinformowano, że rząd przyjął stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy, który przewiduje wprowadzenie tzw. renty wdowiej.
“Projekt wpisuje się w zobowiązanie rządu do zapewnienia godnych warunków dla seniorów po śmierci współmałżonka. Przepisy wymagają jednak dostosowania do możliwości finansowych budżetu państwa” – przekazały służby prasowe.
W obywatelskim projekcie ustawy zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.
Obecnie w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Po śmierci małżonka można zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.
Autorzy projektu zaproponowali, by dojście do pułapu 50 proc. świadczenia było stopniowe, tzn. najpierw byłoby to 15 proc. drugiego świadczenia, potem 20 proc. i docelowo połowa.
Na konferencji prasowej szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że w pierwszym roku koszt tego rozwiązania wyniesie 4 mld zł, następnie 9 mld zł, a potem kilkanaście miliardów. “Następnie Rada Ministrów będzie decydowała, co dalej z tymi stawkami” – stwierdziła.
“Koszty czy skutki finansowe tego projektu oczywiście są masywne. To są pieniądze, które będą wydawane na wsparcie osób starszych, na wsparcie tych osób, które znajdują się w trudnej sytuacji, więc w tym sensie będą to dobrze wydane pieniądze, choć oczywiście pieniądze znaczne, ale tak działa odpowiedzialna polityka społeczna” – dodała Dziemianowicz-Bąk.
Rząd przyjął także projekt ustawy, która umożliwi absolwentom klas mundurowych skróconą drogę do służby w policji i w Straży Granicznej. Celem projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem klas o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w policji i Straży Granicznej jest zwiększenie liczby przyjęć do tych formacji.
Nowe przepisy dają możliwość zarządzania i prowadzenia odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w policji lub w Straży Granicznej przed upływem trzech lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia.
Rząd przyjął też uchwałę o zatwierdzeniu m.in. rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego na 31 grudnia 2023 r. – poinformowała Kancelaria Premiera. Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że rząd przyjmuje jako niepodważalną zasadę ustrojową, jaką jest niezależność banku centralnego, ale z niepokojem odnotował ujemny wynik finansowy, który NBP wykazał w latach 2022-2023.
Rząd negatywnie ocenił też “brak należytej komunikacji ze strony NBP dotyczącej zmiany wyniku finansowego w stosunku do pierwotnie prezentowanego przez NBP”, przypominając, że wynik finansowy banku centralnego stanowi ważny element w pracach Rady Ministrów nad projektem budżetu państwa.
Zobowiązał też ministra finansów, “wobec nieprzestrzegania przez NBP zasady dobrego współdziałania”, do przygotowania projektu nowelizacji ustawy o NBP, ustanawiającej prawny mechanizm komunikacji pomiędzy NBP i Ministerstwem Finansów przy opracowywaniu projektu budżetu państwa.