Zmieniające się prawo sprawia, że z roku na rok jesteśmy coraz bardziej chronieni przed nieuczciwymi deweloperami. Jednak nadal zdarzają się sytuację, kiedy podpisujemy niekorzystne dla nas umowy deweloperskie. Oszustów nie brakuje, więc i my powinniśmy się zabezpieczyć. Poznaj niezawodne sposoby, dzięki którym przestaniesz obawiać się o swoją nieruchomość.
Czy potrzebna pomoc?
Nie da się ukryć, że ten punkt, czyli analiza umowy daje nam największe bezpieczeństwo i przy okazji spokojną głowę. Często zdarza się tak, że nie rozumiemy prawnych sformułowań zawartych w umowie i podpisujemy coś w ciemno. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że umowa zawarta z deweloperem podlega negocjacji, a pierwsza wersja może przysporzyć znacznie więcej korzyści firmie budującej dom niż nam. Gdy zagłębimy się w temacie, możemy zawalczyć o lepsze warunki, a przy tym właśnie o zminimalizowanie ryzyka związanego z brakiem uczciwości.
Warto przeanalizować:
• umowę deweloperską,
• umowę przedwstępną czy rezerwacyjną,
• cesję umowy deweloperskiej,
• umowę kredytową,
• oświadczenie o odstąpieniu od umowy deweloperskiej.
Dlaczego warto dogłębnie analizować umowę deweloperską?
Po pierwsze unikniemy oszustwa. Niestety firm deweloperskich jest bardzo dużo i jeśli zaufamy nieodpowiedniej, to możemy źle na tym wyjść. Korzystanie z usług prawnika sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się, że deweloper weźmie zaliczkę, i słuch po nim zaginie.
Po drugie dowiemy się, czy firma ma problemy finansowe, przez co budowa może się opóźniać. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo nerwów.
Po trzecie zyskamy pewność, z jakimi firmami współpracuje deweloper, jakich surowców używa, jak interpretować jego zapiski związane z metrażem, np. czy to twarde wymiary, których musi przestrzegać i czym będzie skutkować niedotrzymanie tych założeń.
Inne sposoby na sprawdzenie uczciwości dewelopera
Zajrzyj do KRS-u
Dobrym pomysłem jeszcze przed podpisaniem umowy będzie przejrzenie bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Dowiemy się tam wszystkich najważniejszych informacji o firmie deweloperskiej, m.in. o stanie prawnym, ogłoszeniu upadłości czy nawet o zaległościach związanych z podatkami.
Poza tym warto przejrzeć bazy dłużników, które ujawnią czy firma ma długi.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji z https://www.umowadeweloperska.pl/indywidualne-analizy-umow/