Inspiracje

“Gurba, daj Pan 5”. Sukces studentek z Mielca na Facebooku

Aneta Gieroń
Dodano: 28.05.2013
4636_gurba-daj-pan-5
Share
Udostępnij
Cztery studentki dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie: Anna Szumska, Sylwia Kupiec, Karolina Pałyga i Jolanta Szkudlarek mają szansę na piątki w indeksie z przedmiotu „Dziennikarstwo Web 2.0”, ale pod warunkiem, że do końca maja uzbierają na Facebooku 10 tys. zdjęć z napisem: „Gurba, daj Pan 5”. Tajemniczy Gurba, to nauczyciel akademicki, a szalony pomysł studentek, tak się spodobał, że z apelem do tajemniczego Pana Gurba wystąpili już dziennikarze ogólnopolskich stacji telewizyjnych, gwiazdy sportu, celebryci i władze Mielca, z którego dwie studentki się wywodzą. Dotychczas dziewczynom udało się zebrać nieco ponad 4 tys. zdjęć, a do piątku do północy zostało już niewiele czasu.
 
Z Mielca pochodzą: Anna Szumska i Jolanta Szkudlarek, Sylwia i Karolina związane są z Krakowem, gdzie wszystkie studiują. Akcja wystartowała 15 kwietnia i miała być skromnym przedsięwzięciem w ramach studenckich warsztatów, na których dr Krzysztof Gurba zadał studentom przygotowanie projektu, który będzie angażował społeczność internetową.

– Od razu pomyślałyśmy o Facebooku. Korzysta z niego ogromna liczba osób, jest najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce i na świecie. Uznałyśmy też, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze i wymyśliłyśmy nieskomplikowane, zabawne hasło, z którym trzeba się sfotografować – mówią Anna Szumska i Sylwia Kupiec.
 
Chodziło też o zaktywizowanie osób wspierających akcję. Samo kliknięcie w ikonkę „Lubię to” jest banalnie proste, a nie o to przecież chodzi w dziennikarstwie interaktywnym. Wysłanie własnego zdjęcia ze wsparciem, wymaga chęci, pracy, ale i procentuje nawiązaniem emocjonalnego kontaktu między studentkami i entuzjastami ich pomysłu. Może dlatego już w pierwszych dniach akcji, zdjęcie z poparciem nadesłali synowie dr. Krzysztofa Gurba. On sam polubił fanpage przedsięwzięcia i… nic więcej na ten temat nie mówi. Nauczyciel pilnie obserwuje akcję i ocenia ją pod kątem merytorycznym. W dniu wpisywania zaliczenia kompleksowo ją oceni.
 
Niecodzienny fanpage cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że już ponad 12 tys. osób go „zalajkowało”, a Ania, Jola, Sylwia i Karolina są bohaterkami kolejnych programów telewizyjnych i audycji radiowych. Na ich stronie można zobaczyć, jak kciuki za akcję trzymają Bartosz Węglarczyk i Kinga Rusin w programie „Dzień dobry TVN”. Także inni dziennikarze wspierają akcją, choćby prowadząca „Panoramę”, która zaskoczyła widzów kartką z napisem „Gurba, daj Pan 5”.
 
– Same jesteśmy zaskoczone, jak popularna stała się nasza akcja – mówią Karolina Pałyga i Jolanta Szkudlarek. – Wprawdzie do 10 tys. zdjęć brakuje nam jeszcze ponad 5 tys., ale i tak jesteśmy zadowolone z tego, co się zdarzyło. Udało się nam lepiej poznać mechanizmy, jakie rządzą Internetem i portalami społecznościowymi, obserwujemy zachowanie ludzi, ich reakcje, pomysły, zaangażowanie. Wszystko to wykorzystamy może do kolejnych pomysłów, bo niewykluczone, że nasz fanpage nie zniknie wraz ze zdobycia zaliczenia, ale uda się nam go przekształcić w coś pożytecznego. Bardzo  nam na tym zależy. 
 
Ty też możesz wziąć udział w akcji „Gurba, daj Pan 5”:
  1. Konieczne jest zdjęcie z konkretną osobą z kartką i napisem „Gurba, daj Pan 5”,
  2. Dobrze jest podać swoje imię, nazwisko i miejscowość, ale nie jest to konieczne,
  3. Zdjęcie trzeba wrzucić na tablicę fanpage’u na Facebooku!
  4. Adres: www.facebook.com/pages/Gurba-daj-Pan-5/371641519615563
 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy