Reklama

Kraków

60 nowych inwestycji i ponad 2 miliardy nakładów inwestycyjnych w Małopolsce. Tak zakończył się 2023 rok dla KPT

media.kpt.krakow.pl / SŁ
Dodano: 07.01.2024
Fot. media.kpt.krakow.pl
Fot. media.kpt.krakow.pl
Share
Udostępnij

Krakowski Park Technologiczny wydał w 2023 roku 60 decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości 2 003 899 655,59 zł i utworzenie 1099 nowych miejsc pracy.

Tegoroczny wynik Polskiej Strefy Inwestycji to drugi najlepszy wynik w historii PSI w Małopolsce pod względem wydanych decyzji oraz trzeci pod względem deklarowanych nakładów inwestycyjnych. Rekord pod względem liczby decyzji padł w 2021 roku, co wiązało się z decyzjami inwestycyjnymi po trudnym roku pandemii. Wynik roku 2023 to dowód naszej determinacji i wzmożonych działań mających na celu dotarcie do przedsiębiorców i zainteresowanie ich możliwościami, jakie daje Polska Strefa Inwestycji. W ubiegłym roku świętowaliśmy 5-lecie wprowadzenia PSI: warto przypomnieć, że nakłady inwestycyjne w ramach tego programu przekroczyły wyniki funkcjonującej wcześniej przez ponad 20 lat specjalnej strefy ekonomicznej. A nasze wysiłki po raz pierwszy w historii Krakowskiego Parku Technologicznego zostały docenione przez fDi Intelligence, część Financial Times Ltd. KPT został najlepszą strefą w Europie w kategorii Industrial Champion. To osiągnięcie podkreślające zarówno aktywność inwestycyjną polskich i zagranicznych firm, którą wspiera KPT, jak i bogatą działalność parku technologicznego, której zwieńczeniem w 2023 roku było przystąpienie do realizacji projektu European Digital Innovation Hub (EDIH). W tym roku rząd już przyjął nowelizację rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej, co – mam nadzieję – stanowić będzie kolejną zachętę dla przedsiębiorców 

To kolejny rok, w którym przeważają polskie inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw. 50 decyzji trafiło do firm z polskim kapitałem, a 42 to inwestycje MŚP. Warto też zaznaczyć, że przedsiębiorcy wykorzystują ulgę podatkową w dużej mierze na rozwój istniejących już zakładów, w tym roku mamy 41 reinwestycji. Ciągle najpopularniejszy jest sektor produkcyjny – to 93% wszystkich inwestycji.

PSI 2023 podsumowanie roku.png

Dominujące branże

Ciekawie układają się dominujące w Małopolsce branże. Przeważa branża produkcji wyrobów metalowych oraz spożywczych, kolejne miejsca zajmują wyroby gumy i tworzyw sztucznych, meblarskie oraz obróbki metali.

  • 12 inwestycji firm z branży produkcji wyrobów metalowych
  • 10 inwestycji firm z branży spożywczej
  • inwestycji firm z branży wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych
  • inwestycje firm z branży meblarskiej
  • inwestycje firm z branży obróbki metali

Najważniejsza jest współpraca

Ogromnie ważną częścią naszej pracy jest współpraca z gminami. Zespół działu obsługi inwestora zorganizował w tym roku kilkanaście spotkań z przedsiębiorcami – bezpośrednio w gminach, a także w siedzibie KPT i online. W tym roku inwestycje w ramach PSI będą realizowane w 25 małopolskich gminach. Najwięcej z nich w Krakowie, a ponadto w Andrychowie, Niepołomicach i Bochni. W tym roku po raz pierwszy z ulgi podatkowej skorzystali także przedsiębiorcy z gmin: Łososina Dolna, Osiek, Olesno.

KPT podejmuje różne działania, by wesprzeć współpracę z samorządami. W maju finalizowaliśmy projekt „Standardy obsługi inwestora w Małopolsce”. Jego głównym założeniem było wprowadzenie, bądź ujednolicenie pewnego standardu obsługi i współpracy z przedsiębiorcami w 85 jednostkach samorządu terytorialnego naszego regionu. Aż 55 samorządów otrzymało certyfikaty potwierdzające wdrożenie kompleksowego standardu zgodnego z wytycznymi PAIH.

Zmiany w przepisach PSI

Polska Strefa Inwestycji od tego roku będzie jeszcze bardziej przyjazna dla przedsiębiorców! To, dzięki nowelizacji przepisów, regulujących funkcjonowanie Polskiej Strefy Inwestycji i dostosowaniu do aktualnych regulacji unijnych – zaznacza Łukasz Blacha, wicedyrektor działu obsługi inwestora.

Przez okres aż 14 lat, czyli o 2 lata dłużej niż dotychczas, będzie można korzystać ze zwolnienia podatkowego w ramach decyzji o wsparciu przyznawanych przez Krakowski Park Technologiczny.

Ważną zmianą, szczególnie dla dużych przedsiębiorców, jest również zwiększenie limitu pomocy publicznej niepodlegającej notyfikacji (zwiększone zostały progi kosztów kwalifikowalnych z 50 mln euro do 55 mln euro oraz ze 100 mln euro do 110 mln euro do wyliczenia dostosowanej kwoty pomocy, czyli maksymalnej dopuszczalnej wartości pomocy). Ta zmiana jest szczególnie istotna dla dużych inwestycji.

Podsumowanie

Od 2018 r. czyli od momentu wprowadzenia przepisów Polskiej Strefy Inwestycji Krakowski Park Technologiczny wydał w sumie: 260 decyzji o wsparciu. Przedsiębiorcy zadeklarowali łącznie: 9 735 922 103,18 zł nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie nowych 4664 miejsc pracy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy