Reklama

Biznes

2,5 roku więzienia dla Zbigniewa R., byłego posła z Podkarpacia

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 22.03.2022
61370_rynasiewicz
Share
Udostępnij
Przyjmował pieniądze, alkohol i paliwo. W zamian poseł Zbigniew R., w latach 2011-2014, pośredniczył w załatwianiu takich spraw jak m.in. nominacja na urząd sędziego dla wskazanej osoby, delegacja do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości czy załatwienia  kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek. Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli skazał go za to na 2,5 roku więzienia. Sprawa Zbigniewa R. jest w jednym z wątków tzw. afery podkarpackiej.
 
Sąd skazał byłego posła na Sejm RP Zbigniewa R. na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz orzekł przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł i przepadek równowartości alkoholu w wysokości prawie 3500 zł.
 
Śledztwo w sprawie Zbigniewa R. prowadzili funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA wspólnie z Mazowieckim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.  
 
Byłego lidera podkarpackiej Platformy Obywatelskiej, sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, prokuratura oskarżyła o powoływanie się na wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w latach 2011-2014. Zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy wskazał, że w zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice były poseł podjął się pośrednictwa w załatwieniu spraw, w tym wydawania korzystnej decyzji administracyjnej, nominacji na urząd sędziego dla wskazanej osoby, delegacji do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości czy załatwienia  kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek.
 
– Jak ustalili śledczy korzyści majątkowe obejmowały przyjmowaną gotówkę, alkohol oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt innego oskarżonego w toku śledztwa – informuje CBA.
 
Zbigniew R. jest jednym z oskarżonych w tzw. aferze podkarpackiej, która wybuchła w 2013 roku i początkowo była w mediach określana jako "seksafera". Dotyczyła układu korupcyjnego, jaki stworzyli w tym czasie politycy, wspólnie z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.
  
Zarzuty postawiono już kilkudziesięciu osobom. Część wątków zakończyło się już skierowanymi do sądu aktami oskarżenia między innymi wobec byłego szefa NIK Krzysztofa K., byłego posła na Sejm Jana B., byłego zastępcy Komendanta Głównego Policji ds. Kryminalnych Mirosława S. oraz byłej szefowej prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie Anny H. – wylicza CBA.
 
W styczniu 2020 roku prawomocny wyrok trzech lat pozbawienia wolności usłyszał Mirosław K., były marszałek województwa podkarpackiego. W styczniu 2022 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie Annę H. na karę 6-ciu lat bezwzględnego pozbawienia wolności.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy