Reklama

Świat

Papież: nasze serce jest dziś w Betlejem, gdzie Książę pokoju jest odrzucany przez logikę wojny

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 24.12.2023
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Share
Udostępnij

Papież Franciszek podczas pasterki w Wigilię w bazylice Świętego Piotra powiedział: “nasze serce jest dzisiejszego wieczoru w Betlejem”. Dodał: “Książę pokoju jest nadal odrzucany przez logikę wojny, z hukiem broni, która także dziś nie pozwala mu znaleźć miejsca na świecie”.

W homilii w czasie wieczornej mszy w bazylice watykańskiej papież nawiązał do spisu ludności, który trwał, gdy narodził się Jezus.

Zwrócił uwagę na kontrast: “Podczas gdy cesarz liczy mieszkańców świata, Bóg wkracza weń niemal po kryjomu; gdy ci, którzy rozkazują, starają się dołączyć do grona wielkich postaci historycznych, Król historii wybiera drogę małości”.

“Nikt z możnych nie zauważa go, tylko nieliczni pasterze, zepchnięci na margines życia społecznego” – dodał Franciszek.

“Król Dawid – mówił papież – uległ pokusie wielkich liczb i niezdrowego roszczenia samowystarczalności”.

Zaznaczył, że Jezus urodził się w Betlejem – mieście Dawida – i “nie karze nikogo za przeprowadzenie spisu, ale pokornie pozwala się policzyć”.

“Nie widzimy zagniewanego bożka, który karci, lecz miłosiernego Boga, który przyjmuje ludzkie ciało, który słaby wkracza w świat, poprzedzony proklamacją: +na ziemi pokój ludziom+. A nasze serce jest dzisiejszego wieczoru w Betlejem, gdzie Książę pokoju jest nadal odrzucany przez logikę wojny, z hukiem broni, która także dziś nie pozwala mu znaleźć miejsca na świecie” – zaznaczył.

Jak zauważył Franciszek, spis ludności sprzed ponad dwóch tysięcy lat ukazuje “wątek świata dążącego do władzy i potęgi, sławy i chwały, gdzie wszystko mierzy się sukcesem i wynikami, z liczbami i cyframi”.

“To – stwierdził – obsesja na punkcie wydajności”.

Zauważył, że Jezus, który przychodzi, “nie obala niesprawiedliwości z góry za pomocą siły, lecz od dołu poprzez miłość; nie wkracza z nieograniczoną mocą, lecz zstępuje w nasze ograniczenia; nie unika naszych słabości, lecz je przyjmuje”.

Przestrzegał przed “pogańskim wyobrażeniem Boga”, jakby był “możnym panem, który jest w niebie; bożkiem powiązanym z władzą, z doczesnym sukcesem i bałwochwalstwem konsumpcjonizmu”.

Zawsze – powiedział – “powraca fałszywy obraz oderwanego i obrażającego się bożka, który jest uprzejmy dla dobrych, a złości się na złych; boga stworzonego na nasze podobieństwo, przydatnego tylko do rozwiązywania naszych problemów i usuwania naszych nieszczęść”.

Papież wskazywał: Bóg “nie używa magicznej różdżki, nie jest komercyjnym bożkiem wszystkiego i natychmiast; nie zbawia nas naciśnięciem guzika, lecz staje się bliskim, aby zmienić rzeczywistość od wewnątrz”.

Apelował do wiernych, by spojrzeli na “Boga żywego i prawdziwego”, który “sprawiedliwy, przenika nasze niesprawiedliwości”.

Wyjaśnił, że Boże Narodzenie to nie “mieszanina ckliwych uczuć i światowych wygód, lecz niesłychana czułość Boga”, który jest współczuciem i miłosierdziem.

Franciszek mówił, że Chrystus nie patrzy na liczby, ale na twarze.

“Kto jednak patrzy na niego pośród wielu rzeczy i szalonego pośpiechu świata, wiecznie zajętego i obojętnego?” – zapytał.

Papież przytoczył słowa z listu J.R.R. Tolkiena do syna z 1941 roku: “Stawiam przed Tobą jedną wielką rzecz, którą trzeba kochać na ziemi: Najświętszy Sakrament. Tam znajdziesz romantyzm, chwałę, honor, wierność, prawdziwą ścieżkę wszystkich swoich miłości na świecie”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy