Reklama

Biznes

Genotic najlepszy! Zwycięzcy Carpathian Startup Fest 2025

Aneta Gieroń
Dodano: 23.05.2025
  • Zwycięzcy Carpathian Startup Fest 2025. Fot. Tadeusz Poźniak/RARR S.A.
Zwycięzcy Carpathian Startup Fest 2025. Fot. Tadeusz Poźniak/RARR S.A.
Share
Udostępnij

To były 2 wspaniałe dni pitchowania, a piąta, jubileuszowa edycja festiwalu Carpathian Startup Fest  zorganizowana 21 i 22 maja przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” przyciągnęła uwagę ponad półtora tysiąca osób z Podkarpacia, Polski i świata. W jednym miejscu spotkali się: twórcy startupów, inwestorzy, fundusze VC, aniołowie biznesu, przedsiębiorcy i naukowcy, potwierdzając tym samym, że źródłem największego sukcesu zawsze są ludzie – zgodnie z hasłem tegorocznej edycji „quality people”. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym ZEN.COM Expo w Jasionce rozdano nagrody w dwóch kategoriach: Startup Puls Up orgaznizowanej wspólnie z ogólnopolskim dziennikiem „Puls Biznesu” i Idea Challenge. Wręczono też Nagrodę InCredibles, której patronem jest Sebastian Kulczyk.

Do tegorocznej edycji CSF zgłoszono ponad 250 projektów z: Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji i po raz pierwszy z Indii. 16 najlepszych pomysłów biznesowych walczyło w finale o nagrody warte 150 tys. zł. Najwięcej zgłoszeń, bo 193, nadesłały startupy. Wpłynęło również 65 pomysłów biznesowych. Jak podkreśliło jury konkursowe, piąta, jubileuszowa edycja Carpathian Startup Fest 2025 miała też najwyższy poziom merytoryczny – do konkursu zgłosiły się startupy skalowalne, z przemyślanymi i dopracowanymi technologicznie biznesami.

Od lewej: Mariusz Bednarz, Jarosław Sroka i Eugeniusz Twaróg. Fot. Tadeusz Poźniak/RARR S.A.

Był jeszcze jeden ważny akcent drugiego dnia CSF25 – rozmowa z Jarosławem Sroką, którą poprowadzili: Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Eugeniusz Twaróg, zastępca redaktora naczelnego „Puls Biznesu”. Tak rzadko i niewiele mówi się o wartościach w mediach i biznesie, że głos Jarosława Sroki, który jest bohaterem jednej z większych karier medialnych w III RP oraz niezwykle efektownego przejścia ze świata mediów do międzynarodowego, dużego biznesu, był jednym z najciekawszych kontrapunktów tegorocznego festiwalu. Sroka, obecnie członek zarządu KI NEXT, odpowiedzialny m.in. za program mentoringowy InCredibles, pracę w dziennikarstwie zaczynał w 1990 roku i nie kryje, że jest „dzieckiem” polskiej transformacji ustrojowej. Miał zaledwie 28 lat, gdy został redaktorem naczelnym „Pulsu Biznesu”, szefował też „Newsweekowi” oraz „Gazecie Prawnej”. Od 2007 roku związany z Kulczyk Investments. Pracował dla Jana Kulczyka, a po jego śmierci nadal pracuje z jego synem, Sebastianem Kulczykiem. Wszyscy którzy go znają, podkreślają dwie niezwykłe jego cechy. Po pierwsze, zawsze odbiera telefon, po drugie, wszystkich zna i do każdego ma numery telefonu.

Kto najlepszy wśród startupów

W kategorii Startup Plus Up zwyciężył Genotic – startup, który z pomocą AI projektuje, testuje i produkuje przeciwciała, które stanowią uniwersalne narzędzie wykorzystywane w pracach badawczo rozwojowych. Rewolucyjność ich rozwiązania polega na nowoczesnej metodzie przewidywania struktur białek na podstawie sekwencji, a tym samym ma szansę zrewolucjonizować leczenie chorób autoimmunologicznych i nowotworowych.

II miejsce zajął RIFFSEC, firma specjalizująca się w monitorowaniu zagrożeń cybernetycznych w czasie rzeczywistym. Jej platforma przeszukuje, analizuje i udostępnia dane o potencjalnych niebezpieczeństwach, na które mogą być narażeni pracownicy, kontrahenci i klienci firm.  

RIFFSEC zdobył także nagrodę publiczności – ta była zachwycona motywem gęsi wykorzystanym w prezentacji startupu. To nie tylko piękne i niezwykle inteligentne ptaki, ale przede wszystkim ich czujność obrosła legendą, która mówi, że gęsi uratowały Rzym.

III miejsce w tej kategorii przypadło iYoni App by LIFEBITE, aplikacji medycznej pomagającej w leczeniu niepłodności. Aplikacja stworzona przez profesorów medycyny rozrodu, łącząca technologię, medycynę i AI, pomogła już 30 tys. kobiet zajść w ciążę.

Startup iYoni App by LIFEBITE zaproszono też do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Firma przez rok będzie za darmo korzystać ze wsparcia udzielanego przez polskich i zagranicznych mentorów.

Konrad Latkowski – jego startup RIFFSEC zajął II miejsce w Startup Puls Up i zdobył nagrodę publiczności. Fot. Tadeusz Poźniak/RARR S.A.

W kategorii Idea Challenge, I miejsce zdobył projekt MycoRenew – REIMAGINING FASHION WASTE WITH FUNGI, startup, który wykorzystuje grzyby do przetwarzania odpadów tekstylnych na materiały zrównoważone. II miejsce przypadło DES – dental endoscope system, dzięki któremu stomatolog ma możliwość stałej obserwacji zęba oraz wiertła w trybie live-view w 360’. Wyróżniono też BLUMINEO -bezkontaktową, luminancyjną metodę diagnozowania żółtaczki fizjologicznej u noworodków, któremu przyznano III miejsce.

CARPATHIAN STARTUP FEST 2025 WYNIKI: 

Kategoria – Startup Plus Up

Startup Plus Up III miejsce – iYoni App by LIFEBITE

Startup Plus Up II miejsce – RIFFSEC

Startup Plus Up I miejsce – Genotic

Kategoria – Najlepszy Pomysł na Biznes

Idea Challenge III miejsce – BLUMINEO

Idea Challenge II miejsce – DES – dental endoscope system

Idea Challenge I miejsce – MycoRenew – REIMAGINING FASHION WASTE WITH FUNGI

Kategoria – Open Mic Pitch

Open Mic Pitch III miejsce – CleverHive Space

Open Mic Pitch II miejsce – NanoSci | Pure Air through Photocatalysis

Open Mic Pitch I miejsce – Ayla Care

NAGRODA SPECJALNA

Nagroda InCredibles Sebastiana Kulczyka –  iYoni App by LIFEBITE

Fotografie Tadeusz Poźniak/RARR S.A.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy