Reklama

Biznes

Społeczeństwo przyszłości

Aneta Gieroń
Dodano: 21.11.2012
455_binary_code
Share
Udostępnij
Wydajne magazynowanie energii odnawialnej, biometryczna identyfikacja, sterowanie urządzeniami za pomocą myśli, koniec cyfrowego wykluczenia oraz poczta bez spamu – oto pięć innowacyjnych rozwiązań, które w najbliższych latach mogą rewolucyjnie wpłynąć na nasze życie. Słynną już listę „IBM Next Five in Five”  ogłosiła Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM na Polskę i Kraje Bałtyckie.

IBM, najstarsza firma informatyczna na świecie, rok temu obchodziła swoje setne urodziny  i już przez sam ten fakt jest firmą niezwykłą. Ma również niezwykłe plany.
Wydajne magazynowanie energii odnawialnej


Uczeni z IBM przekonują, że wszystko, co się porusza lub produkuje ciepło, może tworzyć energię elektryczną, którą da się magazynować: chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, ciepło generowane przez nasz komputer, a nawet woda krążąca w rurach. I to bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wystarczy wyobrazić sobie przyłączenie niedużych urządzeń do szprych koła roweru, które będą ładowały baterie w trakcie pedałowania. Zdaniem naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT), dzięki zainstalowaniu małego urządzenia w podeszwach butów oraz przy wykorzystaniu niedużej anteny, można by było wyprodukować energię wystarczającą do naładowania baterii komórki. Przy szybkim tempie chodzenia człowiek może wyprodukować do 67W (osoba o wadze 68kg przy 2 krokach na sekundę).
 
Biometryczna identyfikacja
 
Ta innowacja ogłoszona przez IBM jest niczym kadr z filmu science-fiction. Najprawdopodobniej za pięć lat nie trzeba będzie tworzyć, zapisywać bądź pamiętać dziesiątek haseł do różnych loginów. W przyszłości każdy będzie mógł bezpiecznie pobierać pieniądze z bankomatu poprzez wypowiedzenie swojego imienia lub przystawienie oka do maleńkiego czytnika, który zidentyfikuje niepowtarzalny wzór siatkówki naszego oka. W ten sam sposób będziemy mogli sprawdzić stan naszego konta w banku, w telefonie komórkowym lub w tablecie. Każda osoba posiada niepowtarzalną tożsamość biologiczną, za którą kryją się dane. Dane biometryczne, takie jak definicje twarzy, skany siatkówki oka oraz pliki głosowe, już za pięć lat będą najprawdopodobniej zbierane w specjalnych bazach danych, co pozwoli na szerokie wykorzystywanie weryfikacji DNA w systemach dostępu. Tak zwana biometryka wieloskładnikowa zostanie zintegrowana przez inteligentne systemy w czasie rzeczywistym i zapewni dostęp do informacji wyłącznie osobie spełniającej kryteria profilu biometrycznego.
 
Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli

Bardzo możliwe, że już wkrótce naukowcy znajdą sposób na podłączenie naszego mózgu do komputera lub smartfona. Wystarczy pomyśleć o wykonaniu telefonu do jakiejkolwiek osoby, a połączenie zostanie zrealizowane. Możliwe też będzie sterowanie kursorem na ekranie komputera za pomocą myśli. Naukowcy w dziedzinie bioinformatyki opracowali hełmofony z zaawansowanymi czujnikami do odczytu elektrycznej aktywności naszego mózgu, które będą mogły zidentyfikować wyrazy twarzy, poziomy emocji i koncentracji, a także myśli osoby bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań fizycznych. W ciągu najbliższych 5 lat zobaczymy wczesne zastosowanie tej technologii w branży gier komputerowych, także lekarze będą mogli zastosować technologię do badania wzorców mózgu, a nawet do rehabilitacji osób po udarach lub do zrozumienia zaburzeń czynności mózgu, na przykład autyzmu.

Koniec cyfrowego wykluczenia

Dostęp do informacji w najbliższych latach przesądzi o rozwoju współczesnego społeczeństwa. Obecnie na Ziemi żyje 7 miliardów osób. Za pięć lat na rynku ma być 5,6 miliarda urządzeń przenośnych, co oznacza, że 80% ludzkości będzie miało dostęp do technologii umożliwiającej łatwy dostęp do informacji. Telefony komórkowe staną się na tyle tanie, że na posiadanie ich będą sobie mogli pozwolić nawet najbiedniejsi, którzy nie mogą kupić ich dzisiaj. Już dziś, IBM prowadzi projekt w Indiach polegający na nauce niepiśmiennej ludności wiejskiej, jak przesyłać informacje poprzez wiadomości nagrane na ich telefonach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy