Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w piątek telefonicznie z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym – przekazał prezydent.
Jak wynika z komunikatu prezydenckiej kancelarii, przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wpisie na Twitterze, że bardzo się cieszy z rozmowy z Xi Jinpingiem. "Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym" – napisał prezydent.
Jak zaznaczył, z przewodniczącym ChRL omówił również relacje między naszymi krajami, których rozwój – podkreślił – "jest istotnym punktem polityki RP".
Kancelaria Prezydenta w komunikacie zaznaczyła, że rozmowa przywódców "trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".
"Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi" – zaznaczyła KPRP.
Jak zaznaczono, przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. "Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu" – poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Według komunikatu obie strony podkreśliły wysoką jakość, intensywność i przyjazną, opartą na wzajemnym szacunku atmosferę wzajemnych relacji. "Ich wyrazem były niedawne obrady Komitetu Międzyrządowego" – podkreślono.
Zgodnie z komunikatem rozmowa polskiego prezydenta z chińskim przywódcą dotyczyła też rozwoju współpracy gospodarczej, w tym sposobów zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii.
Piątek to 156. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie.