Reklama

Biznes

Dokumenty, które mają wielką moc! Przeczytaj nasz miniporadnik i zdobądź praktyczną wiedzę pomocną w postępowaniach sądowych!

Materiał Partnera
Dodano: 04.04.2022
62097_1_edited-resizer-750
Share
Udostępnij
Jaki jest twój pierwszy odruch, kiedy przychodzi do ciebie list? Z zaciekawieniem rozrywasz papier, wyjmujesz pismo i wyrzucasz kopertę? To częsty błąd, który może cię sporo kosztować! Niewiele rzeczy budzi tyle zaufania, co tradycyjny krążek z datą i wskazaniem urzędu pocztowego, który jako dowód traktowany jest bardzo poważnie. Niezwykle istotne z punktu widzenia prawa są również dokumenty opatrzone oryginalnym, odręcznym podpisem. Każdy, nawet niepozorny autograf ma wielkie znaczenie na niwie prawniczej. Wiedzą o tym doskonale sędziowie i mecenasi. Teraz czas na ciebie!

Dlaczego już nigdy nie wyrzucisz koperty do kosza?

Z jakiego powodu koperta jest taka ważna? Ten niepozorny kawałek papieru może czasem zadecydować o losie postępowania sądowego. Zawiera ona niezwykle istotny stempel pocztowy, który uwiarygodnia czas i miejsce wysłania swojej zawartości. Następstwo zdarzeń przedstawianych przez strony w czasie postępowania przed sądem jest podstawą do analizy materiału dowodowego. Do zadań sędziego należy rozsądzenie sporu na podstawie logicznej przesłanki prezentowanej przez wszystkie strony postępowania. Nie da się tego uczynić bez ustalenia chronologii zdarzeń oraz związanej z nią logiki związków przyczynowo-skutkowych zawartych w zeznaniach zainteresowanych sprawą. To właśnie w ustalaniu chronologii pomocne są między innymi przesyłki pocztowe, ich kolejność i charakter.
 
 
Do dowodów związanych z przesyłką dokumentów zaliczamy również tzw. zwrotki pocztowe, które pojawiają się w przypadku nadań „za potwierdzeniem odbioru”, a także wpisy w dziennikach podawczych – chociaż te ostatnie można w dość łatwy sposób spreparować. Czy teraz już rozumiesz, jak wielki potencjał mieści się w tak prozaicznym przedmiocie, jak koperta?  A to tylko jeden z wielu sposobów na przeprowadzenie dowodu, który oferuje litera prawa!

Tylko podpis i aż podpis!

Czasami nie uświadamiamy sobie, jak duże znaczenie ma nasz własnoręczny podpis. Pozornie nic nie łączy podpisanego przez ciebie zeszytu z ważną umową, którą potwierdzasz swoim autografem. W razie wątpliwości można je jednak ze sobą porównać, aby stało się jasne, że podpis jest autentyczny, co także może stanowić ważny i trudny do podważenia dowód w postępowaniu sądowym. 

Faktem potwierdzającym powagę zatwierdzania dokumentów swoim autentycznym podpisem jest fakt, że za podrobienie podpisu i posługiwanie się fałszywym dokumentem, który go zawiera, kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do aż 5 lat pozbawienia wolności! 

W związku z powyższym – pierwszym, o co poprosi cię kancelaria prawna, która została przez ciebie wybrana do reprezentowania twego stanowiska przed sądem, będzie podpis złożony na odpowiednio skonstruowanym pełnomocnictwie, które umocuje wybraną osobę fizyczną do wyszczególnionych w tym dokumencie działań w twoim imieniu.

Pamiętaj zatem, że podpis, to świętość w postępowaniach sądowych i rozporządzaj nim roztropnie w każdej dziedzinie swojego życia. Nie ważne, czy chodzi o zakup samochodu, umowę z bankiem, czy zwykły dokument kupna – sprzedaży. Potwierdzanie dokumentów bez ich przeczytania lub podpisywanie się „in blanco” to zawsze wielkie ryzyko, które może postawić przed tobą wiele trudnych do pokonania przeszkód.

Może cię zainteresować

Reklama
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy