Wystarczył rok, by firma Reh4Mat, dzięki pośrednictwu ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, znalazła zainteresowane kontraktem firmy w Wielkiej Brytanii. Tą drogą nowych partnerów szuka również mocno nastawiony na eksport Akces-Med. – Wsparcie, jakie oferuje biznesowi EEN, jest bardzo dobrze przemyślane – mówią przedstawiciele obu firm.
Firma Reh4Mat produkuje wyroby ortopedyczne i sprzęt do rehabilitacji. Działalność zaczynała w 2006 r. od małego zakładu w Głogowie Małopolskim. Obecnie posiada także drugą fabrykę w Jarosławiu, którą rozbudowuje i zatrudnia ponad 100 osób. – Jesteśmy liderem swojej branży na polskim rynku – mówi Michał Matejek, menedżer ds. eksportu w Reh4Mat. – Parę lat temu zdecydowaliśmy się rozpocząć eksport naszych produktów za granicę. Szybko znaleźliśmy odbiorców. Dziś mamy ich w większości krajów europejskich, a także w Chile, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii, Malezji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wysyłamy tam 30 proc. naszej produkcji i co roku ten udział rośnie o kilka procent. Wygrywamy jakością. Do produkcji używamy materiałów głównie od polskich producentów lub ściągamy je z innych krajów Unii Europejskiej.
W portfolio Reh4Mat znajduje się około 300 produktów. – Stale rozwijamy ofertę. Co miesiąc pojawia się w niej nowy lub ulepszony produkt. Innowacyjne rozwiązania dotyczą coraz lepszych szyn i materiałów, z jakich szyje się ortezy. To produkty coraz bardziej „przyjazne” dla pacjenta – lżejsze, lepiej przepuszczające powietrze, nie uczulające. Przykładowo, szyny wykonane z włókna węglowego są ultralekkie i superwytrzymałe oraz posiadają wieczystą gwarancję – dodaje Michał Matejek. – Współpracujemy z dwoma lekarzami, którzy przed wypuszczeniem każdego produkty na rynek opiniują go. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny, produkt jest rejestrowany i wprowadzany do sprzedaży. Posiadamy certyfikat NATO, dzięki któremu możemy zaopatrywać wojska Paktu Północnoatlantyckiego w stabilizatory.
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pomógł firmie Reh4Mat znaleźć nowych klientów za granicą. – Za pośrednictwem EEN nawiązaliśmy kontakt z dwiema firmami z Wielkiej Brytanii. Z jedną negocjujemy właśnie warunki umowy na dostawę kamizelek pooperacyjnych. Drugiej wysłaliśmy już próbki naszych produktów, które zostały pozytywnie zaopiniowane i w tej chwili czekają na rejestrację w brytyjskim ministerstwie zdrowia. Nasz kontrahent zamierza je wypuścić na rynek w przyszłym roku – zdradza menedżer ds. eksportu.
I to wszystko w ciągu zaledwie roku od pierwszego kontaktu z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy WSIiZ. Już wcześniej z ekspertami ośrodka współpracowała zaprzyjaźniona z Reh4Mat firma Akces-Med, w której dyrektorem ds. eksportu jest Waldemar Matejek: – Firma Akces-Med od początku, czyli od 2004 roku, eksportowała wyroby za granicę, więc jak tylko otrzymałem informację o powstaniu ośrodka Enterprise Europe Network, zarejestrowałem nas w bazie firm zainteresowanych współpracą z zagranicznymi partnerami – wyjaśnia. – Najpierw skorzystaliśmy ze szkolenia na temat handlu zagranicznego, pozyskiwania klientów, zwyczajów obowiązujących w różnych krajach. Potem zaczęło się poszukiwanie kontrahentów w bazie firm prowadzonej przez ośrodki Enterprise Europe Network w całej Europie. Otrzymaliśmy propozycję współpracy z Czech i Wielkiej Brytanii. Jesteśmy na etapie negocjacji.
W portfolio firmy Akces-Med znajdują się urządzenia do rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dzieci i dorosłych. – Produkujemy pionizatory, foteliki i wózki specjalne – nieodzowne w rehabilitacji zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaczynaliśmy od 3 produktów w ofercie, teraz mamy ich 24. Co roku wprowadzamy1-2 nowych produktów. Jesteśmy liderem branży w Polsce, a i na świecie nasza marka jest bardzo dobrze rozpoznawalna. Eksportujemy towar już do ponad 60 krajów od Nowej Zelandii po Chile. Jesteśmy obecnie właściwie na każdym kontynencie. Z wieloma klientami współpracujemy od 10 lat i nie zdarzyło się, aby któryś z naszych odbiorców zrezygnował – podkreśla dyrektor ds. eksportu w AkcesMed.
Produkcja odbywa się w kilku zakładach, m.in. w Jasionce, gdzie mieści się również zarząd firmy. Teraz Akces-Med rozpoczyna pracę nad nowym projektem – produkcją termoformowanych gorsetów dla osób niepełnosprawnych. – Udostępnimy klientom oprogramowanie, z pomocą którego będą mogli zeskanować obraz pacjenta i przesłać go do nas w formie elektronicznej. Zostanie następnie wprowadzony do komputera, a maszyny w naszym zakładzie produkcyjnym zrobią resztę, czyli produkt „szyty na miarę” pod każdego pacjenta. Wszystkie nowe rozwiązania to efekt naszej współpracy z lekarzami i rehabilitantami, słuchamy opinii pacjentów – mówi Waldemar Matejek.
Zarówno Reh4Mat, jak i Akces-Med poszukiwali klientów, korzystając z bazy firm prowadzonej przez Enterprise Europe Network. Jest ona naprawdę bogata, ponieważ ta organizacja posiada 600 komórek w różnych krajach i poprzez nie wzbogaca listę przedsiębiorców zainteresowanych zagraniczną współpracą. – Wybieramy firmy, których portfolio nas zainteresowało i przekazujemy ośrodkowi Enterprise Europe Network przy WSIiZ, z kim chcielibyśmy współpracować. Przedstawiciele rzeszowskiego ośrodka kontaktują się z wybranymi przez nas firmami zagranicznymi i przestawiają naszą ofertę. Jeśli druga strona jest zainteresowana współpracą, dostajemy zaproszenie do kontaktu, dane do konkretnej osoby i zaczynamy już sami rozmawiać o współpracy – tłumaczą polscy przedsiębiorcy.
– Wsparcie, jakie oferuje biznesowi Enterprise Europe Network, jest bardzo dobrze przemyślane – stwierdza Waldemar Matejek. – Podoba mi się sposób kojarzenia firm, pilnowanie, by na początkowym etapie ten kontakt ułatwiać. Jeśli wyślemy zapytanie do konkretnej firmy i z jej strony nie ma odpowiedzi, ludzie z ośrodka EEN interweniują, znów kontaktując się z tą firmą i ustalając, skąd się wzięła zwłoka. Takie działania dopingują do rozwijania międzynarodowych kontaktów. Ogromną wartością jest także to, że nie szuka się parterów zagranicznych w ciemno, jest pośrednik, który dba, by po drugiej stronie była firma prawdziwa, z konkretną ofertą, a nie jakaś wydmuszka. Korzystamy także z innych usług ośrodka Enterprise Europe Network przy WSIiZ w Rzeszowie. Zorganizowane przez nich szkolenie z pozyskiwania klientów na rynkach zagranicznych było jednym z lepszych, w jakich mieliśmy okazję uczestniczyć. Podoba mi się ten projekt i uważam, że prowadzony jest na wysokim poziomie. Przedsiębiorcy mogą na tym naprawdę skorzystać.
Enterprise Europe Network
Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów,
tel./fax: 17 852 49 75, e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl
www.een.wsiz.pl