Reklama

Kraj

Abp Depo: nasze czasy to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską

Krzysztof Konopka, Maciej Świerzy / PAP
Dodano: 15.08.2023
Fot. PAP/Waldemar Deska
Fot. PAP/Waldemar Deska
Share
Udostępnij

Obecne czasy są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską – ocenił we wtorek na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Jak przekonywał, budzenie energii religijnych, zapalanie świateł wiary i nadziei jest obowiązkiem wszystkich katolików. To przysługa oddawana nie tylko Kościołowi, ale też narodowi – mówił.

Abp Depo przewodniczy na Jasnej Górze sumie pontyfikalnej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak co roku zgromadziła na placu przed jasnogórskim szczytem tysiące wiernych, w tym pielgrzymów, którzy w ostatnich dniach przybyli do Częstochowy. W homilii hierarcha mówił m.in., że to Maryja jest najpewniejszą drogą do zjednoczenia z Chrystusem.

„Dzisiejsza uroczystość dodaje nam odwagi wiary, która jest darem Ducha Świętego, albowiem żyjemy w świecie, w którym zdają się często triumfować powszechne zakłamanie, zło i śmierć, i nie bójmy się tego powiedzieć, że czasy nasze są nie tylko wielką próbą wiary naszego narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską” – mówił arcybiskup.

Przytoczył słowa wypowiedziane w 1996 r. na Jasnej Górze przez kard. Józefa Glempa, który mówiąc o największych niepokojach Kościoła w pracy nad pogłębianiem wiary wskazał, że jest to zakłamanie, które przyczynia się do zachwiania równowagi sumienia. W tym samym duchu o odpowiedzialności za pracę Kościoła – kontynuował abp Depo – pisał papież Franciszek, który podkreślał, że wiara chrześcijańska to nie tylko kontemplacja Jezusa, ale także patrzenie na świat i sprawy współczesne.

„Idąc za tym papieskim przesłaniem możemy lepiej zrozumieć, że budzenie energii religijnych, zapalanie świateł wiary i nadziei jest sprawą obowiązku nas wszystkich – katolików, poczynając od biskupów i kapłanów, bo takie energie zachowują i gwarantują wolność ducha, a wówczas oddajemy nie tylko Kościołowi, ale i narodowi największą przysługę poprzez przedłużenie bytu narodowego” – przekonywał metropolita. Jak dodał, miłość do Boga i ojczyzny powinna być wartością nadrzędną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy