13 grudnia 1981 roku to jedna z najbardziej tragicznych dat polskiej historii najnowszej – powiedział w środę Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. “Zabrała całemu pokoleniu Polaków wiele lat nadziei na Polskę wolną, solidarną, demokratyczną” – dodał.
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie działacze opozycji niepodległościowej z lat 1956–89 zostali odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Jak podkreślił prezes IPN, “13 grudnia 1981 roku to jedna z najbardziej tragicznych dat polskiej historii najnowszej”. “Dlatego że na ulicach polskich miast z rąk komunistów zginęły niewinne osoby, ponad 10 tysięcy osób przez komunistów zostało internowanych za rzeczy, których mieli się dopuścić w przyszłości, a więc nawet z pogwałceniem komunistycznego, a ponad 10 tysięcy osób zostało skazanych, często drakońskimi wyrokami za przywiązanie do wolności, także dlatego, że tysiące integrowano w wojskowych obozach internowania, co również było komunistyczną represją” – mówił. Zaznaczył również, że “13 grudnia 1981 roku to jedna z bardziej tragicznych dat polskiej historii najnowszej także dlatego, że zabrała całemu pokoleniu Polaków wiele lat nadziei na Polskę wolną, solidarną, demokratyczną”.
“I to tragedia także dlatego, że dzień 13 grudnia 1981 roku i stan wojenny położył się na Polskę roku 1989 i cały system reformacji ustrojowej w III Rzeczpospolitą. Nie kto inny, jak zbrodniarz stanu wojennego Wojciech Jaruzelski został pierwszym prezydentem odradzającej się Rzeczpospolitej, a komunistów objęła nie tylko abolicja prawna, formalna, ale także publiczna” – mówił Karol Nawrocki.
Zapewnił, że “Instytut Pamięci Narodowej wciąż dąży do sprawiedliwości transformacyjnej, składając kolejne dziesiątki wniosków o uchylenie immunitetów dla zbrodniarzy sądowych czasu stanu wojennego, kolejne zarzuty i gromadząc kolejne zarzuty wobec tych, którzy wrzucali do więzień i wysyłali do obozów internowania”. “Stoimy więc na straży sprawiedliwości transformacyjnej”- dodał.
“W tej historii są oczywiście źli, który zniewolenie nieśli w sercach, którzy wolność tłamsili, dokonywali wielu operacyjnych działań, inwigilacji, niszczyli zwykłych ludzi pragnących wolności. Ale w tej historii, w której nie ma miejsca na szarości, są też ci dobrzy, którzy nieśli wolność w sercu przez całe latach osiemdziesiąte i którzy donieśli ją do roku 1989 i niosą do dnia dzisiejszego. Tłumi dobrymi historii 13 grudnia 1981 roku jesteście wy – inwigilowani, represjonowani, a wciąż nieugięcie walczący o ważne dla was wartości, które przyniosły nam wolną i niepodległą Polskę” – podkreślił Karol Nawrocki.