Kserokopiarki to urządzenia, przy których wyborze zwraca się przede wszystkim uwagę na możliwości techniczne. To oczywiście nie jest błędem, ale w biurach, w których ksero pracuje właściwie cały czas, warto też dokładniej przyjrzeć się kosztom zakupu i eksploatacji. Nie zawsze bowiem jest oczywiste, jak je oceniać.
Czy kserokopiarki są drogie?
Ile kosztuje dobra nowa kserokopiarka? W zależności od modelu (a więc i możliwości) jest to koszt od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (dane za informacją dystrybutora https://www.forcopy.com.pl/kserokopiarki-nowe). Nie są to małe pieniądze nawet dla firmy, która radzi sobie całkiem nieźle. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to jedyne koszty, jakie trzeba będzie ponieść. Często bowiem na rynku trafiają się urządzenia, których cena zakupu jest bardziej atrakcyjna niż tych renomowanych marek, ale problemem jest późniejsza eksploatacja.
Ile kosztuje praca kserokopiarki?
Maksymalna moc niezbyt dużych urządzeń do około 800 W. W czasie kopiowania pobierają one 300 W, a w stanie spoczynku: po 70. Tryb uśpienia pozwala zejść do około 1-2 W. Większe urządzenia pobierają do 1,5 kW, a w czasie kopiowania po 400, czasem nieco więcej. To są wartości, które mogą robić różnicę, jeśli porównać je nawet z wartością dla zasilaczy komputerów stacjonarnych, których pobór mocy w czasie normalnej pracy wynosi od 200 do 400 W. To tym bardziej kłopotliwy fakt w związku z zapowiadanymi podwyżkami cen energii.
Druga ważna sprawa to toner. Jego wymiana kosztuje zwykle kilka tysięcy złotych, chyba że mowa o zamiennikach, ale nawet wtedy w grę wchodzą wydatki rzędu kilkuset złotych przy niewielkich kopiarkach. Również tę pozycję nietrudno dostrzec w miesięcznym budżecie.
Na koniec warto dodać jeszcze kilka słów o wymianach części ruchomych. O ile elektronika dobrej kserokopiarki jest naprawdę bardzo trwała, to części mechaniczne po pewnym czasie po prostu ulegną zużyciu i to nawet jeśli nie ulegną po drodze żadnej szczególnej awarii. Tutaj koszty napraw też mogą być znaczne, choć będą oczywiście zależały od tego, który z elementów zostanie uszkodzony. Kupując dobrą kserokopiarkę, warto już na wstępie zaplanować jej systematyczne przeglądy – będą tańsze niż naprawy i będą wiązały się z krótszą przerwą w pracy.
Z tego wszystkiego wynika jeden wniosek – warto czasem zapłacić więcej za urządzenie, którego koszt eksploatacyjny będzie niższy. Mniejszy rachunek za prąd, trwalszy mechanizm i bardziej ekonomiczny toner mogą dość szybko wyrównać różnice cen zakupu różnych modeli kserokopiarek.