Reklama

Biznes

Spada VAT na paliwa i żywność. Ile za benzynę?

Alina Bosak
Dodano: 01.02.2022
59602_stacja
Share
Udostępnij
5,21 zł za benzynę 95 i 5,42 za olej napędowy oraz 2,67 zł za LPG – takimi cenami witała dziś kierowców stacja Orlen przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. 1 lutego weszła w życie tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0. Rząd obniżył podatek VAT na paliwa z 23 do 8 proc. i na żywność z 5 do 0 proc. Zmiana cen najbardziej jest widoczna na stacjach paliw. Niższy podatek będzie obowiązywał przez pół roku.
 
Nie udało się sprowadzić cen do zapowiadanych 5 zł, ale obniżka i tak jest spora, sięga 70-80 groszy na litrze. Na rzeszowskiej stacji Orlen we wtorek wynosiła 5,21 zł za benzynę 95, a można było zatankować i taniej – na stacji paliw MPK przy Lubelskiej cena wynosiła za nią 5,14, za olej napędowy 5,22zł/l. 

Dzięki uchwalonej przez Sejm 13 stycznia tego roku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniżono VAT nie tylko na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG, ale również żywność (z 5 do 0 proc.), nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (z 8 do 0 proc.) oraz na gaz (z 8 do 0 proc.), na energię cieplną (z 8 do 5 proc.). W przypadku energii elektrycznej utrzymana została obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.
 
Rządowi bardzo zależało, aby efekt wyzerowania podatku na żywność był widoczny w sklepach. Prowadził na ten temat rozmowy z dużymi sieciami handlowymi, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową zapowiedział monitoring cen wybranych produktów żywnościowych w sklepach i piętnowanie negatywnych praktyk, co zresztą spotkało się z krytycznymi opiniami, w których podkreślano, że nie tylko podatek ma wpływ na cenę, ale i cena, jakiej żąda dostawca, koszty pracy, koszty energii itp. Naciski rządu odniosły jednak pewien skutek, a wymóg informowania o obniżonym podatku VAT sprawił, że takie sieci jak Biedronka przy każdym produkcie na półce na etykiecie z cena, umieściły informację, że to cena po obniżce VAT i ile wynosiła ona wcześniej i ile wynosił podatek.
 
Takie informacje klienci znajdą przy podstawowych produktach żywnościowych i napojach objęte wcześniej stawką 5 proc., jak: mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
 
Informacja na pewno ma efekt propagandowy, ale trudno powiedzieć, czy klienci polujący w ostatnich czasach na promocje, odczują znacząco te obniżki. Jeśli tydzień temu masło w promocji kupowali w tej samej sieci po 4,75 zł, a w tygodniu po obniżce – za 5,70 zł, trudno tu o taki efekt jak na stacjach paliw. Z drugiej strony, przy niższych cenach paliw, powinny spać także ceny dostaw, a zatem możliwe są jeśli nie spadki, to przynajmniej zatrzymanie wzrostu cen w sklepach, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach. I na tym też rządowi zależy – na stabilizacji cen, które rosną w zastraszającym tempie.
 
Obniżka VAT obowiązuje do końca lipca br.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy