Reklama

Świat

Japońska Agencja Kosmiczna: “księżycowy snajper” wylądował na Księżycu

PAP
Dodano: 19.01.2024
Fot. PAP/EPA/JAXA
Fot. PAP/EPA/JAXA
Share
Udostępnij

Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) japońskiej agencji kosmicznej JAXA, nazywany “księżycowym snajperem” ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu.

Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu. SLIM miał być pierwszym lądownikiem, który mógł wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Jak wyjaśnia Reuters, potwierdzanie, czy SLIM osiągnął ten cel może potrwać miesiąc.

Agencja JAXA przekazała, że jej lądownik jest na księżycu, ale wciąż sprawdzany jest “jego status”.

Mierzący 2,4 m wysokości SLIM to bezzałogowy statek kosmiczny, którego głównym celem jest zademonstrowanie precyzyjnych technik lądowania na Księżycu. Zazwyczaj strefa lądowania rozciąga się na obszarze 10 km.

Komputer pokładowy lądownika jest wyposażony w zaawansowane algorytmy, które na bieżąco porównują mapy kraterów, zarejestrowane przez poprzednie misje, z obrazami rejestrowanymi na bieżąco przez kamery pokładowe w celu identyfikacji dokładnej lokalizacji statku i nawigowania do miejsca lądowania.

To technologia, która pozwoliłaby lądować “tam, gdzie chcemy, a nie tam, gdzie łatwo jest wylądować” – wyjaśnia JAXA.

Zaplanowane miejsce lądowania znajduje się na zboczu o nachyleniu 15 st. w pobliżu krateru uderzeniowego o nazwie Shioli, w pobliżu morza księżycowego Mare Nectaris. Miało to pozwolić przetestować zdolność SLIM-a do lądowania na nierównej powierzchni w regionie, w którym – jak się uważa – znajdują się zasoby wody.

Dane zebrane przez SLIM zostaną również wykorzystane w projekcie NASA Artemis, która ma na celu wysłanie astronautów na powierzchni Księżyca i zbudowanie tam bazy.

Na pokładzie SLIM znajdują się dwa małe autonomiczne roboty księżycowe, które miały zostać wypuszczone tuż przed lądowaniem.

Pierwszy z nich, LEV-1, wyposażony w antenę i kamerę, ma za zadanie rejestrować lądowanie SLIM. Drugi robot, LEV-2, to łazik w kształcie kuli z dwoma kamerami, które ma odczepić się od lądownika na wysokości około 1,8 m nad powierzchnią, opracowany został przez JAXA we współpracy z Sony, producentem zabawek Tomy i Uniwersytetem Doshisha.

JAXA wystrzeliła rakietę H-IIA z lądownikiem SLIM 7 września 2023 roku po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody, a 25 grudnia wszedł on na orbitę księżycową.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy