Pięć tysięcy pracowników i 2 226 892 582 zł nakładów inwestycyjnych poniesionych przez firmy – PPN-T Aeropolis dynamicznie rozrasta się. Tylko w 2017 roku w Aeropolis działki kupiło kilka nowych firm, spośród których trzy to inwestorzy z Podkarpacia: Tywent Sp. z o.o z Tyczyna oraz Elektrozel i Polimarky z Rzeszowa. Zainteresowanie przedsiębiorców terenami jest spore – z prawie 166 ha terenów inwestycyjnych w Aeropolis zostało tylko kilka wolnych działek.
W PPNT Aeropolis pracuje już prawie 5 tysięcy osób, a nakłady inwestycyjne poniesione przez firmy wyniosły 2 226 892 582 zł (dane na 30 czerwca br.).
– Tworząc strefę byliśmy przekonani, że dla inwestorów atrakcyjne będą niewielkie działki. Jednak okazało się, że inwestorzy PPN-T Aeropolis postanowili rozwijać swoją działalność i dokupić kolejne działki, co obserwujemy w Strefie S1-3 – mówi Barbara Kostyra, dyrektor PPN-T Aeropolis. – Wiązało się to ze zmianą wskaźników projektowych, musieliśmy obniżyć założoną wcześniej w projekcie liczbę inwestorów. Choć liczba firm w strefie zmalała, to wzrosła wartość zainwestowanego kapitału, oraz liczba utworzonych nowych miejsc pracy.
Wśród firm, które w strefie już funkcjonują, ale postanowiły dokupić działki, są: ML System – producent innowacyjnych modułów fotowoltaicznych; Metall Expres – dostawca wyrobów hutniczych dla przemysłu energetycznego, kolejowego, mechanicznego, lotniczego, motoryzacyjnego i budowlanego; Cyfrowa Foto – cyfrowa drukarnia fotografii specjalizująca się w niskonakładowej produkcji fotoalbumów, fotoksiążek, fotokalendarzy i fotoobrazów oraz Fibrain – producent kabli światłowodowych i miedzianych.
W Aeropolis są światowe koncerny i przedsiębiorcy z Podkarpacia
PPNT Aeropolis, którym zarządza Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., okazał się interesujący nie tylko dla firm z kapitałem zagranicznym (działają tu fabryki, m.in. MTU Aero Engines Polska, BorgWarner Rzeszów i BorgWarner Poland, czy UTC Aerospace Systems), ale również dla polskich przedsiębiorców. – Cieszy nas fakt, że chcą u nas inwestować także firmy z Podkarpacia – przyznaje Barbara Kostyra. – Przykładem jest firma Tywent z Tyczna, która rozwija się na bazie wypracowanego kapitału, bez funduszy unijnych. W dotychczasowej lokalizacji nie może się rozwijać ze względu na ograniczenia stawiane przez konserwatora zabytków.
Tyczyńska Fabryka Urządzeń Wentylacyjnych Tywent Sp. z o.o., założona w 1973 roku, produkuje nowoczesne urządzenia wentylacyjne nawiewno-wywiewne wyposażone w odzysk ciepła. W strefie S1-3 (Zaczernie) kupiła działkę o powierzchni 1,5 ha, gdzie wybuduje nowy zakład.
Drugą firmą z Podkarpacia, jaka w 2017 r. zainwestowała w Aeropolis, jest Elektrozel Sp. z o.o., powstała w lipcu 2010 r. na bazie wydzielonego z ZELMER S.A. Oddziału Elektroniki i Oddziału Produkcji Przewodów. W strefie S1 na działce o powierzchni 1,1 ha będzie produkować układy elektroniczne do sterowania gestami, dedykowane m.in. dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, oraz układy sterowania silnikami bezszczotkowymi, montowanymi w sprzęcie AGD.
Zarówno Tywent Sp. z o.o., jak i Elektrozel powinny rozpocząć działalność w strefie w perspektywie dwóch lat.
W strefach S1 i S1-3 zostało tylko kilka wolnych działek
W 2017 roku działkę inwestycyjną (1,3 ha) w strefie S1-3 zakupiła rzeszowska firma Polimarky, która będzie produkować niepalne bezhalogenowe sieciowalne mieszanki kablowe. W sąsiedztwie Polimarky dwie działki kupiła spółka Northern Aerospace działająca w branży lotniczej – produkuje elementy strukturalne skrzydeł oraz części zawieszenia i podwozi do samolotów. Na kolejną inwestycję zdecydowała się Cyfrowa Foto, która dynamicznie się rozwija i potrzebuje nowych terenów.
Kolejny inwestor to firma Dopak z Wrocławia – w strefie S1 będzie produkować doświadczalnie elementy z materiałów kompozytowych do zastosowania m. in. w lotnictwie, motoryzacji i kosmonautyce. – Będzie to działalność o charakterze badawczo-rozwojowym. Mamy nadzieję, że firma będzie współpracować z Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis, które posiada urządzenia do badania kompozytów – przyznaje Barbara Kostyra.
Z prawie 166 ha terenów inwestycyjnych w Aeropolis zostało tylko kilka wolnych działek – jedna w strefie S1 i kilka w strefie S1-3 (w Zaczerniu i Rudnej Małej). Jak zauważa Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A., w bezpośrednim sąsiedztwie Parku zlokalizowane są tereny inwestycyjne, których zagospodarowanie byłoby olbrzymim wyzwaniem infrastrukturalnym.
Plany na rozwój Aeropolis
Jednak w najbliższych latach PPNT Aeropolis chce koncentrować się na ścisłej współpracy z przedsiębiorcami działającymi w Parku i oferować im dedykowane usługi, a także rozwijać działalność Inkubatora Technologicznego. Ponadto chce dzielić się swoim doświadczeniem z innymi. – Mając tak ogromny know-how w zarządzaniu Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz wykwalifikowaną kadrę pracowniczą możemy wspomóc właścicieli terenów inwestycyjnych na Podkarpaciu, tak aby powtórzyli sukces Aeropolis. Byłbym bardzo zadowolony gdyby nasz sukces został powielony w innych miejscach na Podkarpaciu – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.