Lotnisko w Jasionce bije rekordy pod względem liczby odprawianych pasażerów, a wraz z tym wzrostem poszerza się oferta usługowa w terminalu. Właśnie otwarto nowy sklep słynnej Baltony wraz z dwiema kawiarniami Cavarious.
Baltona, która ma niemal 80 lat tradycji w zaopatrywaniu podróżnych polskich portów lotniczych w najróżniejsze towary, otworzyła na lotnisku w Jasionce sklep Baltona Ministore oraz dwie kawiarnie Cavarious.
– Dzięki nim zwiększy się komfort podróżnych odlatujących z Rzeszowa do USA, Wielkiej Brytanii czy Irlandii, a także krajów strefy Schengen. To ważne, bo ten rok jest dla Jasionki rekordowy pod względem liczby obsłużonych pasażerów – mówi Michał Tabisz, wiceprezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. W lipcu port obsłużył ponad 120 tysięcy pasażerów.
Co dziś można kupić w Baltonie
Sklep Baltona Ministore, zlokalizowany w strefie Non-Schengen, zajmuje powierzchnię prawie 45 mkw. i oferuje duży wybór produktów, w tym kosmetyki światowych marek, prasę, zabawki, akcesoria podróżne oraz asortyment wyrobów tytoniowych i alkoholowych.
W obu strefach odlotów, za kontrolą bezpieczeństwa, Baltona otworzyła kawiarnie Cavarious. Każda z nich zajmuje ponad 110 mkw. metrów przestrzeni i mieści ok. 50 osób.
Można się tu zrelaksować przed wylotem, popracować spokojnie przy laptopie, a zarazem wybrać coś z menu, które obejmuje różnorodność napoje oraz słodkie przekąski.
– Bardzo się cieszymy, że to właśnie Jasionka jest jednym z pierwszych lotnisk, na którym uruchamiamy i prezentujemy nasze najnowsze formaty. Nasza bliska współpraca trwa nieprzerwanie od blisko 15 lat, a wsparcie i życzliwość są nam okazywane zarówno w tym całym okresie, jak również w trakcie niemal dwóch miesięcy dynamicznych prac remontowych, które przy funkcjonującym lotnisku w szczycie sezonu zawsze są ogromnym wezwaniem. Dlatego dziękuję za ogromną pracę zarządowi i wszystkim pracownikom lotniska, a także ludziom z Baltony. Projektując nowe miejsca koncentrowaliśmy się na komforcie i wygodzie podróżujących – dodaje Jacek Sak, wiceprezes Baltony.
Podczas otwarcia kawiarni w środę 17 sierpnia częstowano pasażerów słodkimi smakołykami, a dla najmłodszych zapraszano do strefy zabaw.
Baltona handlem podróżniczym zajmuje się od 78 lat. W PRL-u marka kojarzyła się z dostępem do zachodnich produktów, których nie oferowały krajowe sklepy. Sklepy detaliczne „Baltony” umożliwiały legalny zakup towarów importowanych osobom wyjeżdżającym na kontrakty za granicę, czy tam zatrudnionym, które otrzymywały wynagrodzenie lub jego część w dewizach. Tak było w przypadku m.in. marynarzy i rybaków, dyplomatów czy personelu latającego LOT-u.
Baltona z bogatą historią
W 1984 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona S.A. z siedzibą w Gdyni. Od tego czasu organizowana była też sieć sklepów. 15 stycznia 2013 akcje PHZ Baltona zadebiutowały na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych. Większość udziałów w spółce należał do Flemingo International Ltd. – międzynarodowej korporacji posiadające sieć sklepów wolnocłowych na całym świecie. W 2019 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zawarło z nią umowę inwestycyjną na kupno ponad 80 proc. udziałów. W lutym 2020 roku Porty Lotnicze odkupiły udziały od Flemingo International i innych akcjonariuszy, a dokładając do tego własne, stały się posiadaczem 96,98 proc. akcji Baltony.
Otwarcie nowych punktów na lotnisku Rzeszów-Jasionka to tylko jedno z wielu działań Baltony na polu ekspansji; firma w kwietniu wprowadziła swoje punkty w porcie w Radomiu, planuje również ponowne otwarcie takich miejsc w Zielonej Górze i Poznaniu.