Biznes

VIII Gala VIP. Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2017

Alina Bosak
Dodano: 19.11.2017
36040_7K7A2189
Share
Udostępnij
Podczas sobotniej, wielkiej gali w Filharmonii Podkarpackiej, którą magazyn VIP Biznes&Styl zorganizował już po raz ósmy, wyróżnieni zostali Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2017. Prestiżowy tytuł i statuetki słynnego rzeźbiarza Macieja Syrka otrzymali: w kategorii VIP Kultura – Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie; VIP Polityka – europoseł Tomasz Poręba, VIP Biznes – Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie. Tytuł VIP Odkrycie Roku przyznany został Ryszardowi Jani, prezesowi Pilkington Automotive Poland, współtwórcy Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego. W tym roku po raz pierwszy wręczono VIPa Honorowego. Powędrował on do nadzwyczajnego poety – Janusza Szubera.
    
– Nie traćcie nadziei. Róbcie to, co robicie, wciąż dobrze, a nagroda przyjdzie – mówił z uśmiechem do gości gali VIP-a – biznesmenów, polityków, ludzi kultury i nauki – Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland i orędownik współpracy przemysłu motoryzacyjnego na Podkarpaciu. Odbierając w sobotni wieczór statuetkę VIP-a podczas uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Ceremonię prowadziła Elżbieta Lewicka, dziennikarka Radia Rzeszów.   
 
Gala opiniotwórczego magazynu VIP Biznes&Styl to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich na Podkarpaciu, które gromadzi elity świata biznesu, polityki i kultury. Od 9 lat organizuje je wydawca VIP-a – firma Sagier. Wyczekiwanym punktem programu jest wręczenie statuetek dla Najbardziej Wpływowych Osób Podkarpacia w trzech kategoriach: VIP Kultura, VIP Biznes, VIP Polityka. Magazyn VIP Biznes&Styl przyznaje też nagrodę specjalną VIP Odkrycie Roku.   
 
Zwycięzców wybiera Kapituła spośród osób nominowanych w poszczególnych kategoriach.  Wskazują je czytelnicy oraz szerokie grono osób, które gościły na łamach magazynu VIP Biznes&Styl. Podczas sobotniej Gali statuetki wręczali zwycięzcom przedstawiciele sponsorów oraz Nadzieje Podkarpacia: Łukasz Kolman, Dawid Brudek oraz Mikołaj Garlak, – trójka młodych, utalentowanych studentów. W ten sposób magazyn VIP chce promować osoby utalentowane i stawiające na profesjonalizm w nauce oraz pracy.   
 
VIP Kultura za Łańcut
 
Na pierwszy ogień poszła kategoria VIP Kultura. Wśród nominowanych znaleźli się: Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca Galerii Zdzisława Beksińskiego, któremu sanocki Zamek zawdzięcza największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego; Jacek Koszczan, założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej – Sztetl Dukla, inicjator i budowniczy pomnika upamiętniającego 70. rocznicę zagłady dukielskich Żydów, opiekun cmentarzy żydowskich oraz ruin Synagogi w Dukli; Wit Karol Wojtowicz, od 1990 roku dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie. I to właśnie dyrektor Wojtowicz, historyk sztuki, absolwent KUL, a w okresie PRL działacz opozycji demokratycznej związany ze środowiskiem lubelskich „Spotkań” został zwycięzcą. Kapituła doceniła zmiany, jakim uległ w czasach jego rządów łańcucki Zamek. Dzięki wielomilionowym inwestycjom i dotacjom pozyskanym z Unii Europejskiej jest to dziś jedna z najpiękniej odrestaurowanych rezydencji magnackich w Polsce. 
 
 
Od lewej: Wit Karol Wojtowicz, Elżbieta Lewicka, Szymon Żarnowski, Mikołaj Garlak. Fot. Tadeusz Pożniak
 
Statuetkę VIP Kultura wręczyli: Szymon Żarnowski, dyrektor regionu Alior Banku oraz Mikołaj Garlak, 21-letni fotograf, filmowiec, grafik, muzyk, student 3-go roku Grafiki na Uniwersytecie Rzeszowskim, miłośnik filmowej twórczości Nolana i poszukujący grafik głównie w technikach druku płaskiego, zakwalifikowany na prestiżową wystawę X Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu i aktywnie uczestniczący w projektach graficznych polskich oraz zagranicznych.
 
– Jestem niezmiernie uradowany tą nagrodą – przyznał Wit Karol Wojtowicz, dziękując organizatorom i sponsorom gali, opiekunom Zamku z samorządu i ministerstwa, swojej rodzinie i współpracownikom, a szczególnie Grażynie Ulmie, swojej zastępcy w  Muzeum-Zamku w Łańcucie. – Bez niej by mnie tu nie było. A nagrodę traktuje również jako zobowiązanie na przyszłość.
 
Statuetka VIP za drogę S19
 
W kategorii VIP Polityka, również przedstawiono trzech nominowanych. Pierwszym z nich był Marek Kuchciński, który od 2015 roku jest marszałkiem Sejmu, członkiem Prawa i Sprawiedliwość oraz posłem na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Pochodzi z Przemyśla, gdzie w latach 80. należał do środowiska kultury niezależnej i zajmował się redakcją kwartalnika „Strych Kulturalny”. Nominację do nagrody otrzymała również Krystyna Wróblewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, była radna Rzeszowa i dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, która w 2017 roku została przewodniczącą wojewódzkiego zespołu okręgowego PiS ds. wyborów samorządowych w 2018 roku. Trzeci nominowany to Tomasz Poręba, poseł  PiS do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Z wykształcenia historyk i politolog. Od początku swojej obecności w Brukseli orędownik budowy szlaku Via Carpathia, którego częścią jest droga ekspresowa S19 oraz strategii makroregionalnej dla Karpat. Za lobbowanie na rzecz S19, której realizacja początkowo przewidywana była po roku 2030, a dziś wiadomo, że będzie gotowa do 2023, a tym samym przyspieszy rozwój gospodarczy regionu, Tomasz Poręba otrzymał tytuł Najbardziej Wpływowego Podkarpacia 2017.
 
 
Od lewej: Tomasz Poręba, Stanisław Myszkowski, Dawid Brudek. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Nagrodę w tej kategorii wręczył człowiek, któremu także z racji uczestnictwa w motoryzacyjnym biznesie, rozwój komunikacyjnych szlaków nie jest obojętny, czyli Stanisław Myszkowski, właściciel Harley Davidson Rzeszów oraz młody społecznik Dawid Brudek. Dawid jest studentem I roku ekonomii na studiach magisterskich, o specjalności Ekonomia Usług Biznesowych, członkiem Rady Wydziału Ekonomii i Parlamentu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz koordynatorem Uniwersyteckiego Centrum Coworkingowego, w ramach którego podejmuje współpracę z Kołami Naukowymi oraz innymi organizacjami studenckimi w celu wypracowania wspólnych pomysłów, takich jak organizacja Dnia Inteligencji Finansowej, Warsztatów z Zakładania oraz Rozwijania Startupów. 
 
– Rzeczywiście sporo waży – stwierdził Tomasz Poręba, przyjmując statuetkę VIP. – I ja również dużą wagę przywiązuję do tej nagrody. Chcę za nią serdecznie podziękować Kapitule, magazynowi VIP Biznes&Styl, a przede wszystkim mieszkańcom Podkarpacia. Traktuję ją jako wyraz poparcia dla tego kierunku rozwoju województwa podkarpackiego, o który staram się zabiegać w Brukseli, ale też w Polsce i na Podkarpaciu. To województwo otwarte, które ma dobrą dostępność komunikacyjną i wielki potencjał na przyszłość. Z rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną, bogatą kulturą, piękną naturą, a zarazem innowacyjnością i przemysłem, jaki funkcjonuje m.in. w ramach Doliny Lotniczej, mamy szansę stać się polska Bawaria. Nie brakuje nam niczego, by to marzenie ziścić. Będziemy robić wszystko, aby  tak się stało. Kiedyś, za 20-30 lat nasze dzieci i wnuki zapytają, co dla rozwoju naszego regionu zrobiliśmy. Zrobią to niezależnie od sympatii politycznych i poglądów. Dlatego tak ważne jest to, co dla Podkarpacia każdy z nas robi – dodał poseł, dziękując gościom i gospodarzom gali za działania na rzecz rozwoju województwa. – Pozwólcie, że podziękuję także swoim współpracownikom i rodzinie, szczególnie zaś osobie, która dużo znosi i wytrzymuje to tempo, w jakim pracuję, bez której tutaj bym nie stał. Tę nagrodę dedykuję mojej żonie Agnieszce – powiedział Tomasz Poręba.
 
VIP za biznes, któremu nie brak lokalnego patriotyzmu
 
Trudno byłoby marzyć o Podkarpaciu jako polskiej Bawarii, bez przedsiębiorców. To dzięki ich inteligencji, pracowitości i odwadze powstają w regionie firmy, konkurujące na polskich i światowych rynkach. Do takich należą te, których właściciele zostali nominowani w kategorii biznes. A mianowicie: Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie, jednego z największych w Europie przetwórców tworzyw sztucznych i producentów folii dla ogrodnictwa, budownictwa  oraz przemysłu, która jest również prezesem Develop Investment, właściciela Centrum Handlowo-Rozrywkowego Millenium Hall w Rzeszowie; Artur Kazienko, prezes przemyskiej spółki Kazar, największego dziś w Polsce producenta obuwia i torebek premium, firmy, która w 2013 roku otworzyła swój pierwszy zagraniczny salon w Bukareszcie, by w kolejnych latach święcić triumfy m.in. na rynku arabskim; Edyta Stanek i Dawid Cycoń, założyciele i właściciele firmy ML System z Zaczernia k. Rzeszowa, spółki produkującej systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami, która jako pierwsza na świecie wdrożyła do seryjnej produkcji drukowane ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane w budownictwie.
 
 
Od lewej: Marta Półtorak, Elżbieta Lewicka, Agnieszka Łoza, Łukasz Kolman. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Statuetkę za zwycięstwo w kategorii VIP Biznes odebrała Marta Półtorak. Nagrodę wręczyli: Agnieszka Łoza, dyrektor regionalny Ubezpieczeń Grupowych AVIVA oraz Łukasz Kolman, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, laureat ogólnopolskiego konkursu „Student-Wynalazca”. Łukasz Kolman wiosną 2017 roku zdobył brązowy medal podczas 45. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie za urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących. Jego wynalazek to nowatorska laska, która pozwala użytkownikowi bezpiecznie poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu. Urządzenie jest wyposażone w zaawansowane moduły (m.in. GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy i mechanizm samobalansujący), które sprawiają, że jest ono znacznie użyteczniejsze niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących.
 
– Żyjemy w czasach, kiedy chwalenie innych nie jest do końca modne, tym przyjemniej jest zatem być pochwalonym przez magazyn VIP Biznes&Styl – przyznała uśmiechnięta Marta Półtorak. – Kiedy dowiedziałam się, że Kapituła uznała mnie za osobę wpływową, najpierw poczułam zaskoczenie, a potem bardzo się ucieszyłam, bo rozumiem tę wpływowość jako możliwość realizacji ciekawych projektów i nakłonienie do wspólnej pracy nad nimi. Takich wpływowych na Podkarpaciu jest wielu, to dzięki nim Rzeszów pięknieje w oczach. Cieszy to również mnie, ponieważ czuję się lokalną patriotką. Moje dzieci, które wyjeżdżają też w świat, chętnie wracają do tego miasta, które dla nich nadal jest atrakcyjne. Warto pracować dla tego miasta – zapewniła prezes Marmy Polskie Folie, zapraszając wszystkich na Świąteczne Targi Książki, które już 24 listopada rozpoczną się w Rzeszowie.
 
Odkrycie Roku za sojusz w motoryzacji
 
Co roku przyznawane jest jeszcze jedno szczególne wyróżnienie – VIP Odkrycie Roku. Otrzymał je Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Polan oraz pomysłodawca i prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego. Statuetkę wręczyła Aneta Gieroń, redaktor naczelna VIP Biznes&Styl: – To nagroda szczególnie nam bliska. Przyznajemy ją osobie, która w ciągu ostatniego roku była z nami w sposób szczególny związana. Wręczamy nagrody w kategorii biznes, kultura i polityka. To bardzo różne obszary działalności, ale jako magazyn od początku naszej działalności stawiamy sobie za cel tworzenie płaszczyzny porozumienia. W przestrzeniach, gdzie spotykają się różne osobowości powstają najlepsze rzeczy. Nasz region jest właśnie taki, nasze korzenie są właśnie takie. Mamy wielonarodowe, wielokulturowe dziedzictwo i proszę zobaczyć jak to nasze położenie geograficzne wspaniale na nas wszystkich wpływa. Bardzo się cieszę, że statuetka VIP Odkrycie Roku trafia w ręce człowieka, który nie tylko odnosi sukcesy w pracy zawodowej, ale ma także chęć postrzegania województwa w szerszym kontekście. Klaster Wschodni Sojusz Motoryzacyjny, którego pomysłodawcą jest Ryszard Jania, postawił sobie za cel zjednoczenie przemysłu motoryzacyjnego na Podkarpaciu. Jesteśmy regionem o znakomitych tradycjach przemysłu lotniczego. Pan prezes Jania jest przekonany, że równie dobrze będzie się rozwijał przemysł motoryzacyjny.  
 
 
Od lewej: Aneta Gieroń i Ryszard Jania. Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Chciałem pogratulować wszystkim nagrodzonym i nominowanym, także tym wszystkim, którzy poza nominowanymi jeszcze byli w kolejce do nagrody. Bo tylko naprawdę duża liczba osób i wzajemna współpraca może tworzyć takie dobro, które sprzyja rozwojowi jakiejś części regionu – zauważył prezes Ryszard Jania. – Cały czas jestem pod wrażeniem decyzji kapituły, która jest w stanie odkryć człowieka w moim wieku. Patrząc na numer pesel bliżej jest mi do zakrycia niż odkrycia – zażartował laureat. – Chyba jesteście w tym Państwo podobni do Szwedzkiej Akademii Nauk, która najczęściej wyróżnia osoby po 70-tce. Dziękuję za to wyróżnienie, a szczególnie moim najbliższym – żonie, dzięki niej trafiłem na Podkarpacie i odbieram dziś tę nagrodę.
 
Po raz pierwszy VIP Honorowy
 
W tym roku magazyn VIP Biznes&Styl po raz pierwszy przyznał VIP-a Honorowego. Otrzymał go, obchodzący w tym roku 70. urodziny Janusz Szuber, wybitny poeta i intelektualista z Sanoka. Nie mógł odebrać nagrody podczas gali, więc delegacja z Rzeszowa udała się do niego kilka dni wcześniej. Kameralna uroczystość wręczenia statuetki odbyła się w sanockim Zamku i zarejestrowana została na filmie, który pokazany został podczas sobotniej gali w filharmonii.
 
Zwycięzcom gratulowali także goście specjalni gali. Marszałek podkarpacki Władysław Ortyl szczególnie dziękował Tomaszowi Porębie. – Kiedy podpisaliśmy aneks do kontraktu terytorialnego na drogę ekspresową S19 od Rzeszowa do Barwinka, było to wydarzenie moim zdaniem niezmiernie ważne i dla naszego regionu historyczne. Wtedy pan poseł Poręba powiedział: „Mamy to!”. I miał rację – zauważył marszałek Ortyl. – Gratuluję organizatorom kontynuacji tego dzieła, jakim jest nagroda dla Najbardziej Wpływowych Osób Podkarpacia. Na sukces pracuje wiele osób, ale wciąż potrzebujemy liderów, którzy wyznaczają drogę i kierunek rozwoju. Na zakończonym wczoraj Kongresie 590 wiele mówiliśmy o patriotyzmie gospodarczym. Każdy z wyróżnionych wraca wiele pracy w rozwój regionu, znacznie wykraczając poza swoje obowiązki zawodowe i za to szczególnie chcę podziękować. 
 
Słowa uznania nagrodzonym w imieniu prezydenta Tadeusz Ferenca przekazał także wiceprezydent Andrzej Gutowski, a list od wojewody podkarpackiej Ewy Leniart przeczytał Marcin Zaborniak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
 
Recital Olgi Bończyk. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Część oficjalną zakończył klimatyczny koncert Olgi Bończyk, aktorki i wokalistki, niegdyś gwiazdy serialu „Na dobre i na złe”. Anegdoty z kuluarów sceny i artystycznego życia ubarwiły występ i przeplatały się z przebojami z repertuaru Ireny Santor, Kabaretu Starszych Panów, Anny Jantar i Krzysztofa Krawczyka. Aktorka zaśpiewała również piosenkę swojego autorstwa, którą napisała dla swoich, nieżyjących rodziców. A po muzycznej uczcie przyszedł czas na towarzyskie rozmowy, bankietowe smakołyki i dodatkowe atrakcje przygotowane przez sponsorów – konkurs wizytówkowy oraz pokaz mody ekskluzywnej marki Vivaldi Boutique.
 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy