Wydatki na organizację imprez integracyjnych w zakresie dotyczącym podwykonawców, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jeżeli pozostają w związku przyczynowym z osiąganymi przychodami. Katalog wydatków nieuważanych za koszt uzyskania przychodu zawiera art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W punkcie 28 tego przepisu wskazano koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Wymienione przykładowe wydatki reprezentacyjne, nie są kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny, tj. są ponoszone w celu stworzenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. Podwykonawcy nie należą do grupy klientów, podatnik nie oferuje im sprzedaży swoich produktów, a podwykonawcy działają dla dobra i w interesie spółki, w celu zwiększania jej przychodów. W takiej sytuacji wydatki dokonane w związku ze współpracą tych podmiotów nie mają reprezentacyjnego charakteru i stanowią koszt uzyskania przychodu.
Tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2017 r., znak: 0461-ITPB3.4510.653.2016.1.AW.
Komentarz AXELO (radca prawny, doradca podatkowy Marzena Kidacka)
Omawiana interpretacja dotyczy Spółki, która organizuje imprezy o charakterze integracyjnym (świąteczne, jubileuszowe) oraz wspólne spotkania mające na celu zintegrowanie zespołu. Udział w spotkaniu integracyjnym biorą m.in. podwykonawcy Spółki. Celem spotkania/imprezy jest wzmocnienie pozytywnych relacji w zespole wobec Spółki. Organizacja takiej imprezy po stronie Spółki generuje liczne koszty takie jak np. wynajem miejsca wraz z usługami gastronomicznymi, hotelowymi.
Poniesione wydatki mają istotne znaczenie dla Spółki w aspekcie możliwości uznania ich za koszty uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów „są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust., 1”. Zatem warunkiem zakwalifikowania danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest:
-
Poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodu lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
-
Niezakwalifikowanie wydatku do grupy kosztów nieuznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodów.
W wydanej interpretacji indywidualnej to katalog wyłączeń z art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawy ma niezwykle istotne znaczenie. W pkt 28 art. 16 ust. 1 ustawodawca z kosztów uzyskania przychodów wyłączył koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
W wydanej interpretacji indywidualnej – z czym należy się zgodzić – organ słusznie zwrócił uwagę, iż dokonując oceny kwalifikacji wydatków w okolicznościach konkretnej sprawy należy posłużyć się również dynamiczną wykładnią funkcjonalną spowodowaną zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą. To co dawniej mogło zostać uznane za reprezentacje do takiej kategorii nie zostanie zaliczone obecnie ze względu na zmieniające się realia prowadzenia działalności gospodarczej, przyjęte w tym zakresie dobre praktyki i obyczaje. Dotyczy to akceptowanych i stosowanych powszechnie zachowań, bez których nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej.
Oczywiście każdy wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu lub jego zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W innej sytuacji zbędne stają się rozważania dotyczące dalszej kwalifikacji konkretnego wydatku ze względu na dodatkowe kryteria wprowadzone w art. 16 ust. 1 ustawy.
W zakresie ogólnych przesłanek decydujących o możliwości zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych wskazać należy, iż imprezy integracyjne mają na celu integracje zespołu, na który składają się niejednokrotnie nie tylko pracownicy danego podatnika ale także podwykonawcy. Imprezy integracyjne wpływają na wzmocnienie pozytywnych relacji w zespole, jak również zwiększenie identyfikacji zespołu, motywacji ludzi do wydajnej pracy i wzmocnienie lojalności zespołu wobec pracodawcy.
Podwykonawcy wykonując swoje zadania działają dla dobra i w interesie danego przedsiębiorcy, czyli w celu zwiększania jego przychodów. Ich zaangażowanie w realizowane zadania oraz wykonywanie usług na najwyższym poziomie wpływa na postrzeganie tej spółki przez klientów, a tym samym umożliwia generowanie zysków przez spółkę, dlatego uznać należy, iż wydatki poniesione na organizację imprez integracyjnych z ich udziałem mają na celu osiągnięcie/zabezpieczenie/zachowanie źródła przychodu.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.
Radca prawny, Doradca podatkowy Marzena Kidacka