Reklama

Kraj

Prokurator Generalny złożył wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu Romanowskiemu

PAP
Dodano: 29.09.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu – poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X. Chodzi o śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości.

Prokuratura Krajowa przypomniała, że najbliższa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego RE rozpoczyna się w poniedziałek.

Wcześniej o tym, że wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiego wpłynął już do Zgromadzenia Parlamentarnego RE informował jego deputowany, poseł KO Konrad Frysztak. Zapowiedział, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Informację tę potwierdził także zasiadający w ZPRE senator KO Marek Borowski. Poinformował, że jeśli wniosek nie wzbudzi zastrzeżeń formalnych, to w poniedziałek przewodniczący Zgromadzenia skieruje go do Komisji Regulaminowej, która wyda opinię. “Następnie odbędzie się głosowanie na sali plenarnej. Nie jest wykluczone, że głosowanie to przeprowadzone zostanie jeszcze na tym posiedzeniu, czyli do piątku 4 października” – przekazał.

Informację skomentował pełnomocnik Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski. W jego ocenie, ewentualne uchylenie immunitetu przez ZPRE nie może stanowić podstawy do podjęcia przez Prokuraturę działań wobec posła Romanowskiego z uwagi na nieskuteczność uchylenia immunitetu przez Sejm w dniu 12 lipca br.

Jak uzasadniał, wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła, jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie został podpisany przez prok. Dariusza Korneluka, który w świetle uchwały Sądu Najwyższego z 27 września nie jest Prokuratorem Krajowym i nie może sporządzać oraz składać tego rodzaju wniosków. “Cała procedura zawiera zatem istotną wadę prawną skutkująca nieważnością i nieskutecznością uchwał” – ocenił Lewandowski.

Ponadto – jak wskazał – z uwagi na fakt “skonsumowania” przez Prokuraturę czynności przedstawienia zarzutów posłowi 15 lipca br. bez uprzedniego uzyskania wszystkich zezwoleń Sejmu i ZPRE, postępowanie przeciwko Romanowskiemu musi zostać umorzone na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 Kodeksu postępowania karnego, który mówi o negatywnej przesłance procesowej w postaci “braku wymaganego zezwolenia na ściganie” (ochrona immunitetowa).

Piątkowa uchwała Izby Karnej SN stanowi, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 r. miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne. Obecny prokurator krajowy Dariusz Korneluk objął funkcję po tym, jak stwierdzono, że wcześniejsza nominacja Barskiego na to stanowisko była wadliwa.

16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt Romanowskiego – polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceszefa MS ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie, jednak 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

Wówczas rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak zapowiedział, że w najbliższych dniach prokuratura wystąpi z wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu posła Romanowskiego.

Śledztwo PK w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego br., jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia w ubiegłych latach uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Ministra Sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ma za zadanie nieść głównie pomoc ofiarom przestępstw, a także m.in. pomoc postpenitencjarną.

W ocenie PK udzielano w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, czym działano na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków dla uprawnionych podmiotów.

Do tej pory zarzuty postawiono kilkunastu osobom, trzy z nich trafiły do aresztu. Sejm na wniosek prokuratury uchylił immunitet Romanowskiemu, a także innemu politykowi Suwerennej Polski Michałowi Wosiowi.

Romanowski, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości podejrzany jest nie tylko o ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu, ale także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty wobec niego obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy