Reklama

Lifestyle

Co w sercu, to na języku. Prof. Bralczyk w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.03.2024
Prof. Jerzy Bralczyk
Prof. Jerzy Bralczyk
Share
Udostępnij

W czwartek, 14 marca o godz. 17. 00 w 00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, znakomitym językoznawcą. Spotkanie „Co w sercu, to na języku, czyli jak rozmawiać z lekarzami w XXI wieku” odbędzie się w ramach „Akademii Zdrowia 50+”, która obejmuje cykl bezpłatnych wykładów i warsztatów dla osób w wieku powyżej 50 roku życia.

Głównym celem projektu jest popularyzacja nauki i wiedzy wśród osób 50+ oraz ukazanie ich przydatności w życiu codziennym, szczególnie w kwestiach związanych ze zdrowiem w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. W ramach projektu realizowane są wykłady i warsztaty o charakterze naukowym, które prowadzą specjaliści m.in. biologii, biotechnologii, kosmetologii, psychologii, rozwoju osobistego, dietetyki czy fizjoterapii.

Akademia Zdrowia 50+ w Rzeszowie

Projekt „Akademia Zdrowia 50+” ma zapoznać uczestników z rzetelnymi informacjami na temat zdrowia, także psychicznego, i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Przedstawiane informacje są ciągle uaktualniane zgodnie z rzetelnymi faktami, opierane na najnowszym stanie badań naukowych. Podczas zaplanowanych w projekcie wykładów uczestnicy projektu zapoznają się nowinkami ze świata nauki na temat kwestii związanych z profilaktyką chorób cywilizacyjnych, metodami zachowania aktywności, zdrowiem psychicznym i dietoprofilaktyką.

Profesor Bralczyk o języku w rozmowie z lekarzem

W najbliższym, czwartkowym spotkaniu wezmą udział: prof. Jerzy Bralczyk i dr Iwona Leonowicz-Bukała. Prof. Bralczyk to znany i lubiany językoznawca, profesor nauk humanistycznych i specjalista w dziedzinie marketingu, reklamy i polityki. Jego książki traktują o języku polskim, można je uznać jako encyklopedię naszej kultury. Wśród nich można znaleźć historie najpopularniejszych porzekadeł, czy polskich imion. Mistrz słowa i niestrudzony popularyzator wiedzy w telewizji, radiu, prasie i innych środkach przekazu. Autor licznych publikacji przybliżających wiedzę o języku polskim – o pochodzeniu różnych słów, ich znaczeniu i kontekstach, w których są używane, a także bystry obserwator i analityk zmian zachodzących w języku. Prof. Jerzy Bralczyk bardzo dużą uwagę przykłada do słów stosowanych podczas rodzinnych rozmów, w związku lub przyjaźni.

Dr Iwona Leonowicz-Bukała zajmuje się mediami. Dziekanka i audiunktka, doktorka nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, magistra kulturoznawstwa, licencjatka politologii oraz dziennikarstwa  i komunikacji społecznej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki oddziaływania współczesnych mediów na kwestie migracji, zdrowia i gender. Zajmuje się głównie mediami społecznościowymi oraz komunikacją cyfrową. Autorka kursów i warsztatów medialnych, a także programów studiów kierunków związanych z mediami i komunikacją.

Jak rozmawiać o naszym zdrowiu

Każdemu, nawet lekarzowi, zdarza się być pacjentem. Ale czy każdy potrafi opowiedzieć o swoim problemie ze zdrowiem tak, aby lekarz dobrze go zrozumiał i dzięki temu postawił właściwą diagnozę, a potem dokonał wyboru właściwej terapii? Czy każdy lekarz potrafi dowiedzieć się od swojego pacjenta tego, co ważne dla jego zdrowia? Co służy prawdziwemu porozumieniu między pacjentem a lekarzem?

Kluczowy jest język, którego używamy. Słowo ma bowiem wielką siłę, a sama rozmowa może mieć działanie terapeutyczne. Zdrowie jest obecne w wielu powiedzeniach, przysłowiach, życzeniach i codziennych zwrotach i jest jedną z najwyżej cenionych wartości. Ale czy dobrze je rozumiemy i potrafimy o nim rozmawiać? – Warto to sobie uświadomić.

Podczas wykładu prof. Bralczyk wytłumaczy:

  • jak interpretować i stosować termin „zdrowie” w wybranych kontekstach sytuacyjnych
  • zdrowie i komunikacja okiem lekarza a pacjenta
  • jak powinna wyglądać poprawna komunikacja między lekarzem a pacjentem
  • jak opowiedzieć o problemie zdrowotnym, by w efekcie specjalista mógł dokonać odpowiedniej diagnozy i dobrać właściwą terapię.

Wykłady mają charakter otwarty dla wszystkich osób po 50. roku życia i będą realizowane w formie hybrydowej (na żywo z jednoczesną transmisją online). Zapisy na warsztaty oraz tematyka wykładów będzie ogłaszana na stronie https://wsiz.edu.pl/dla-otoczenia/akademia-50-plus/projekt-akademia-zdrowia-50/

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy