Biznes

VIP Odkrycie Roku. Jakub Kocój, twórca Cadway Automotive do Jasionki zaprasza świat

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 19.11.2018
42372_odkrycie
Share
Udostępnij
Nowoczesne koncepty i projekty nadwozi samochodów najbardziej pożądanych marek świata powstają w firmie Cadway Automotive założonej przez Jakuba Kocója – absolwenta Politechniki Rzeszowskiej, który po 10 latach pracy dla firm motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski i tu w 2016 roku otworzył własne biuro projektowe. Zaczynał jako startup zatrudniający 2 inżynierów, po dwóch latach jego zespół liczy już 30 znakomitych konstruktorów. W przyszłym roku firma planuje przenosiny z Inkubatora Technologicznego w Jasionce do własnej siedziby.    
 
Rzeszowianin Jakub Kocój, absolwent Politechniki Rzeszowskiej na kierunku mechatronika-robotyka przez niemal 10 lat pracował w Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł wiele szczebli kariery, pracując przy projektach motoryzacyjnych. Zaczęło się od wyjazdu na wymianę studencką w ramach programu Socrates Erasmus do Katholieke Hogeschool Zuid West Vlaanderen w Belgii, gdzie niedługo przed obroną pracy magisterskiej skontaktowała się z nim firma RLE International i zaproponowała współpracę przy projektowaniu nadwozi. Jako projektant CAD pracował m.in. przy projektach dla Ford Motor Company, Nissana, Astona Martina czy McLaren Automotive. Przez trzy lata zarządzał jednym z oddziałów RLE International w Wielkiej Brytanii, ale w 2016 roku postanowił wrócić do Polski i założyć własną firmę w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”.  
 
– Po prawie 10 latach pobytu za granicą postanowiłem z żoną i dziećmi wrócić do Polski. Zadecydowała o tym tęsknota za bliskimi. Chciałem, żeby moje dzieci chodziły do polskiej szkoły i wychowywały się w otoczeniu rodziny – tłumaczył wtedy rzeszowianin, który projektował elementy nadwozia do samochodu ulubionej marki Jamesa Bonda. W wywiadzie udzielonym portalowi biznesistyl.pl w 2016 roku nie krył, że wnosząc w nową firmę swoje doświadczenie i kontakty, ma nadzieję na sukces.  
 
Cadway Automotive Sp. z o.o., nowoczesne i tworzące koncepty oraz rozwiązania techniczne biuro, które dziś zadziwia konstruktorskim rozmachem i prestiżowymi zamówieniami, najpierw był startupem. – Wszystko, co otrzymałem jako startupowiec – 770 tys. zł – zainwestowałem w sprzęt komputerowy oraz specjalistyczne oprogramowanie – zaznacza Jakub Kocój. To był początek. Teraz inwestycje sięgają ponad 3 mln zł, a obroty firmy szybko rosną. 
 
Firma rozpoczęła działalność w październiku 2016 roku w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Pracowały w niej dwie osoby. Po niespełna dwóch latach zespół liczy już ponad 30 osób. – Nasza kadra to świetni inżynierowie motoryzacyjni – mówił o swoich pracownikach Jakub Kocój. Rekrutuje ich z Podkarpacia i Rzeszowa, ale nie tylko. Firma łowi talenty w Krakowie, Warszawie i w innych miastach. – Ściągamy także kolegów, z którymi pracowaliśmy wiele lat za granicą. Jestem dumny z zespołu. Nasi pracownicy są doskonale przygotowani merytorycznie, a oprócz tego tworzą dobrą atmosferę pracy. Kiedy grono firmy się powiększy, w przyszłości będą świetną kadrą zarządzającą.
 
 Cadway Automotive zaczynał od projektowania elementów nadwozi samochodowych dla światowych marek, co nadal jest trzonem działalności. Inżynierowie-konstruktorzy, w dużej mierze absolwenci Politechniki Rzeszowskiej, kompleksowo projektują elementy blaszane i kompozytowe, jak również panele zewnętrzne czy elementy wnętrza itp. Obecnie firma pozyskuje coraz więcej zleceń z obszaru pojazdów elektrycznych.
 
Zdaniem Jakuba Kocója, branża bardzo dynamicznie się rozwija. Dla biur konstrukcyjnych jest to duża szansa na pozyskiwanie nowych kontraktów. Zwłaszcza dla tych, które w swoim portfolio mają już jakieś sukcesy na tym polu.  
 
– Część naszego zespołu pracowała przy projektach pojazdów elektrycznych już 5 -7 lat temu, kiedy nie były jeszcze tak popularne – mówi Jakub Kocój. – Obecnie nasi klienci wciąż muszą opracowywać tradycyjne pojazdy spalinowe, ale jednocześnie, by być konkurencyjnym, także pojazdy elektryczne. Dlatego ośrodki badawczo-rozwojowe u producentów samochodów rozwijają się, a co za tym idzie rośnie, outsourcing usług projektowych. Nie bez znaczenia jest również powstawanie nowych firm motoryzacyjnych, które skupiają się tylko na pojazdach elektrycznych i bardzo często w początkowym okresie swojej działalności korzystają z doświadczonych podwykonawców w zakresie projektowym. 
 
Cadway Automotive jest partnerem dużych międzynarodowych firm; przedstawiciele często odwiedzają Jasionkę, zaskoczeni, że w ciągu kilku minut po wylądowaniu mogą już spotkać się w siedzibie Cadway. Współpraca ta owocuje – niektóre z samochodów z elementami nadwozi zaprojektowanymi w Rzeszowie już są w sprzedaży, inne pojawią się w 2019, 2020 i 2021 roku, dlatego wciąż rekrutuje inżynierów konstruktorów. Poszukiwani są absolwenci wydziałów mechanicznych politechnik, konstruktorzy z dobrą znajomością języka niemieckiego i angielskiego oraz zmysłem inżynierskim. 
 
Rosnącej firmie w Inkubatorze Technologicznym zaczyna być już ciasno. W najbliższych planach jest zatem zakup lub budowa własnej siedziby. I to już w przyszłym roku.
 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy