Reklama

Biznes

Były szef podkarpackiej PO Zbigniew R. skazany

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 06.06.2023
Zbigniew R. Fot. Tadeusz Poźniak
Zbigniew R. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Zbigniew R., były poseł PO i wiceminister, został skazany na 1 rok i 6 miesięcy więzienia za przyjęcie korzyści majątkowych, w tym co najmniej 120 tys. zł, od biznesmena, któremu obiecywał m.in. pomóc w korzystnej zamianie nieruchomości z zarządem Lasów Państwowych. Wyrok jest prawomocny.

Wyrok w sprawie Zbigniewa R. wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Nieznacznie obniżył on wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie, który w I instancji, w marcu ubiegłego roku skazał byłego posła na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Teraz ta kara wyniesie 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności za powoływanie się na wpływy.

Zbigniew R. przez pięć lat kierował Platformą Obywatelską na Podkarpaciu. Był wybierany na posła na Sejm RP w III, V, VI i VII kadencji, a w latach 2013–2015 piastował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Z tego stanowiska, jak i kierowania podkarpacką PO zrezygnował w 2015 roku. Prokuratura prowadziła wtedy już śledztwo w sprawie korupcji w resorcie infrastruktury.
Sprawą zajmował się Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Prowadził on śledztwo wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. To jeden z wątków tzw. afery podkarpackiej, w której biznesmen z Leżajska korumpował wpływowe osoby. Jedną z nich był również Zbigniew R.

Zbigniew R. i afera podkarpacka

Śledczy ustalili, że w latach 2011-2014 ówczesny poseł Zbigniew R. powoływał się na wpływy i utwierdzał wspomnianego biznesmena Mariana D. w przekonaniu, że ma takie wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie.

– W zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice Zbigniew R. podjął się pośrednictwa w załatwieniu spraw, z którymi zwrócił się do niego Marian D. Do powoływania się na wpływy dochodziło w okresie od połowy 2011 roku do lipca 2014 roku w Rzeszowie, Leżajsku i Warszawie. Marian D. zwrócił się do Zbigniewa R. o załatwienie korzystnej dla jednej ze spółek decyzji Dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie w przedmiocie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości tej spółki z nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa będącymi w zarządzie Lasów Państwowych. Kolejna spraw dotyczyła nominacji na urząd sędziego dla Klaudii D. i jej delegacji do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ponadto Zbigniew R. podjął się załatwienia kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek – informuje Prokuratura Krajowa.

Były poseł Zbigniew R. przyjął gotówkę i alkohol

Prokurator ustalił w toku śledztwa, że Zbigniew R. przyjmował od Mariana D. korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w gotówce w kwotach od 10 do 15 tysięcy złotych, które były przekazywane systematycznie co miesiąc w okresie od co najmniej połowy 2011 r. do połowy 2012 r. Łączna kwota tych korzyści wynosiła nie mniej niż 120 tysięcy złotych. Ponadto Zbigniew R. otrzymał alkohol o łącznej wartości prawie 3500 złotych w tym 24 butelki whisky, 6 butelek koniaku, 12 butelek brandy i 9 butelek wódki oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt Mariana D.

Wyrok skazujący

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący Sądu I instancji który uznał Zbigniewa R., za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu z art. 230 §1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Sąd Okręgowy w Warszawie nieznacznie zmienił wyrok w zakresie orzeczonej wobec Zbigniewa R. kary na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności. W pozostałym zakresie utrzymał w mocy orzeczoną grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tysięcy złotych i przepadku równowartości alkoholu w wysokości prawie 3500 złotych. Sąd obciążył oskarżonego kosztami postępowania.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy