Przedsiębiorca przekształcany jest podmiotem uprawnionym do zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wydatków „zafakturowanych” przed datą przekształcenia, a dotyczących okresu zarówno przed przekształceniem jak i po przekształceniu. Zgodnie z art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, „jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych”. Jeżeli więc wydatki zostaną zaliczone do kosztów przed przekształceniem i wynikają z dokumentów wystawionych na prowadzoną uprzednio indywidualnie działalność gospodarczą, to nie będą one mogły stanowić kosztów uzyskania przychodu spółki przekształconej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-1.4011.4.2017.1.BK
Komentarz AXELO (aplikant adwokacji Natalia Roś)
Na wstępie zaznaczyć należy, że ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. 2011 Nr 106, poz. 622) (czyli tzw. ustawa deregulacyjna) wprowadziła od lipca 2011 r. możliwość przekształcenia formy prowadzonej przez osobą fizyczną we własnym imieniu działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej) w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną).
W oparciu o ww. ustawę, na skutek przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru KRS (jednocześnie jest on z urzędu wykreślany z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), a osoba fizyczna, która prowadziła przekształcane przedsiębiorstwo, staje się odpowiednio: wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcjonariuszem spółki akcyjnej. Powstałej w ten sposób spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy jednoosobowego.
Wobec powyższego, w komentowanej interpretacji podatnik wystąpił z pytaniem dotyczącym skutków przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które dotyczą usług/towarów częściowo zrealizowanych przed przekształceniem i po przekształceniu.
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest pośrednio w zasadzie następstwa prawnego wyrażonej w cytowanym na wstępie art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.Powyższa zasada ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu na inny podmiot.
W przedmiotowej interpretacji podatnik ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Stosując podatkową księgę za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu, co wynika z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak trafnie zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, „przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają szczegółowych unormowań wskazujących, który podmiot (przedsiębiorca przekształcany, czy spółka przekształcona) może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków, które dotyczą usług/towarów częściowo zrealizowanych przed przekształceniem i po przekształceniu”.
Jeżeli więc w komentowanymstanie faktycznym, podatnik przed przekształceniem zaliczy do kosztów uzyskania przychodów dany wydatek, to wydatek ten nie będzie mógł stanowić kosztów uzyskania przychodu spółki przekształconej, nawet jeśli częściowo dotyczy usług, które będą realizowane na rzecz spółki przekształconej. Sukcesja podatkowa nie obejmuje bowiem prawa spółki przekształconej do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które zostały wcześniej uwzględnione w kosztach przez podatnika.
Konkludując, wprowadzona przez ustawę deregulacyjną możliwość przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną w spółkę kapitałową jest z pewnością interesującym sposobem m.in. na zabezpieczenie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, na ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania tego przedsiębiorstwa czy na element planowania sukcesyjno-spadkowego. Niemniej jednak, zalety tego rozwiązania są w pewnym stopniu ograniczone przez nie do końca spójne uregulowanie przekształcenia w spółkę kapitałową na gruncie prawa podatkowego, na co rekomendujemy zwrócić szczególną uwagę, podejmując decyzję o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.