Reklama

Biznes

Rzeszów musi dopłacić. Projekt wiaduktu dwa razy drożej

Alina Bosak
Dodano: 12.07.2022
65050_rondo
Share
Udostępnij
Aż 1,4 mln zł musieli dołożyć radni Rzeszowa na zaprojektowanie przebudowy skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z ul. Kwiatkowskiego. Zmianę kwoty z 1,2 mln zł na 2,6 mln zł przegłosowano podczas wtorkowej sesji. W budżecie zarezerwowano także dodatkowe pieniądze na jeszcze dwie inwestycje.
 
Przebudowa skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z ul. Kwiatkowskiego to jedno z największych zadań drogowych, jakie w najbliższych latach mają być realizowane w Rzeszowie. Po analizach ruchu wykonanych przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej i pracowników Miejskiego Zarządu Dróg zdecydowano, że w ciągu al. Powstańców Warszawy należy wybudować wiadukt. Pod nim powstanie natomiast rondo. 
 
Miasto zarezerwowało na dokumentację projektową 1,2 mln zł i ogłosiło przetarg.  Zgłosiły się dwie firmy. Ich oferty były wyższe od kwoty, jaką na ten cel zarezerwowano w budżecie Rzeszowa. I to tak znacząco, że miasto zdecydowało się zwiększyć ponad dwukrotnie budżet na ten cel – o 1,4 mln zł, do kwoty 2,6 mln zł. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa projekt odpowiedniej uchwały został przegłosowany. Dzięki temu Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie będzie może rozstrzygnąć przetarg i zlecić projektowanie. 
 
– Zależy mi, aby projekt tej ważnej inwestycji powstał szybko. W tym miejscu ruch jest bardzo duży, chcielibyśmy go usprawnić, aby kierowcom łatwiej poruszało się w tej okolicy – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który w maju w mediach społecznościowych prezentował symulację nowego układu drogowego, która pokazywała ruch na planowanym wiadukcie i rondzie w porannym szczycie komunikacyjnym.

Droga do Bałtyckiej

Podczas wtorkowej sesji radni przegłosowali zwiększenie kwot na projekty inwestycji. Dodatkowe 200 tys. zł pozwoli zlecić opracowanie dokumentacji drogi, która poprowadzi od ul. Olbrachta, przez ulicę Lwowską do ulicy Bałtyckiej. To około 1,5 km ulicy z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, oświetleniem. Umowę na projekt wartą 635 tys. zł MZD podpisze lada dzień, a projektowanie potrwa maksymalnie 17 miesięcy. Poza budową nowego odcinka inwestycja zakłada także przebudowę fragmentów ul. Olbrachta i Lwowskiej oraz podziemnych sieci. 

Kładka na Drabiniance

 Ostatnia ze zmian budżetowych to zwiększenie kwoty przewidzianej na projekt kładki dla pieszych i rowerzystów w rejonie ul. Koło na osiedlu Drabinianka. To inwestycja, o którą do władz miasta wystąpili mieszkańcy. Kładka na rzece Strug ma poprawić komunikację pieszą i rowerową pomiędzy ulicami Jachowicza, Koło i Podmiejską. W przyszłości ułatwi także dojście do nowej szkoły, która od września będzie funkcjonować przy ul. Kwiatkowskiego.
 
Projekt kładki ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji budowy nie tylko samej kładki o długości ok. 33 m i szerokości minimum 3 m, ale m.in. także dochodzących do niej ścieżek rowerowych. W kierunku północnym od kładki, o długości ok. 120 m i w kierunku południowym, o długości ok. 100 m. Dokumentacja obejmie także drogi dojazdowe i skrzyżowanie projektowanej drogi z ul. Jachowicza.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy