Reklama

Biznes

Fusy z kawy w wynalazku i medal dla politechniki

Alina Bosak
Dodano: 07.06.2023
Medal za biokompozyt z fusami z kawy. Od lewej dr inż. Grzegorz Janowski, dr inż. Łukasz Bąk. Fot. Grzegorz Janowski/PRz
Medal za biokompozyt z fusami z kawy. Od lewej dr inż. Grzegorz Janowski, dr inż. Łukasz Bąk. Fot. Grzegorz Janowski/PRz
Share
Udostępnij

Tworzywo z fusami z kawy na targach wynalazków zaprezentowali pracownicy Katedry Przeróbki Plastycznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej: dr inż. Grzegorz Janowski, dr hab. inż. Wiesław Frącz i dr inż. Łukasz Bąk. Nagrodzone medalem dzieło to biokompozyt polimerowy PHBV, w którym wykorzystano zużyte fusy kawy, i z którego można produkować wyroby użytkowe.

Nagrodzony wynalazek jest rozwijany w ramach grantu INNOSPIN 3/2023, finansowanego w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. W grupie badawczej tego projektu pracują również przedstawiciele uczelni sieci partnerskich: prof. dr hab. inż. Janusz W. Sikora z Politechniki Lubelskiej oraz dr inż. Adam Tomczyk z Politechniki Białostockiej.

Dziś coraz większą wagę przykłada się do badań nad tworzywami biodegradowalnymi, ponieważ ogromnym problemem świata staje się coraz większa ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Materiały te są w większości pochodzenia petrochemicznego, nie ulegają biodegradacji i z różnym skutkiem poddawane są recyklingowi. Światowa społeczność z przerażeniem za to dowiaduje się, że morza i oceany przypominają już zupę z plastiku – tony odpadów niosą tu z sobą rzeki.

Te alarmujące liczby może zmniejszyć szersze wykorzystanie do produkcji m.in. opakowań – biodegradowalnych polimerów pochodzenia naturalnego. Takim jest właśnie polimerem jest PHBV należący do grupy polihydroksyalkanianów (PHA), nad którym prowadzą badania naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej.

Z uwagi na wysokie koszty wytworzenia wspomniany polimer jest jednak rzadko stosowany w technologii wtryskiwania, przez co ma obecnie małe możliwości komercjalizacji.

– Jedną z metod obniżenia kosztów wytwarzania oraz poprawienia niektórych właściwości tego materiału jest zastosowanie zużytych fusów kawy jako napełniacza w matrycy PHBV – przekonują naukowcy z Politechniki. W tworzeniu takich biokompozytów eksperymentowali już wcześniej np. z mielonymi łuskami gryki. – Teraz medal przyniosły im badania w zakresie wytwarzania, oceny właściwości mechanicznych i przetwórczych biokompozytu PHBV – zużytych fusów kawy. Okazuje się, że wytworzony przez nich biokompozyt może być stosowany zamiast tworzyw sztucznych pochodzenia petrochemicznego w wyrobach wtryskowych i wytłaczanych.

Osiągnięcia grupy badawczej

Grupa badawcza, w skład której wchodzą pracownicy Katedry Przeróbki Plastycznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Wiesław Frącz, dr inż. Grzegorz Janowski, dr inż. Łukasz Bąk, specjalizuje się w przetwórstwie kompozytów polimerowych składających się z naturalnych, biodegradowalnych matryc polimerowych oraz naturalnych i biodegradowalnych napełniaczy pochodzenia roślinnego.

Badania dotyczące biokompozytów są prowadzone przez pracowników zespołu od 2014 r. Wyniki tych prac, realizowanych również w ramach grantów badawczych i badań własnych, zakończyły się łącznie kilkoma zgłoszeniami patentowymi na sposób wytwarzania i wytwór (biokompozyty), zespół ma więc doświadczenie w realizacji projektów o tematyce mieszczącej się w pokrewnym zakresie i przygotowywaniem ochrony patentowej na tego typu wytwory.

W swoich działaniach naukowcy szukają rozwiązań aplikacyjnych, co ma potwierdzenie w czterech zgłoszeniach patentowych na zastosowanie aplikacyjne ich biokompozytów. Badacze zdobyli też złoty medal za inny biokompozyt, z włóknem lnianym, prezentowany na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022.

Naukowcy prowadzą stałą konsultację z przemysłem, by ich badania jak najbardziej odpowiadały potrzebom producentów.

Potencjał politechniki do wsparcia przemysłu

Katedra Przeróbki Plastycznej posiada nowoczesną aparaturę pozwalającą na wytworzenie i przetwórstwo kompozytu w odzwierciedleniu do rzeczywistych warunków przemysłowych. Pozwala to na skrócenie czasu podniesienia poziomu gotowości technologicznej opracowanych rozwiązań i może skutkować szybszą ścieżką komercjalizacji wyników. Mając rozbudowane zaplecze aparaturowe, można przeprowadzić badania mające na celu wytworzenie biokompozytów, określenie możliwości ich przetwarzania oraz dokonać oceny właściwości przetwórczych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy