10. urodziny magazyn VIP Biznes&Styl świętował w sobotę, 17 listopada w Filharmonii Podkarpackiej. Setki gości ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury uświetniły wieczór, którego najważniejszym punktem było ogłoszenie zwycięzców Rankingu Opinii – Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2018. Prestiżowy tytuł i statuetki autorstwa wybitnego rzeźbiarza Macieja Syrka otrzymali: w kategorii VIP Kultura – Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku; VIP Polityka – Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli; VIP Biznes – Leszek Waliszewski, prezes FA Krosno. Specjalne wyróżnienie i statuetka VIP Odkrycie Roku powędrowała do rąk Jakuba Kocója, właściciela firmy Cadway Automotive.
– W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a VIP jest już z nami całą dekadę i Podkarpacie jest piękniejsze, bogatsze dzięki temu magazynowi – podkreślił Stanisław Kruczek, wicemarszałek województwa podkarpackiego, składając podczas gali życzenia redaktor naczelnej Anecie Gieroń oraz wydawcom VIP-a: Adamowi Cynkowi oraz Dariuszowi Chyle. Ceremonia, którą poprowadziła Elżbieta Lewicka, dziennikarka Radia Rzeszów, odbyła się w sobotni wieczór w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Gala opiniotwórczego magazynu VIP Biznes&Styl to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich na Podkarpaciu, które gromadzi elity świata biznesu, polityki i kultury. Od 10 lat organizuje je wydawca VIP-a – firma Sagier sp. z o.o. To w trakcie tego wydarzenia wręczane są statuetki autorstwa Macieja Syrka dla Najbardziej Wpływowych Podkarpacia w trzech kategoriach: VIP Kultura, VIP Biznes, VIP Polityka. Wędrują do rąk osób, które w różny sposób wpływają na rozwój Podkarpacia – budują siłę gospodarczą regionu, kształtują opinie, wpływają na kształt polityki i samorządu. W każdej kategorii Nominacje otrzymują trzy osoby.
Magazyn VIP Biznes&Styl przyznaje też nagrodę specjalną VIP Odkrycie Roku. W tym roku nominowanych w poszczególnych kategoriach wskazali nasi Czytelnicy oraz szerokie grono osób, które dotychczas na łamach VIP-a gościły, ale ostateczną decyzję o przyznaniu tej cennej statuetki podjęła Kapituła, w skład której weszli: prof. Marek Koziorowski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Rzeszowskiego; prof. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej; prof. Piotr Tutka, ekspert w dziedzinie farmakologii klinicznej, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego; dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista; Jerzy Borcz, adwokat; Aneta Gieroń i Alina Bosak, przedstawicielki magazynu VIP Biznes&Styl oraz Krystyna Lenkowska, anglistka i poetka.
Od lewej: Wiesław Banach, Łukasz Nowak i Agata Karaś. Fot. Tadeusz Poźniak
Uroczyste ogłoszenie wyników podczas gali przypadło przedstawicielom sponsorów, a statuetki wręczyli zwycięzcom utalentowani i ambitni studenci, Nadzieje Podkarpacia: Agata Karaś, Bartosza Lazarowicz oraz Kinga Wawrzynek. Być może, w przyszłości sami zostaną zwycięzcami w Rankingu Najbardziej Wpływowi Podkarpacia.
Statuetka dla kustosza pamięci o Beksińskim
Nominację do tytułu i statuetki Najbardziej Wpływowych Podkarpacia w kulturze otrzymali: Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, twórca Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła Inicjator i orędownik rozbudowy krośnieńskiego muzeum, które powiększyło swoją siedzibę o secesyjną kamieniczkę Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”; Iga Dżochowska, założycielka Centrum Kultury Japońskiej oraz prezes Fundacji Polsko-Japońskiej Yamato w Przemyślu, która od 25 lat propaguje japońską kulturę i tradycję, za co jako jedyna Polka została wyróżniona nagrodą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii i znalazła się wśród najlepszych animatorów kultury japońskiej na świecie; Wiesław Banach, od prawie 30 lat dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca Galerii Zdzisława Beksińskiego, któremu sanocki Zamek zawdzięcza największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego.
Zapewnienie Podkarpaciu kolekcji, która też przyciąga uwagę całego świata, sprawiło, że Kapituła właśnie Wiesławowi Banachowi przyznała statuetkę VIP Kultura. Wręczyli ją: Łukasz Nowak, dyrektor generalny Alin Group oraz Agata Karaś, absolwentka Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych, krajowych jak i zagranicznych, a także projektów artystycznych. Młoda artystka może się pochwalić wyróżnieniem podczas V Warsztatów Działań Kreatywnych Ogólnopolskich Warsztatów Wyższych Uczelni Artystycznych w Górkach Wielkich, udziałem w międzynarodowym sympozjum artystycznym „Portret Intymny” w Slavsku na Ukrainie, udziałem w sympozjum i warsztatach Art. & Science „Obrazowanie biologiczne: inspiracje niewidzialnym światem?” w Mikołajkach oraz uczestnictwem w międzynarodowym projekcie „Autoportret Intymny”.
– Dziękuję mojemu zespołowi i cieszę się, że ta nagroda przyszła w momencie, kiedy przygotowujemy się do 90. rocznicy urodzin Zdzisława Beksińskiego, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku. Wiele się wydarzy, a szczegóły wkrótce zaczniemy zdradzać – powiedział Wiesław Banach, który spotkał Zdzisława Beksińskiego po raz pierwszy w 1973 roku, jeszcze jako student historii sztuki, a dziś jest wiernym kustoszem pamięci o mistrzu. – Beksiński był człowiekiem niezwykle nieśmiałym, nie znosił publicznych wystąpień, więc kiedy przyznawano mu nagrody, na takie okazje jak ta dzisiejsza, wielokrotnie wysyłał mnie w zastępstwie. Przez to mylnie sądzono, że sam mistrz przychodzi. Zainteresowanie kolekcją Beksińskiego jest coraz większe. Z całego świata płyną do nas zapytania o udzielenie zgodny na wykorzystanie jego obrazów. Tym bardziej cieszę się, że w tym roku podpisana została umowa między starostą sanockim a marszałkiem podkarpackim na współprowadzenie Muzeum Historycznego w Sanoku. Jesteśmy już „muzeum marszałkowskim”.
Od lewej: Lucjusz Nadbereżny, Małgorzata Serafin i Bartosz Lazarowicz. Fot. Tadeusz Poźniak
VIP Polityka dla rekordzisty w wyborach samorządowych
W kategorii VIP Polityka, również przedstawiono trzech nominowanych. Pierwszym z nich był Marek Kuchciński, który od 2015 roku jest marszałkiem Sejmu, członkiem Prawa i Sprawiedliwość oraz posłem na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Pochodzi z Przemyśla, gdzie w latach 80. należał do środowiska kultury niezależnej i zajmował się redakcją kwartalnika „Strych Kulturalny”. Od 2001 roku członek Prawa i Sprawiedliwości, obecnie szef struktur partii w województwie podkarpackim. Nominację do nagrody otrzymał również Lucjusz Nadbereżny, politolog i prawnik, samorządowiec, od 2014 roku prezydent Stalowej Woli. Już jako 21-latek wszedł do Rady Miasta Stalowa Wola, zostając najmłodszym radnym w historii miasta. W 2014 roku wystartował w wyborach na prezydenta miasta – wygrał w I turze, zdobywając 52 proc. poparcie. W wyborach samorządowych w 2018 roku poprawił tamten wynik, zdobywając prawie 73 proc. głosów. Był to najlepszy wyniki w wyborach prezydenckich na Podkarpaciu.
Trzeci nominowany to Zdzisław Gawlik, prawnik, nauczyciel akademicki, były dyrektor delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa w Rzeszowie. Od 2007 do 2012 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a od 2013 do 2015 sekretarz stanu we wspomnianym resorcie. W 2015 roku po raz pierwszy został posłem Platformy Obywatelskiej. Od dwóch lat szef podkarpackiej PO. Ze służbą publiczną związany od 1991 roku.
Za podkarpacki rekord w wyborach samorządowych i zdobycie imponującej liczby głosów stalowowolan już w I turze, statuetkę VIP Polityka otrzymał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Zwycięzcę ogłosiła Małgorzata Serafin z firmy Car-Master, autoryzowanego dilera Jaguar Land Rover. Przy wręczaniu statuetki pomagał jej Bartosz Lazarowicz, student 5 roku Administracji na Uniwersytecie Rzeszowskim, który od 8 lat należy do Jednostki Strzeleckiej 2051 im. mjr Władysława Rudolfa Wilka w Sędziszowie Młp. Jest wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Związku Strzeleckiego im. kpt. Franciszka Macha, a w 2017 roku wstąpił do 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego. W trakcie swojej działalności w Związku Strzeleckim współorganizował i prowadził liczne szkolenia dla dzieci i młodzieży z pierwszej pomocy przedmedycznej, obozy szkoleniowe i wyjazdy turystyczne dla strzelców. Współorganizował akcje krwiodawstwa „SpoKREWnieni służbą” oraz „Przelewamy krew dla NIEPODLEGŁEJ”.
– Dziękuję Kapitule i Redakcji za to wielkie wyróżnienie. Nie będę polemizował, z pokorą ten tytuł przyjmuję i mam nadzieję, że na to wyróżnienie jeszcze zasłużę. Przyjmuję to jako motywację do dalszej pracy i służby publicznej – powiedział Lucjusz Nadbereżny. – Stalowa Wola to miasto wyjątkowe, w różnych obszarach naszej działalności, w przemyśle, gospodarce, ale również w kulturze, sporcie, w ludziach Stalowej Woli, w ich sercach jest wciąż stalowa wola. Ta, która była u podstaw naszego miasta 80 lat temu, która mówi, że Polska i Polacy potrafią. Chciałbym wszystkim Państwu, którzy budujecie Podkarpacie, w biznesie, w działalności publicznej, kulturalnej, społecznej, aby w Was również była stalowa wola.
Od lewej: Szymon Żarnowski, Kinga Wawrzynek oraz Leszek Waliszewski. Fot. Tadeusz Poźniak
VIP dla podkarpackiej firmy rodzinnej
Magazyn VIP Biznes&Styl od początku szczególnie promuje podkarpacki biznes – przedsiębiorców, którzy najczęściej dopiero po 1989 roku zaczęli budować swoje firmy. Dzięki ich pracowitości i profesjonalizmowi te biznesy rosną w siłę, zatrudniają coraz więcej osób i budują rodzimy kapitał. W tym roku nominacje w kategorii VIP Biznes otrzymali: Edyta Stanek i Dawid Cycoń, założyciele i właściciele firmy ML System z Zaczernia k. Rzeszowa, produkującej systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami, która jako pierwsza na świecie wdrożyła do seryjnej produkcji drukowane ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane w budownictwie, a w 2018 roku z sukcesem zadebiutowała na warszawskiej giełdzie; Leszek Waliszewski, prezes FA Krosno, jednego z trzech największych w Europie producentów sprężyn gazowych, marki liczącej ponad 70 lat; Marcin Piątkowski, mielczanin, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz University College London, pomysłodawca i współwłaściciel JIVR Bike – rowerów przyszłości zwanych Iphonami na dwóch kółkach, których seryjną produkcję w 2017 roku uruchomił w rodzinnym Mielcu. Elektroniczny pojazd JIVR waży 18 kg, jest składany, można go ciągnąć jak walizkę lub jadąc z prędkością 25 km/h pokonać 50 km na jednym doładowaniu. Statuetkę VIP Biznes odebrał Leszek Waliszewski. Kapituła doceniła nie tylko osiągnięcia FA Krosno, ale również zachowanie dawnej polskiej marki.
Nagrodę wręczyli: Szymon Żarnowski, dyrektor regionu Alior Bank oraz Kinga Wawrzynek, studentka ostatniego roku elektroniki i telekomunikacji na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, jedna z czterech studentek rzeszowskiej uczelni technicznej, biorących udział w projekcie „Elektronika dla branży automotive”, który Politechnika Rzeszowska prowadzi wspólnie z firmą Bury Mielec.
– Jestem wzruszony. Tym bardziej, że to wyróżnienie dla całego zespołu FA Krosno, firmy rodzinnej i wyłącznie z polskim kapitałem. Nie tak dawno, w latach 80. patriotyzmem było burzenie systemu komunistycznego, teraz w wolnej Polsce przejawem patriotyzmu jest budowanie polskiej gospodarki. My staramy się to robić najlepiej jak umiemy – powiedział podczas ceremonii Leszek Waliszewski, który był internowany w 1981 roku za działalność opozycyjną jako szef największego regionu NSZZ „Solidarność”, Śląsko-Dąbrowskiego. Po wyjściu na wolność na początku 1983 r. opuścił Polskę wraz z rodziną, ale w 1994 roku wrócił na stałe do ojczyzny. W 2006 roku zainwestował w Krośnie i zamieszkał na Podkarpaciu.
Odkrycie Roku dla firmy z Aeropolis
VIP Odkrycie Roku, specjalne wyróżnienie dla osoby, która wysoko stawia poprzeczkę doskonałości, jest związane z Podkarpaciem i działa na rzecz jego rozwoju, wręczyła Aneta Gieroń, redaktor naczelna magazynu VIP Biznes&Styl.
Aneta Gieroń i Jakub Kocój. Fot. Tadeusz Poźniak
– Cieszy nas to, co jest dzisiaj, ale najbardziej zainteresowani jesteśmy tym, co zdarzy się w przyszłości, dlatego przy okazji 10. rocznicy naszego magazynu, postanowiliśmy obdarzyć tą statuetką osobę i firmę z Rzeszowa, której pomysły, standardy i realizacje w biznesie, mam nadzieję, będą inspiracją dla nas wszystkich na przyszłość. Przekazujemy ją Jakubowi Kocójowi i jego młodej firmie – Cadway Automotive. Pan Jakub przez prawie 10 lat mieszkał w Wielkiej Brytanii, ale kilka lat temu postanowił wrócić do Rzeszowa. W Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” otworzył firmę, wykorzystującą najnowsze technologie i zdobywającą klientów na całym świecie. Wykonuje projekty nadwozi samochodów dla najlepszych marek – przedstawiła laureata Aneta Gieroń.
– Publicznych wystąpień boję się tak samo jak Beksiński – zażartował Jakub Kocój, odbierając nagrodę. – Bardzo dziękuję Kapitule i Redakcji za to wyróżnienie. Ono się nie należy mi, ono się należy całemu mojemu zespołowi. Cadway Automotive to grupa wspaniałych ludzi, którzy realizują naprawdę trudne projekty motoryzacyjne, w bardzo dynamicznym środowisku. Jesteśmy na rynku dopiero od dwóch lat. Zaczynaliśmy z dwoma osobami na pokładzie, dziś jest nas już ponad 30. Realizujemy projekty w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Mamy nadzieję na więcej, na zwiększenie zatrudnienia i przyciąganie zamówień do naszego regionu, nie tylko zadań konstrukcyjnych, ale chcemy także rozwijać rynek dostawców komponentów motoryzacyjnych w regionie. Mamy nadzieję w przyszłości na jeszcze większy sukces niż ten, który udaje nam się obecnie formalizować.
Zwycięzcom gratulowali także goście specjalni gali. Wicemarszałek Stanisław Kruczek wszystkim zdobywcom tytułu Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2018 wręczył miniaturki Dzwonu Niepodległości, który w tym roku zabrzmiał po raz pierwszy 11 listopada na Placu Farnym w Rzeszowie. Gratulacje złożył również wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko, życząc magazynowi jeszcze wielu dekad wydawniczych. W imieniu wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, pamiątkowy upominek wręczyła Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Naręcze kwiatów przesłał prof. Tadeusz Pomianek, prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Jacek Wójcicki. Fot. Tadeusz Poźniak
Część oficjalną zakończył występ gwiazdy Piwnicy pod Baranami – Jacka Wójcickiego. Utalentowany śpiewak zabrał publiczność w muzyczną podróż, bawiąc publiczność anegdotami krakowskiej bohemy i skłaniając uczestników gali do chóralnego odśpiewania słynnej frazy z „Wesołej Wdówki”: „Usta milczą, dyszą śpiewa, kochaj mnie…”. A potem był tort, wspólne śpiewanie „Sto lat!” dla magazynu VIP Biznes&Styl, konkurs wizytówkowy oraz towarzyskie rozmowy przy bankietowych specjałach.