Przygotowanie CV jest jednym z kluczowych elementów przy poszukiwaniu pracy, który decyduje o tym jak nasza kandydatura zostanie oceniona i czy rekruter będzie dalej poszukiwał informacji na nasz temat przeglądając nasz list motywacyjny lub śledząc nasz profil na portalach społecznościowych. W konsekwencji jakość naszego CV determinuje fakt, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę, czyli jest w zasadzie fundamentem na drodze poszukiwania pracy.
Jak CV powinno wyglądać? Przede wszystkim powinno być przejrzyste i czytelne. Tworząc CV warto pamiętać o tym, że jest ono naszą wizytówką i podobnie jak reklamowane są produkty, które kupujemy, tak samo powinniśmy zareklamować siebie jako odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Poza tym warto pamiętać, że mamy kilka rodzajów CV i dobór odpowiedniego pozwoli nam się lepiej zaprezentować w oczach pracodawcy. Najbardziej popularnym rodzajem jest CV chronologiczne – koncentrujące się na opisaniu kolejnych pozycji wykształcenia i doświadczenia. Jako, że ten rodzaj CV wykorzystywany jest najczęściej, dziś właśnie na nim się skoncentruję.
W CV tego rodzaju istotne szczególnie istotne jest kilka elementów:
Dane osobowe – podaj imię i nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, numer telefonu i adres mailowy. Zwróć uwagę na to, aby adres mailowy był profesjonalny – najlepiej kiedy ma format imię.nazwisko@…. lub pierwsza litera imienia.nazwisko@…, kiedy przeglądając CV widzę adresy: kwiatuszek@… , dziki@…. itp. mam duże wątpliwości czy kandydatura będzie odpowiednia. A szkoda już na początku wzbudzić podejrzenia rekrutera.
Nie zamieszczaj informacji o stanie cywilnym, miejscu urodzenia i ilości dzieci – to jest zupełnie zbędne i niepotrzebnie zabiera miejsce w CV.To, co warto umieścić, to np. adres bloga, który prowadzisz lub strony internetowej, na której zamieściłeś więcej informacji na swój temat – to będzie dużym atutem.
Zdjęcie – zdjęcie nie jest elementem obowiązkowym, ale zdecydowanie warto je zamieścić. Kiedy w trakcie jednego procesu rekrutacyjnego rekruter przegląda kilkaset CV, ciężko mu zapamiętać wybranych kandydatów. Poza tym już po rozmowie dużo więcej zapamiętuje się o kandydacie, kiedy wracając do CV widzi się zdjęcie osoby, z którą się rozmawiało. Pamiętaj, aby zdjęcie było profesjonalne, nie zamieszczaj zdjęć z wakacji, czy z wesela – jeśli nie masz zdjęcia, a chcesz uniknąć wizyty u fotografa, poproś kogoś aby zrobił Ci zdjęcie w domu – ubierz tylko odpowiednie ubrania i stań na tle gładkiej ściany – to dużo lepsze niż zdjęcie z kotem czy po palmami.
Profil zawodowy – zanim zaczniesz opisywać swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe, podsumuj wszystko w całość w kilku zdaniach, które zareklamują Ciebie jako odpowiedniego kandydata na dane stanowisko i zamieść to jako profil zawodowy.
Doświadczenie i wykształcenie zawodowe – kolejność tych elementów możesz dowolnie modyfikować. W pierwszej kolejności zamieść ten obszar, który bardziej Cię będzie wyróżniał. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, a masz wiele pozycji w wykształceniu, które są wartościowe na danym stanowisku – najpierw zamieść wykształcenie. Jeśli jednak nie masz kierunkowego wykształcenia, a posiadasz zbieżne doświadczenie zawodowe, w pierwszej kolejności opisz doświadczenie.
Opisując doświadczenie zawodowe wypisz kilka najważniejszych elementów z każdego miejsca pracy – głównie takich, które pokażą Twoje atuty w ubieganiu się o pracę na danym stanowisku. Jeszcze jedna istotna rzecz – prezentując doświadczenie i wykształcenie stosuj kolejność achronologiczną – na początku opisuj najświeższe pozycje, w dalszej kolejności te elementy, które miały miejsce wcześniej.
Kursy i szkolenia – jeśli masz ukończone kursy i szkolenia, które pokazują Twoje atuty pod kątem danego ogłoszenia, wypisz je, podobnie jak doświadczenie, w kolejności achronologicznej.
Dodatkowe informacje – tu zamieść informacje o znajomości języków, obsłudze programów komputerowych, umiejętnościach i predyspozycjach, które posiadasz. Tu jest także miejsce na prawo jazdy i na wszystkie inne elementy, które Cię wyróżniają i są istotne z punktu widzenia stanowiska, o które się ubiegasz. Tą część CV kończymy najczęściej zainteresowaniami.
Klauzula poufności – to formalny wymóg, bez którego firma nie będzie mogła przetwarzać Twoich danych, czyli w praktyce nie ma prawa włączyć Twojego CV do procesu rekrutacji. Dlatego też pamiętaj, aby tej zgody nie zabrakło.
Całość CV powinna być utrzymana w jednej stylistyce, aby zaprezentować się rekruterowi jako osoba uporządkowana i profesjonalna. Czcionki i kolorystykę warto dopasować do danej firmy – jej kolorystyki i specyfiki branży. Na stanowiska kreatywne standardowe CV nie wystarczy, tu trzeba będzie zadziałać szerzej i w nieco inny sposób, natomiast na większość stanowisk pracy standardowa formuła CV będzie bardzo dobrze odebrana i pozwoli nam na pokazanie tego, co jest w nas wartościowe. Poza tym pamiętajmy, że warto CV dopasowywać indywidualnie pod kątem poszczególnych ogłoszeń, na które aplikujemy, tak, aby w jak największym stopniu odpowiadało opisowi stanowiska, o które chcemy się ubiegać.
Tak jak napisałam we wstępie tego wpisu, chronologiczne CV najczęściej będzie odpowiednie. Jeśli jednak mamy w doświadczeniu zawodowym dosyć długie przerwy, nasza droga zawodowa jest niespójna lub mamy niewielkie doświadczenie w kierunku, na który aplikujemy, warto zastosować funkcjonalne CV, które pokaże w pierwszej kolejności nasze umiejętności opisane w sposób inny niż przez pryzmat doświadczeń zawodowych.
Jak co tydzień zapraszam chętne osoby na konsultacje w temacie artykułu. Dziś jednak z racji tematu, zapraszam 3 osoby do skorzystania z możliwości konsultacji swojego CV, tak, abyście mieli pewność, że Wasze CV wspiera Was w poszukiwaniach pracy. Chętnych zapraszam do kontaktu: doradca@kreowanie-kariery.pl
Dowiedz się więcej